Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’de istihdam artışı güçlü olmaya devam ediyor

ABD’de istihdam artışı güçlü olmaya devam ediyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell bu hafta yetkililerin faiz oranlarını düşürmeden önce “son zamanlarda gördüğümüz gibi” daha fazla düşen enflasyon verisi görmek istediklerini söyledi.kredi…New York Times için Pete Marovich

İş piyasası geçen yıl şaşırtıcı derecede aktif kaldı, ancak daha az iş açılması ve daha fazla insanın işsizlik sigortasına kaydolmaya devam etmesiyle, Fed yetkilileri çatlakları izlemeye başlıyor.

Merkez bankacıları yakın zamanda, işgücü piyasası beklenmedik bir şekilde düşerse faiz oranlarını düşürebileceklerini açıkça söylemeye başladılar; ekonomiyi soğutmak ve sıcak işgücü piyasasını tekrar dengeye getirmek için çalıştıkları yılların ardından pozisyonlarında hafif bir değişiklik oldu.

Politika yapıcılar, faiz oranlarını Temmuz 2023’ten bu yana on yıllardır en yüksek seviye olan %5,3’te tuttu ve bu da ipotek almayı veya kredi kartı bakiyesini korumayı daha pahalı hale getirdi. Bu politika ortamı, hızlı enflasyonun tamamen kontrol altına alınması amacıyla ekonomi genelindeki talebi yavaş yavaş etkilemektedir.

Ancak enflasyonun yavaşlaması ile birlikte Fed yetkilileri hassas bir denge bulmaya çalıştıklarını açıkça belirttiler: Enflasyonun kontrol altında olmasını sağlamak istiyorlar ancak işgücü piyasasını alt üst etmekten kaçınmak istiyorlar. Bu göz önüne alındığında, politika yapıcılar geçen ay istihdam piyasasındaki ani zayıflamaya borçlanma maliyetlerini düşürerek tepki vereceklerini belirtmişlerdi.

Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta yaptığı konuşmada bankanın faiz oranlarını düşürmeden önce “son zamanlarda gördüğümüz gibi” daha fazla düşen enflasyon verisi görmek istediğini söyledi. “İşgücü piyasasının da güçlü kalmasını istiyoruz. İşgücü piyasasının beklenmedik bir şekilde zayıfladığını görürsek bunun da tepki gerektirebilecek bir şey olduğunu söylemiştik.”

Bu nedenle istihdam raporları, Fed’in bundan sonra ne yapacağını merak eden merkez bankacıları ve Wall Street yatırımcıları için önemli bir referans noktası olacak gibi görünüyor.

READ  Otomobil endüstrisi grubu, Biden'ın Amerikan arabalarını elektriklendirme planına saldırıyor

Fed uzun yıllardır işgücü piyasasını farklı bir nedenden dolayı izliyor.

Yetkililer, işverenlerin işçi almakta zorlanması ve işçi çekmek için sürekli artan ücretler ödemesi nedeniyle işgücü piyasası koşullarının çok uzun süre çok sıkı kalmasının, enflasyonun normalden daha hızlı tutulmasına yardımcı olabileceğinden endişe duyuyorlardı. Bunun nedeni, daha yüksek işgücü maliyeti olan şirketlerin karları korumak için daha yüksek ücretler talep edebilmesi ve daha fazla kazanan işçilerin daha fazla para harcayarak talebi sürdürebilmesidir.

Ancak son zamanlarda iş fırsatları ve ücret artışlarının azalması, işgücü piyasasının sakinleştiğine işaret ediyor. Bu durum Merkez Bankası’nın dikkatini çekti.

San Francisco Merkez Bankası Başkanı Mary C. Daly bir röportajda, “Bu noktada iyi bir işgücü piyasamız var ancak durum pek de köpüklü değil” dedi. Modern konuşma“Şirketlerin sadece açık iş pozisyonlarını değil fiili işleri de ayarlaması gerektiğinden gelecekte işgücü piyasasındaki bir yavaşlama daha yüksek işsizlik oranlarına dönüşebilir.”

İşsizlik oranı bu yıl biraz arttı ve yetkililer daha belirgin bir hareketi ihtiyatla izliyor. Araştırmalar, işsizlikteki ani ve belirgin bir artışın, ekonomik büyümenin yavaşlamasına yol açabilecek bir durgunluk sinyali olduğunu gösteriyor. Deneyime göre Bu kural, ekonomist Claudia Sahm tarafından geliştirilmiştir ve sıklıkla “Sahm ​​Kuralı” olarak anılır.