Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya’da çifte vatandaşlık yasasının 27 Haziran’da yürürlüğe girmesi Türkleri sevindiriyor

Almanya’da çifte vatandaşlık yasasının 27 Haziran’da yürürlüğe girmesi Türkleri sevindiriyor

Almanya’daki Türk gurbetçiler, ülkenin yeni vatandaşlık yasasının 27 Haziran’da yürürlüğe girmesiyle birlikte vatandaşlıklarını koruma konusunda istekli.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu yasa sayesinde, Almanya’daki Türk toplumunun üyeleri artık Alman vatandaşlığını koruyabilecek ve Türk vatandaşlığını yeniden kazanabilecektir.” dedi.

Almanya’daki tüm Türk büyükelçilikleri yukarıda belirtilen tarihte başvuruları almaya ve işleme koymaya hazır olacaktır.

Bakanlık, “Almanya’daki Türk toplumu yıllardır bu yasayı bekliyordu. Türk-Alman ilişkileri açısından olumlu, anlamlı ve değerli bir gelişmedir.”

Hareket, geçen yılın sonlarında “mükemmel bir karar” ve “her iki ülkede de haklarını korumak isteyenler için gerekli” olarak duyurulduğunda Türk diasporası tarafından memnuniyetle karşılandı.

Almanya, 3,5 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın yurtdışındaki en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Türkler Avrupa’nın en büyük göçmen topluluğudur. Bunların çoğu, savaş sonrası Almanya’yı yeniden inşa etmeye davet edilen “misafir işçilerin” torunları.

Yeni yasa birçok milletten çifte vatandaşlığa izin veriyor ve Almanya’daki göçmenlerin sosyal ve politik katılımını geliştiriyor.

Almanya’da yabancı ebeveynlerden doğan çocuklar, ebeveynlerinden en az birinin ülkede en az beş yıl yasal olarak yaşaması durumunda Alman vatandaşlığı alabilirler. Bu çocuklar aynı zamanda ebeveynlerinin vatandaşlığını da koruyabilirler.

Şu anda Almanya’da 12 milyondan fazla insan, yani toplam nüfusun yaklaşık %14’ü, Alman vatandaşlığına sahip değil. Resmi istatistiklere göre bunların yaklaşık 5,3 milyonu en az 10 yıldır ülkede yaşıyor.

Birçoğu, zorlu bürokratik prosedürler, katı düzenlemeler ve çifte vatandaşlığa ilişkin kısıtlamalar nedeniyle geçmişte Alman vatandaşlığına başvurma konusunda isteksiz davranmıştı.

Yaklaşık 2 milyon Türk Alman vatandaşlığı istiyor; Pek çok kişi Almanya’yı “ikinci ülke” olarak görüyor.

Diğerleri yeni yasayı memnuniyetle karşıladı ancak uzun süreci ve geçen yılları eleştirdi; Almanya’da çalışan Türk göçmenler, ülkeler arasında gidip gelirken “her iki devlet de daha önce anlaşsaydı daha iyi olurdu” diye yakınıyordu. 60’lar.

READ  Stoughton Central School Drama Kulübü bir oyun sahneliyor

Alman vatandaşlık yasasındaki reform, iki yıl önce Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve liberal Özgür Demokratların üçlü bir koalisyon hükümeti kurduğu koalisyon anlaşmasının merkezi bir parçasıydı.

Şansölye Olaf Scholz vatandaşlık sürecini hızlandırmanın ve göçmenlere birden fazla vatandaşlığa izin vermenin entegrasyonu ve sosyal ve siyasi katılımı geliştireceğini defalarca söyledi.