Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Afganistan’ın Herat ili yaklaşık bir hafta içinde üçüncü depremle karşı karşıya Deprem haberleri

Afganistan’ın Herat ili yaklaşık bir hafta içinde üçüncü depremle karşı karşıya  Deprem haberleri

Herat ilinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde en az bir kişinin öldüğü ve yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Afganistan’ın batısındaki Herat ili, 8 Ekim’de meydana gelen ve 2.000’den fazla kişinin hayatına mal olan güçlü depremden bu yana üçüncüsü olan Richter ölçeğine göre 6,3 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin Pazar günü saat 08.00’den (03:30 GMT) sonra meydana geldiğini ve merkez üssünün aynı adı taşıyan batı eyaletinin başkenti Herat şehrinin 33 kilometre kuzeybatısında olduğunu söyledi.

20 dakika sonra 5,5 büyüklüğünde bir artçı şokun meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Pazar günkü depremlerin etkisi hala belirsiz ancak Agence France-Presse, Herat Bölge Hastanesi başhekimi Abdul Kadim Mohammadi’nin şu sözlerini aktardı: “Şu ana kadar 93 yaralanma ve bir ölüm kaydedildi.”

Richter ölçeğine göre 6,3 şiddetindeki bir başka deprem, sekiz gün önce Herat’ın yaklaşık 40 kilometre (25 mil) kuzeybatısında meydana geldi ve bunu birkaç güçlü, daha az güçlü artçı sarsıntılar izledi.

Taliban yetkililerine göre bu deprem çok sayıda kırsal evi yok ederek ve 2.053 kişiyi öldürerek yıkıcı oldu.

Bölgede günler sonra başka bir güçlü deprem meydana geldi ve birçok vatandaş artçı sarsıntı korkusuyla dışarıda uyumaya başlayınca bir kişi hayatını kaybetti.

Raporlar, Pazar günü meydana gelen deprem sırasında bölgedeki pek çok vatandaşın, evlerinin yıkılıp enkaz altında kalma korkusuyla hâlâ dışarıda uyuduğunu gösteriyor.

Depremleri toz fırtınaları takip etti, yaşam koşulları kötüleşti ve hayatta kalanların yaşadığı çadırlar hasar gördü.

Agence France-Presse, 27 yaşındaki dükkan sahibi Hamid Nizami’nin şu sözlerini aktardı: “Heratlılar panik ve korku yaşıyor.” “Bunun gündüz olması ve insanların uyanık olması Tanrı’nın lütfudur.”

“Birçok vatandaşımızın yaşayacak yeri yok ve geceler soğuyor.”

READ  Ukrayna, Rusya'nın yeniden bir araya gelmek için Bakhmut'a yönelik saldırılarını hafiflettiğini söyledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Binlerce kişi hala geçen hafta tüm ailelerin bir anda yok olduğu evlerin yıkıntıları çevresinde yaşarken, Dünya Sağlık Örgütü bir dizi felaketten yaklaşık 20.000 kişinin etkilendiğini ve nüfusun çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğunu söylüyor. Ölümler.

ABD güçlerinin çekilmesinin ardından Ağustos 2021’de iktidarı ele geçiren Taliban yetkilileri, ülkenin zaten insani bir zorlukla karşı karşıya olması ve uluslararası yardım kuruluşlarıyla güçlü ilişkileri olmaması nedeniyle yardım sağlamakta zorlanıyor.

Pek çok gönüllü, ancak geçen haftaki depremlerden sonra hayatta kalanları ve cesetlerini çıplak elleriyle kazmak zorunda kaldı.

Hiçbir ülke Taliban hükümetini resmen tanımadı ve birçok ülkenin dış yardımlarını çekmesiyle Afganistan’daki insani kriz daha da kötüleşti.