Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD ekonomisi yavaşlamaya devam ederken iş fırsatları son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi

ABD ekonomisi yavaşlamaya devam ederken iş fırsatları son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi

Alison Joyce/Bloomberg/Getty Images

Bir iş arayan, 11 Nisan’da Bolivya, Kuzey Carolina’daki Brunswick Community College’da düzenlenen kariyer fuarında bir broşür alıyor.CNN

ABD’de açılan işlerin sayısı üst üste ikinci ayda da düşerek son üç yılın en düşük seviyesine ulaştı İşgücü piyasasında soğuma işaretleri artıyor.

Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Salı günü yayınlanan en son İş Olanakları ve İşgücü Devri (JOLTS) raporuna göre, Nisan ayında 8,06 milyon iş ilan edildi. Bu, bir önceki ayda görülen aşağı yönlü revize edilen 8,36 milyon rakamından daha düşük ve Şubat 2021’den bu yana en düşük seviye.

FactSet tahminlerine göre ekonomistler açık iş sayısının 8,36 milyona ulaşmasını bekliyorlardı.

Nisan ayı itibarıyla, iş arayan başına tahmini 1,2 iş mevcuttu. Bu, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre Haziran 2021’den bu yana en düşük yüzde.

İşgücü piyasası son iki yıldır tarihsel olarak güçlü seyrediyor ve yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının beraberinde getirdiği baskılara rağmen ekonomiyi ileriye taşıyan yoğun tüketici harcamaları için sağlam bir temel sağlıyor.

İşten çıkarmalar düşük kalıyor

İş açılışlarındaki düşüşe ek olarak, işgücü devrine ilişkin diğer ölçümler de Nisan ayında minimum düzeyde hareket gösterdi. Toplam istihdamın yüzdesi olarak gönüllü ayrılmayı ölçen çıkış oranı, üst üste altıncı ayda %2,2’de sabitlendi.

Yeni çalışan sayısı 5,62 milyondan 5,64 milyona yükseldi; Toplam sigarayı bırakanların sayısı 3,41 milyondan 3,51 milyona yükseldi; İşten çıkarılanların sayısı Mart ayında 1,6 milyondan 1,52 milyona düştü.

İşten çıkarmalar Aralık 2022’den bu yana en düşük seviyesinde.

“Açık işlerdeki düşüş, önümüzdeki aylarda işe alım hızında bir yavaşlamaya işaret ediyor. Ancak işten çıkarmalar düşük kalıyor, bu nedenle net iş artışının “Pozitif” kalması bekleniyor.

İstihdam artışı, pandeminin iyileşmesi sırasındaki hızlı temposundan dolayı zaten yavaşladı. Bu yavaşlama, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun ön tahminlerine göre yalnızca 175.000 işin eklendiği Nisan ayında belirgindi.

İstihdam büyümesinin yavaşlaması, işgücü piyasasını salgın öncesi seviyelere yaklaştırabilir, ancak aynı zamanda ekonominin genelinde bir yavaşlama anlamına da gelebilir. Fed, yüksek enflasyona karşı mücadelesinde talebin azalmasını ve fiyat artışlarının daha da yavaşlamasını istiyor Faiz oranlarını düşürmeden önce.

Enflasyonun en yaygın kullanılan ölçüsü olan Tüketici Fiyat Endeksi, Fiyat artış hızının Nisan ayında %3,4’e yavaşladığını gösterdi..

Vanden Houten, “Fed, işgücü piyasası koşullarının soğuduğuna dair işaretleri memnuniyetle karşılayacaktır, ancak JOLTS verileri, Fed’in Eylül ayına kadar faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutmaktan memnun olacağı yönündeki görüşümüzü değiştirmiyor” dedi. “İşgücü piyasası, Fed’in kararlarının öncelikle enflasyon okumalarına göre yönlendirilmesine izin verecek kadar sağlıklı olmaya devam ediyor.”

Nisan ayındaki enflasyon verilerinin cesaret verici olduğunu söyledi. Ancak Fed’in “faiz oranlarını düşürmeden önce bir aydan fazla iyi veri görmesi gerekiyor.”

Bununla birlikte, iş fırsatları hâlâ salgın öncesi seviyelerin üzerinde (Şubat 2020’ye göre yaklaşık 1,09 milyon ve Aralık 2000 ile Şubat 2019 arasındaki ortalamaya göre 3,55 milyon daha yüksek), ancak JOLTS’ta pek çok uyarı rol oynuyor.

Birincisi, anket yanıt oranları on yıl öncesinin yarısı kadar (2024’te %33, 2014’te %68), ancak o zamandan bu yana biraz artmış durumda. Pandemi sırasında dibe doğru.

İkincisi, işgücü piyasası 10 ya da 20 yıl öncesine göre farklı bir hayvan haline geldi. İşgücüne katılım oranları Demografik değişimler (büyük ölçüde yaşlanan baby boomer kuşağı) nedeniyle yüzyılın başından bu yana düşüş yaşıyorlar ve kesinlikle… Salgının etkileri (Erken emeklilik, ölüm, uzun süreli Kovid ve bakım ihtiyaçları).

READ  Dow vadeli işlemleri yükseliyor: bugün borsa düştükten sonra ne yapılmalı; Netflix, Tesla'nın bir sonraki kazancı