Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AB, Rus petrol ithalatının yasaklanmasını önerdi, Sberbank’ı Swift’ten çıkardı

AB, Rus petrol ithalatının yasaklanmasını önerdi, Sberbank'ı Swift'ten çıkardı

Ancak plan, Rus petrolünden vazgeçmek için fazladan bir yıl teklif ettiği bildirilen Macaristan da dahil olmak üzere daha uzun bir geçiş dönemi arayan AB ülkelerinden hemen muhalefetle karşılaştı.

Başbakan Viktor Orban’ın sözcüsü Zoltan Kovacs CNN’den Eleni Geokos’a verdiği demeçte, “En kısa süre, bunu netleştirdik, petrol şirketlerimiz bu konuda netleşti, üç ila beş yıl.”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çarşamba günü erken saatlerde, önlemlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik altıncı yaptırım turunun bir parçasını oluşturacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Artık Rus petrolüne ambargo öneriyoruz” dedi. “Açık konuşalım: kolay olmayacak. Ama sadece üzerinde çalışmamız gerekiyor. Rusya üzerindeki etkiyi en aza indirirken, Rusya üzerindeki baskıyı iki katına çıkarmak için kademeli olarak Rus petrolünden düzenli bir şekilde kurtulmamızı sağlayacağız. ekonomilerimiz.”

Ham petrol arzının altı ay içinde, rafine petrol ürünleri ithalatının ise 2022 yılı sonuna kadar durdurulacağını da sözlerine ekledi.

Teklifin haberi ham petrol fiyatlarını yaklaşık %4 artırdı. Küresel ölçüt olan Brent ham petrolü kabaca varil başına 109 dolardan işlem görürken, ABD petrol vadeli işlemleri saat 12.30’da varil başına 106 doları geçti.

Petrol fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arz şokuna yol açabileceği, enflasyonu artırabileceği ve Avrupa ekonomileri üzerinde baskı oluşturabileceği korkusuyla yılın başından bu yana yaklaşık %40 arttı.

Avrupa Birliği ülkeleri aşamalı olarak kullanımdan kaldırmayı çoktan kabul etti Rus kömür ithalatı Ancak blok, bir petrol ambargosu konusunda fikir birliğine varmayı daha zor buldu Haftalarca süren konuşmalara rağmen.

Macaristan, bunun ülkenin enerji güvenliği için ne anlama gelebileceğinden endişe duyduğu için teklifi mevcut haliyle destekleyemeyeceğini söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, ithal edilen petrolün yaklaşık %60’ı 2021’de Rusya’dan geldi.

READ  Rodos'taki orman yangınları binlerce tahliye edilen kişiyi ve turisti kaçmaya zorladı

Kovacs, “Avrupa’da karar almanın özü fikir birliğidir.” Dedi. Brüksel’e ve tüm Avrupa ülkelerine Macaristan adına bunun gerektiği gibi yapılamayacağını söyledik.”

Reuters, geçen yıl petrol ithalatının yüzde 92’sini Rusya’dan alan Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin de Avrupa Birliği planında öngörülenden daha uzun geçiş süreleri aradığını bildirdi.

Rusya, dünyanın en büyük ikinci ham petrol ihracatçısı ve geçen yıl Avrupa Birliği’nin petrol ithalatının yaklaşık %27’sini oluşturuyordu. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya zaten ithalatı yasakladı.

Bu yaptırımlar – ve bazı Avrupalı ​​petrol rafinerileri ve tüccarlarının fiili ambargoları – Rus petrol fiyatlarını vurdu. Kıyaslama ürünü Urals ham petrolü, işgalden önceki 1 dolardan daha azına kıyasla şu anda Brent’e karşı varil başına 35 dolar indirimle işlem görüyor.

Asya’daki bazı müşterilerin daha fazla Rus petrolü satın aldığı, ancak Batılı alıcıların kaybını telafi edecek miktarda olmadığı söyleniyor.

Rystad’daki analistler, “Rusya’nın Batı’dan Asya’ya tüm istenmeyen gönderileri yönlendirme yeteneği sınırlıdır, bu da bir ambargo durumunda Rusya’nın üretimi daha da kısmak zorunda kalacağı anlamına gelir çünkü ek ham petrol hacimleri için depolama kapasitesinden yoksundur” Enerji yazdı. Pazartesi günkü araştırma raporu.

Avrupa, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 46 milyar dolar değerinde Rus enerjisi satın aldı.

Uluslararası Enerji Ajansı kısa süre önce, talep azaldıkça Rusya petrol arzının Nisan ayında günde 1,5 milyon varil azalacağını ve bu kayıpların bu ay günde 3 milyon varile yükseleceğini tahmin ediyor.

Ancak küresel petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artış, Moskova’nın enerji ihracatından büyük meblağlar elde etmeye devam ettiği anlamına geliyor. Rystad, petrol üretimindeki kesintilere rağmen Rusya’nın bu yıl 180 milyar dolardan fazla enerji vergisi geliri elde edeceğini tahmin ediyor – 2021’e göre % 45 daha fazla.

finansal izolasyon

Batılı ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş çabalarını finanse etmesini zorlaştırmanın başka yollarını aramaya devam ediyor. Von der Leyen, Avrupa Birliği’nin kaldırılmasını önerdiğini söyledi Sberbank (SBRCY)ve diğer iki büyük banka, 11.000’den fazla finans kurumu tarafından mesaj göndermek ve ödeme emri göndermek için kullanılan güvenli ağ olan SWIFT’den.
Sberbank, Rusya'nın en büyük bankasıdır.

Merkezi Belçika’da bulunan Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Birliği, Avrupa Birliği düzenlemelerine uymak zorundadır. Evrensel olarak kabul edilmiş bir alternatifi olmadığı için, bu küresel finansın temel bir tesisatıdır.

READ  47 yıl sonra aya ilk Rus misyonu aya çarptı ve başarısız oldu

Von der Leyen, “Rus finans sistemi için sistematik olarak önemli olan bankaları ve Putin’in ortalığı kasıp kavurma kabiliyetini vurduk” dedi. Bu, Rus finans sektörünün dünya sisteminden tam izolasyonunu güçlendirecek.”

Üç büyük Rus devlet radyo istasyonu da Avrupa yayınlarından yasaklanacak.

Anna Cuban ve Julia Horowitz bu makaleye katkıda bulundular.