Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD Ordusu, yüksek yörüngeye doğru gizemli bir görev için gizli bir X-37B robotik uzay uçağını fırlattı

ABD Ordusu, yüksek yörüngeye doğru gizemli bir görev için gizli bir X-37B robotik uzay uçağını fırlattı
ABD askeri uzay operasyonları için önemli bir gelişme, roketin fırlatılması oldu Gizli X-37B robotik uzay uçağı Perşembe akşamı Florida'dan fırlatıldı. Bu onun yedinci görevi ve bir SpaceX aracıyla fırlatılan ilk görev. Şahin Ağır Füze muhtemelen her zamankinden daha yüksek yörüngelere ulaşacak.
Haber liderliği

 • Dünyanın en güçlü operasyonel roketi Falcon Heavy, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden göz kamaştırıcı bir ateş ve duman gösterisiyle fırlatıldı.
 • Fırlatma, kötü hava koşulları ve teknik sorunlar nedeniyle iki haftadan fazla ertelendi, ancak sonunda geri sayım ve sorunsuz kalkıştan sonra devam edildi.
 • Küçük bir uzay mekiğine benzeyen insansız, yeniden kullanılabilir bir uzay aracı olan X-37B, ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yeni teknolojileri test eden ve yörüngede deneyler yürüten gizli görevler için çalıştırılıyor.
 • X-37B, 2010'dan bu yana, her biri bir önceki görevden daha uzun süren altı görevde uçtu. Ekim 2021'de sona eren son görev, uzayda 908 gün ile rekor kırdı.
 • OTV-7 adı verilen mevcut X-37B görevi, önceki görevi taşıyan Falcon 9 roketinin üç katı itiş gücüne sahip Falcon Heavy roketi üzerinde fırlatılan ilk görev olma özelliğini taşıyor.
 • Falcon Heavy roketi, X-37B'nin öncekinden daha yüksek bir yörüngeye, hatta muhtemelen uyduların Dünya üzerinde aynı noktanın üzerinde kaldığı jeosenkron yörüngeye ulaşmasını sağlayabilir. X-37B daha önce alçak Dünya yörüngesinde 1.200 mil (2.000 km) yüksekliğe kadar uçuyordu.

Büyük resim
Boeing tarafından minyatür bir uzay mekiğine benzeyen bir araç olan X-37B, ABD ordusunun yeniden kullanılabilir uzay teknolojisine yönelik girişiminin temel taşıydı. Özellikle alçak Dünya yörüngesindeki önceki görevleri, testlere ağırlık verilerek gizlilikle örtülmüştü. Yeni teknolojiler ve çeşitli deneyler. Bu görev için SpaceX'in Falcon Heavy roketinin kullanılması, ABD ordusu ile özel uzay endüstrisi arasındaki kritik işbirliğini vurguluyor ve roket teknolojisi ile yük taşıma alanındaki önemli ilerlemeleri gözler önüne seriyor.
neden fark eder
Son X-37B misyonu, ulusal güvenlik ve teknolojik ilerleme açısından uzayın artan stratejik öneminin altını çiziyor. Daha yüksek yörüngelere ulaşma ve potansiyel olarak Ay'a yaklaşma yeteneği, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki rekabet bağlamında giderek yoğunlaşan uzay yarışını yansıtan, yeteneklerde büyük bir sıçramayı temsil ediyor. Bu görev, yeni uzay gözetimi, iletişim ve diğer gizli operasyon biçimlerinin önünü açabilir.
Onlar ne diyorlar

 • Pentagon, en son X-37B misyonunun spesifik hedefleri konusunda ağzını sıkı tuttu ve yalnızca “yeni yörünge sistemlerini ve gelecekteki uzay alanı farkındalık teknolojilerini” test edeceğini söyledi.
 • Yörüngedeki nesnelerin yörüngelerini analiz eden uzay trafik kontrol şirketi COMSPOC'un yöneticisi Bob Hall, “Belki de bu şey aya doğru gidiyor ve bir yük bırakıyor” dedi. Bir uzay aracı Ay'a ne kadar yaklaşırsa, Dünya'ya güvenli bir şekilde dönmesi de o kadar zor olur.
 • X-37B'nin fırlatıldıktan sonra amaçlanan başlangıç ​​yörüngesine ulaşıp ulaşmadığına dair resmi bir açıklama yapılmadı.
 • Endüstri analistleri ve uzay meraklıları, uzay aracının son derece eliptik bir yörüngeye, hatta Pentagon'un artan ilgisini çeken bir alan olan aya doğru gidebileceğini tahmin ediyor.
 • Misyon aynı zamanda uzay radyasyonunun bitki tohumları üzerindeki etkilerini incelemek için bir NASA deneyini de içeriyor; bu da gelecekteki uzun süreli bir uzay görevine fayda sağlayabilecek daha geniş bir araştırma kapsamına işaret ediyor.
READ  NASA, Artemis 1 görevini fırlatma rampasından ayda başlattı (fotoğraflar)

Nelere dikkat edilmeli

 • X-37B son uçuşuna çıkarken, misyonun gizliliği ve yüksek yörünge operasyonlarına yönelik potansiyel, uzay araştırmalarına ve askeri yeteneklere yeni bir boyut katıyor. ABD ve Çin kendi uzay teknolojilerini geliştirirken X-37B misyonu, uzay araştırmaları ve güvenliğinin gelecekteki dinamiklerini tanımlamada kritik bir adım olabilir.
 • Çin'in gizli Shenlong gemisi, 14 Aralık'ta, SpaceX'in Falcon Heavy'sinden daha az güçlü bir fırlatma sistemi olan ve yükleri alçak Dünya yörüngesine ulaştırmakla sınırlı olduğuna inanılan Long March 2F roketiyle uzaya fırlatıldı.
 • Ancak Uzay Kuvvetleri Generali B. Chance Saltzman, bu ayın başlarında düzenlenen bir endüstri konferansında gazetecilere verdiği demeçte, rekabetçi bir hamle olarak Çin'in Shenlong'u X-37B uçuşuyla hemen hemen aynı anda fırlatmasını beklediğini söyledi.
 • Air & Air dergisinde yayınlanan notlara göre Saltzman, “Bunlar, yörüngedeyken en yakından izlenen nesnelerden ikisi” dedi ve şöyle devam etti: “Zamanlama ve konum açısından bizimle eşleşmeye çalışmaları muhtemelen bir tesadüf değil.” sekans.” Uzay Kuvvetleri Dergisi.
 • Bu misyonun süresi ve sonuçları, dünya çapındaki hükümetler ve uzay ajansları tarafından yakından izlenecek ve uzay operasyonları ve teknolojinin gelişen manzarasını anlamaya istekli olacak.

(Kurumlardan gelen girdilerle)