Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD Enerji Bakanlığı Müsteşarı Nome, Teller’ı ziyaret etti

ABD Enerji Bakanlığı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Turk, geçen hafta Alaska’ya yaptığı ziyarette Nome ve Teller’a uğradı.
Son yasalar, temiz enerji geçişine daha fazla federal fon ayırdı ve Turk, ziyaretinin asıl amacının, hem tüketicilerin hem de işletmelerin benzer şekilde yararlanabileceği çeşitli DOE programları hakkındaki haberi yaymak olduğunu söyledi.
DOE, bu enerji geçişi için kritik olan pil malzemeleri için yerel tedarik zincirlerinin geliştirilmesini finanse etmekle ilgilendiğinden, Müsteşar ve heyeti Graphite One ile bir araya geldi.
Nugget’a verdiği röportajda Turk, “Yapmaya çalıştığımız şey, en çok ihtiyaç duyanlar da dahil olmak üzere ülke genelinde herkesin bu kaynaklardan yararlanmasını sağlamak.” Dedi. “Ülkenin, insanların enerjileri için daha fazla para ödediği ve gelirlerinin büyük bir kısmının elektriğe veya ısınmaya gittiği bölgelerini düşündüğünüzde, kesinlikle Alaska’yı düşünürsünüz.”
Türk, federal hükümetin Enflasyonla Mücadele Yasası ve iki partili Altyapı Yasası gibi tarihi yasaları uygulamakla suçlandığı bir dönemde onun konumunda olmayı bir onur olarak gördüğünü söyledi. Turk, her iki yasa tasarısının da hükümete temiz bir enerji ekonomisi inşa etmek için “alet kemerinde pek çok araç” verdiğini söyledi.
Bu araçlardan bazıları çok büyük. Örneğin, iki partili Altyapı Yasası, DOE’ye ülke çapında bölgesel temiz hidrojen merkezleri inşa etmesi için 8 milyar dolarlık bir program verdi. Aynı yasa, DOE’ye geçen yıl elektrikli araçlar için yerli pil üretimini genişletmek için çalışan 20 şirkete dağıttığı 2,8 milyar dolarlık hibe verdi.
Graphite One, elektrikli araçlarda kullanılan lityum-iyon pillerin temel bir bileşeni olan grafiti çıkarmak için Kikluik Dağları’nda bir maden açmayı öneriyor. Graphite One’ın madencilikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mike Schaffner, Nugget’a şirketin bu ilk tur hibe için başvurduğunu ve almadığını, ancak gelecekteki DOE fırsatları için başvurmayı planladığını söyledi. Turk, şirketlerin yakında başvurabilecekleri ikinci bir hibe dilimine sahip olacağını söyledi.
Turk, “Federal fonların özel sektör yatırımlarından ne kadar yararlandığını görmek çok ilginç,” dedi. DOE’nin şirketlerin bu hibe başvuru döngüsü dışında başvurabilecekleri bir kredi programı olduğunu da sözlerine ekledi.
Türk, “Bu program Tesla’ya en çok ihtiyaç duyduğu anda kredi sağladı” dedi. “Elon Musk, federal hükümetten her zaman yaptığı şeyi yapmasına izin veren bir kredi aldı ve bu krediyi geri ödediği gerçeğini vurgulamıyor. Açıkçası, Birleşik Devletler’de bu kapasiteyi geliştirmek vergi mükellefleri için harika bir yatırım. Devletler Bu kredi programı bir dizi şirketle görüşülüyor.
Türk, ABD’nin grafit ürünleri gibi malzemeleri yurt içinde çıkarmak, üretmek ve imal etmek istemesinin birçok nedeni olduğunu söyledi.
“İş bulursunuz, ekonomik faydalar elde edersiniz, tedarik zincirlerinin güvenliğini elde edersiniz” dedi. Ancak DOE, bir toplulukta anlam ifade eden ve çevre için anlamlı olan projeleri finanse ettiğini söyledi. Türk, “O topluluk onu sevmeli ve işlerden yararlanmalı” dedi. Vergi mükellefleri tarafından finanse edilen bu büyük programlara başvuranların, notlarının yüzde 20’sini oluşturan bir topluluk yardım planı sunmaları gerekmektedir.
Türk, “Birisi ödevini yaparsa, ödevini yaptığı belliyse ve topluluğun paneli ve ele alınan endişeleri ele alınırsa, o zaman gerçekten fon alma şansları olur” dedi.
Turk, Teller’a uçuş sırasında Graphite One’ın madencilik yapmak istediği erişimi zor alanı görmeyi umduğunu söyledi. Ayrıca Belediye Başkanı Blanche Ogbach-Carney ve Mary’s Igloo’nun yerli köyünün şefi Lucy Ogwilluk tarafından da ziyaret edildi. Teller’in memleketi olduğunu ve ziyarete karışmadıklarını söyledi.
DOE’nin Arktik Enerji Ofisi müdürü Erin Whitney ona eşlik etti. Turk, ofisi, departmanının Alaska anlayışı için bir “nokta bağlayıcı” olarak tanımladı.
“Alaska’da farklı kabile yapılarımız ve yönetişim yapılarımız var ve işimizin bir parçası da, Alaska’nın bu enerji geçişine ve bu tarihi yere dahil olması için buradaki nüanslara ve yapılarımızdaki farklılıklara yer olduğundan emin olmak. Fon ödülleri dedi Whitney.
Whitney, DOE’nin Nome ve çevresindeki köylerin enerji ihtiyaçlarını anlamaya çalışırken aynı zamanda bölgenin ulusal ve küresel umut vaat eden kaynaklarını da anlamaya çalıştığını söyledi.
“Sakinlerimizin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağımızı ve enerji maliyetlerini nasıl azaltacağımızı bulmaya mı çalışıyoruz?” Whitney dedi. “Fakat örneğin grafit gibi ulusal açıdan önemli olan bu kaynakları nasıl kullanırız? Bu fırsatları tüm ulusumuzun ve burada yaşayan insanların yararına nasıl dengeleriz – belki de enerji maliyetleri ve enerji fırsatları yoluyla? sadece burada yaşayan insanları değil, ülkenin geri kalanını da.” Buraya alçakgönüllülükle düşünmeye geldik.
Whitney, “Nome Limanı, burada yaşayanlar için umut ve fırsat barındıran, ancak aynı zamanda ticaret ve güvenlik açısından devlet ve ulus için umut vaat eden başka bir gelişmedir.” dedi. “Yani herkesin bu fırsatlara ve ödüllere sahip olduğundan emin olmakla ilgili.”
İnsanların evlerinde yaptıkları enerji verimliliği iyileştirmeleri için yeni indirimler gibi yeni tüketici odaklı federal teşvikler, tüketim malları ve işgücü için arz kısıtlamalarının olduğu kırsal Alaska gibi yerlerde hemen bulunmayabilir. Bu avantajlara erişmenin bazı zorluklarını tartışan Turk, departmanının tedarik zinciri sorunlarının ve iş gücü sorunlarının farkında olduğunu söyledi.
Turk, “Çevrimiçi hale gelen tüm teknolojiden yararlanmak için 2030 yılına kadar bir milyon yeni elektrikçiye ihtiyaç duyulacak” dedi. Daha fazla eğitim fırsatı sağlamak için yerel yönetimler ve kabilelerle birlikte çaba sarf edildiğini söyledi. “Ama bu büyük, büyük bir çaba” dedi.

READ  Belgesel Ahıska Türklerinin tehcir ve tehcirini anlatıyor