Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD uyarıyor, Honduras Tayvan’dan uzaklaşırken Çin’in vaatleri genellikle boş

TAIPEI (Reuters) – Amerika Birleşik Devletleri’nin Taipei Büyükelçiliği Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Honduras’ın Tayvan ile uzun süredir devam eden bağlarını Çin’in lehine sona erdirmek için ilerlemeye devam ederken, Çin’in tanınma karşılığında sık sık sözler verdiğini söyledi.

Honduras dışişleri bakanı, Başkan Xiomara Castro’nun hükümetinin Pekin ile bağlar kurmak için harekete geçeceğini söylemesinin ardından bu hafta ilişkileri geliştirmek için Çin’e gitti.Honduras, Tayvan’ı resmen tanıyan 14 ülkeden biri.

Bir zamanlar Tayvan için istikrarlı bir üs olan ve ABD’nin Pekin’in arka bahçesinde genişleyen nüfuzuna karşı temkinli davrandığı Orta Amerika’da Çin’in artan etkisi söz konusu.

Çin, Taipei’de demokratik olarak seçilmiş hükümet tarafından şiddetle karşı çıkılan bir görüşe, Tayvan’ı eyaletler arası ilişkiler hakkından yoksun eyaletlerinden biri olarak görüyor.

Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü, Honduras’ın Pekin lehine Taipei ile ilişkilerini kesmesi egemen bir karar olsa da Çin’in her zaman verdiği sözleri tutmadığını söyledi.

Bir ÇHC sözcüsü, ÇHC’ye atıfta bulunarak, “ÇHC’nin diplomatik tanınma karşılığında genellikle nihayetinde yerine getirilmeyen sözler verdiğini not etmek önemlidir” dedi.

Sözcü, “Honduras’ın kararı ne olursa olsun, ABD, uzun süredir devam eden tek Çin politikamız doğrultusunda Tayvan ile ilişkimizi derinleştirmeye ve genişletmeye devam edecek” dedi.

Tayvan, ortaklıkları küresel olarak “bu ülkelerin vatandaşlarına önemli ve sürdürülebilir faydalar” sağlayan güvenilir, demokratik ve aynı fikirde bir ortaktır.

“Tüm ülkeleri Tayvan ile ilişkilerini genişletmeye ve demokrasi, iyi yönetişim, şeffaflık ve hukukun üstünlüğüne bağlılıktan yana olmaya devam etmeye şiddetle teşvik ediyoruz.”

Çin dışişleri bakanlığı yorum talebine hemen yanıt vermedi, ancak geçmişte Tayvan’ın eski diplomatik müttefikleriyle ilişkilerinin kendilerine gerçek faydalar sağladığını söyledi.

Taipei’deki Honduras topluluğu üyeleri, siyasi olmayan bir olay olarak tanımladıkları olay için teşekkürlerini sunmak üzere Cumartesi günü Ulusal Tayvan Üniversitesi’nde toplandılar.

READ  Ukrayna: Mariupol enkazı altındaki bir mahzende 200 ceset bulundu

İlk olarak öğrenciyken gelen 27 yaşındaki Billy Barebice, “Tayvan’ın bize sağladığı fırsatlar için çok minnettarız” dedi.

“Tayvan bize eğitim sağladı ve yenilenebilir enerji ve tarım gibi ülkemizi geliştiren birçok projeyi hayata geçirdi.”

Dizi, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in önümüzdeki hafta ABD ve Orta Amerika’ya yapacağı yüksek profilli ziyaret öncesinde Honduras’ta geçiyor. Tsai’nin ziyaretin sonunda ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile Los Angeles’ta bir araya gelmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin de Tayvan ile resmi bir ilişkisi yoktur, ancak adanın en büyük uluslararası destekçisi ve silah tedarikçisidir.

Ne Çin ne de Honduras diplomatik ilişkilerin kurulduğunu açıklamadı.

Taipei’deki diplomatik kaynaklar, bunun, Tayvan ile ilişkilerin Çin’in lehine kesilmesinin genellikle çok hızlı bir şekilde, belki de Taipei’den sadece birkaç saat önce duyurulduğu eski uygulamadan bir sapma olduğunu söylüyor.

(Ben Blanchard tarafından rapor edildi; Pekin’de Laurie Chen tarafından ek olarak rapor edildi; Robert Purcell ve Michael Berry tarafından düzenlendi)