Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD'de Satılan ve 'Kalıcı Körlüğe' Neden Olabilecek Tehlikeli Sahte Güneş Tutulması Gözlükleri Nasıl Tespit Edilir?

ABD'de Satılan ve 'Kalıcı Körlüğe' Neden Olabilecek Tehlikeli Sahte Güneş Tutulması Gözlükleri Nasıl Tespit Edilir?

ABD Haberleri

Güneş tutulması

Yetkililer, Çin'de üretilen ve kullanıcılara “geçici görme bozukluğu” veya “kalıcı körlük” yaşatabilecek sahte güneş tutulması camlarının ABD'de satıldığı konusunda uyardı.

Amerikan Astronomi Topluluğu geçtiğimiz günlerde, tehlikeli sahte ürünlerin piyasaya sızdığına dair kanıt bulunduğunu ve bu durumun, tam güneş tutulması bölgesine seyahat etmeyi bekleyen on milyonlarca insan için felaket anlamına gelme potansiyeline sahip olduğunu ve milyonlarca insan için de bu ürünü gizlice izleyeceğini söyledi. Kısmi olayın zirve noktası bölge dışında.

Şüpheli çerçeveler, County Qiwei Craft Co. tarafından yapılan meşru çerçeveleri taklit ediyor ve normal güneş gözlüklerinden daha koyu olmadıkları için sahte oldukları hemen fark edilebiliyor. AAS uyardı.

Sahte güneş gözlükleri aynı zamanda pazara, ulusal perakendecilere ve diğerlerine de sızıyor
Kuruluşlar, stoklar bitene kadar gerçek anlaşma çiftlerini dağıtacak. Tim Short/Florida Today/USA Today Ağı

AAS Solar Eclipse Task Force'un proje yöneticisi Rick Feinberg, gerçek güneş gözlüklerinin “en koyu renkli normal güneş gözlüklerinden bile en az 1000 kat daha koyu” olması gerektiğini tavsiye ediyor.

Yetkililer, meşru gözlüklerin aynı zamanda sahte olmalarına rağmen çerçevede Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) sertifikası taşıması gerektiği konusunda uyardı.

Gerçek gözlükler, kullanıcının güneşli bir günde “belki de güneşin parlak bir yüzeydeki yansıması veya yine çok sönük görünmesi gereken bir su birikintisi” dışında hiçbir şey görmesine izin vermemelidir.

Gözlükler bu testi geçerse kullanıcılar yaklaşık bir saniye boyunca güneşe bakmalı ve kullanılan filtreye bağlı olarak yüzünün “rahatça parlak” beyaz, mavimsi beyaz, sarı veya turuncu görünüp görünmediğini not etmelidir.

Yetkililer, açık bir hediye olmadan, güneş gözlüklerinin orijinalliğini doğrulamak için laboratuvarda test edilmesi gerekeceğini ve bir parça listesi sunulacağını söyledi. Meşru satıcılar.

Gerçek gözlükler, kullanıcının güneşli bir günde “belki de güneşin parlak bir yüzeydeki yansıması veya yine çok sönük görünmesi gereken bir su birikintisi” dışında hiçbir şey görmesine izin vermemelidir. SARAH CLUBING/USA TODAY NETWORK-Wisconsin/USA TODAY NETWORK

Fienberg, “bir noktada listemizde bulunan bir distribütörden binlerce Eclipse gözlüğü satın alan bir adamın” ajansla iletişime geçerek kendisinin soyulduğu konusunda uyarması üzerine sorunun farkına vardı. Scientific American dergisine göre.

READ  Dünya dönüşünü 24 saatten daha kısa bir sürede tamamlar ve en kısa gün için tekrar çöker.

AAS, sorunun kapsamına ilişkin güvenilir bir tahminde bulunmadı ve bazı sahte gözlüklerin test sonrasında etkili olduğunun kanıtlandığını kaydetti.

“Güvenli güneş monitörleri güneşin ultraviyole, görünür ve kızılötesi (IR) ışınlarının küçük bir kısmı dışında hepsini engeller. Spektrumun bu kısımlarında güneş ışığına aşırı maruz kalmak, çift görmeden kalıcı körlüğe kadar ciddi göz yaralanmalarına neden olabilir.

New York Eyaleti, şehir kütüphanelerinde ve toplu taşıma güzergahlarında ücretsiz güneş tutulması gözlükleri sunuyor. New York'u seviyorum

New York Başsavcısı Letitia James de Çarşamba günü konuya değindi basın bülteni.

Eyalet başsavcısı, “Doğrudan tutulmaya bakarken uygun gözlük kullanmamanın ciddi riskleri var, bu nedenle herkesin güneş tutulması gözlüklerinin yasal ve güvenli olduğundan emin olmak için yönergelere uyması gerekiyor” dedi.

James'in ofisinden bir sözcü The Post'a, sahte gözlüklerle ilgili henüz herhangi bir şikayet almadığını ancak ihlal edenleri “gözetlediğini” söyledi.

New Yorklular, herhangi bir New York City kütüphanesinden, Moynihan tren istasyonundan veya Pazartesi günü New York'un batısından ve New York'un kuzeyinden geçen tam tutulma bölgesine bağlanan Thruway üzerindeki dinlenme duraklarından ücretsiz gözlük alarak dolandırılmaktan kurtulabilirler. öğleden sonra.

Daha fazla yükle…
https://nypost.com/2024/04/03/us-news/watch-out-for-fake-eclipse-glasses/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL'sini kopyalayın