Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AIIB, Türk Eximbank’ın ilk yeşil kredisine 200 milyon dolar garanti verdi

AIIB, Türk Eximbank’ın ilk yeşil kredisine 200 milyon dolar garanti verdi

Bakü, Azerbaycan, 21 Mayıs. Trend’in AIIB aracılığıyla aktardığı habere göre Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Türk Eximbank’ın ilk yeşil kredisinin yüzde 70’ini desteklemek üzere 200 milyon dolarlık bir garanti imzaladı. Bu garanti, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kontrgarantisi ile destekleniyor.

Bu, AIIB’nin ticari kredi işlemlerine ilişkin ilk dilim kredi garantisidir.

İşlem, Türk Eximbank’ın yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Türk ihracatçılarına uzun vadeli finansman sağlamasına, enerji ve su verimliliğini artırmasına olanak sağlayacak. AIIB, özel sermayeyi harekete geçirme ve yeşil altyapıya yatırım yapma öncelikleriyle uyumlu olan bu proje için 10 yıl boyunca önde gelen uluslararası bankalardan 300 milyon ABD doları tutarında özel sermaye seferber etti. Bu kredinin tamamen iklim azaltım fonu olarak nitelendirilmesi bekleniyor.

Türk Eximbank AIIB, garanti aracılığıyla, AIIB’nin garanti tutarını aşan uzun vadeli özel sermayenin çekilmesine yardımcı olacak önemli bir kredi artırımı sağlıyor. Garanti yapısı hem Euro hem de USD cinsinden taksitleri kapsamakta olup, ilk hasar garantisinin yanı sıra pari passu garanti düzenlemesini de içermektedir. Proje, özel sektör bankaları ile stratejik çok taraflı finans kurumları arasında karma finansman modeli olarak hizmet ediyor.

Yazarı X’te takip edin: @Lyaman_Zeyn

READ  Sekreter Yardımcıları DC Auto Show'da DOT ve Enerjinin Elektrikli Araç Şarj Cihazlarını ve Yeni Finansmanı Nasıl Onardığını Anlattı