Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ağustos Dolunayı: Dev Mersin Balığı Ayı Ne Zaman Görülmeli?

Ağustos Dolunayı: Dev Mersin Balığı Ayı Ne Zaman Görülmeli?
Onun adı Algonquin Kızılderili kabilesi Yılın bu zamanında Büyük Göller ve diğer su kütlelerinde mersin balığı balıklarının daha kolay yakalanmasından sonra, mersin balığı ayı, Mayıs ayında başlayan 2022 yılı dört süper ay serisini sonlandırıyor. eski çiftçi takvimi. Gün batımından sonra, bu dev ayın yükselişini izlemek için güneydoğuya bakın. Perşembe günü saat 21:36 ET’de en yüksek aydınlatmaya ulaşacak.

American Meteor Society operasyon direktörü Mike Hankey, e-posta yoluyla, “Yılın belirli zamanlarında, Ay Dünya’ya en yakın noktasındadır ve bunlara süper ay denir” dedi. “Bu sadece Ay’ın yörüngesinde normal bir nokta. Her iki uçta da Ay ya biraz daha büyük ya da biraz daha küçük (en uzak noktasında), ama bu pek bir fark değil.”

Bu en yakın yakınlığa günberi denir ve Dünya’dan sadece 226.000 mil (363.300 km) uzaktadır. NASA. Bu yüzden Süper Ay da normal aydan daha parlak görünür. Ay’ın Dünya’dan uzaklığı, eski çiftçi takvimine göre yörüngesi mükemmel bir daire olmadığı için ay boyunca değişir.
Süper Ay’ın harika bir fotoğrafını çekerseniz, bunu sosyal medyada #NASAMoonSnap hashtag’i ile paylaşabilirsiniz. ve geleceğin astronotlarını aya gönderecek uzay aracı NASA’nın Tumblr’ı. Ajans paylaştı Ay’ı fotoğraflamak için bir rehberLansman yayını sırasında bazı kullanıcıların içeriklerini sosyal medya platformlarında paylaşacak.

Mersin balığı ayı, Perşembe’den Cumartesi’ye kadar zirve yapan Perseid meteor yağmurunun spot ışığını çalacak.

Hanke, “Parlak ay evreleri meteor yağmurlarına zararlıdır çünkü soluk göktaşlarını ortadan kaldırırlar” dedi. “Dolunay ya da neredeyse dolunay gökyüzünün bir bölümüne hakim, bu da meteor gözlemleri için bu bölümü istenmeyen kılıyor. Dolunay da bütün gece sürüyor ve saatlerce tam karanlık bırakmaması tercih edilir.”

Perseid meteor yağmuru 14 Temmuz’dan 1 Eylül’e kadar sürüyor ve bu yılın zirvesi, Cuma günü saat 23:00 ET’de (Cumartesi saat 3:00 UTC’de UTC) zar zor gerçekleşecek. DünyaGökyüzü. Daha önceki yıllarda, Perseidler, genellikle daha görünür oldukları Kuzey Yarımküre’de çok beklenen bir yağmurdu. Ancak bu, yalnızca ay gökyüzüne hakim bir evrede olmadığında olur.

Bu yıl, akşam geç saatlerden şafağa kadar sayıları artan Perseidler, en çok ayın daha küçük ve soluk göründüğü Ağustos ayının başlarında görüldü. Önceki yıllarda, neredeyse aysız bir gökyüzünde daha görünürdü.

Duş parçaları, güneş etrafındaki yörüngesini yalnızca bir kez 133 yılda tamamlayan 109P/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından geliyor. NASA. Bir kuyruklu yıldız iç güneş sistemine en son 1992’de girdi.

2022’de kalan uzay olayları

Buna göre, bu yıl dört dolunay daha gerçekleşecek. eski çiftçi takvimi:
Diğer Kızılderili kabileleri farklı isimler Eylül ayında meydana gelen Cheyenne kabilesi “kuru ot ayı” ve Aralık ayında meydana gelen dolunay için Arapahoe kabilesi için “pop-ağaçlar” gibi dolunay için.
EarthSky’ye göre, bu yıl daha sonra gelecek olan en yüksek meteor yağmuru olaylarını öğrenin 2022 meteor yağmuru rehberi:
  • Ejderhalar: 8-9 Ekim
  • Orionidler: 20-21 Ekim
  • Güney Torres: 5 Kasım
  • Kuzey Torres: 12 Kasım
  • Leonidler: 17-18 Kasım
  • İkizler: 13-14 Aralık
  • Ursidler: 22-23 Aralık
Ve 2022’de bir tam ay tutulması ve bir parçalı güneş tutulması daha olacak. eski çiftçi takvimi. 25 Ekim’de parçalı bir güneş tutulması Grönland, İzlanda, Avrupa, kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu, batı Asya, Hindistan ve batı Çin’deki insanlar tarafından görülebilecek.
Yıldızlara Yeni Başlayanlar Rehberi (Görüntü CNN Underscored'un izniyle)

8 Kasım’daki tam ay tutulması Asya, Avustralya, Pasifik, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’da 03:01 ET ve 08:58 ET arasında görülebilir. Ancak doğu Kuzey Amerika’daki insanlar için, ay o sırada batıyor olacak.

Güneş ışığı gözlere zarar verebileceğinden, güneş tutulmasını güvenle izlemek için uygun güneş gözlüğü takın.