Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amazon’un geçmişinde gömülü olan ‘karanlık dünya’, geleceğini kurtarmaya yardımcı olabilir: ScienceAlert

Amazon’un geçmişinde gömülü olan ‘karanlık dünya’, geleceğini kurtarmaya yardımcı olabilir: ScienceAlert

Amazon yağmur ormanları, bir daha asla geri dönemeyeceğiniz feci bir çöküşün eşiğinde.

São Paulo Üniversitesi, Brezilya Tarımsal Araştırma Kurumu ve Brezilya’daki Ulusal Amazon Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacıların yaptığı yeni araştırmaya göre, bir zamanlar bu değerli ekosistemin beslenmesine yardımcı olan geleneksel bilgi, şimdi onun iyileşmesine yardımcı olabilir.

Yaklaşık 2.000 ila 2.500 yıl önce, bugün Kızılderililer olarak bilinen Amazon halkı, besin yönünden fakir bir toprağı ele geçirdi ve Gübre, odun kömürü, kemikler, kil ve kompostla zenginleştirin“Amazon Karanlık Dünyası” (ADE) adı verilen verimli bir kara toprak yaratıyor.

Bugün karanlık topraklar, nehir kıyılarını ve Amazon’un diğer bölgelerini magnezyum, çinko, fosfor ve kalsiyum gibi minerallerle besliyor. Mikroorganizmalar için ideal yaşam ortamını sağlar. Bitki sağlığı ve büyümesi için faydalıdır, bu yüzden Amazon’un yerli halkı buna sahiptir. Karanlık toprakta yetişen yiyecekler asırlardır.

Amazon Koyu Toprak (ADE) toprak profili, burada ADE sarı toprağa değil koyu katmana karşılık gelir. (Louis Philippe Guandalyn Zagato)

Son olarak, bilimsel kuruluş bu derin yerel bilgiye dikkat eder.

Amazon’daki karanlık dünya üzerinde yapılan bir grup deney, bu eski toprakların bir ekosistemin otlaklardan yağmur ormanlarına geçişini önemli ölçüde iyileştirebileceğini öne sürüyor. Yeni araştırmanın arkasındaki bilim adamları, bulgularının bugün Amazon bölgesindeki ekolojik restorasyon projelerini hızlandırmak için kullanılabileceğini umuyorlar.

“ADE’nin birikmesi binlerce yıl aldı ve kullanıldığında doğada yenilenmesi eşit miktarda zaman alacaktır.” o diyor São Paulo Üniversitesi’nden moleküler biyolog Siu Mui Tsai.

“Önerilerimiz, ADE’nin kendisini kullanmak değil, gelecekteki ekolojik restorasyon projelerinde kullanılmak üzere özelliklerini, özellikle de mikroorganizmaları çoğaltmaktır.”

Kontrol toprağı, yüzde 20 ADE ve yüzde 80 kontrol toprağı veya yüzde 100 ADE içeren saksılarda, araştırmacılar yabani otları kesmeden önce büyüttüler ve geriye sadece köklerini bıraktılar. Daha sonra üç tür ağacın tohumlarını diktiler ve 90 gün boyunca büyümelerini izlediler.

READ  SpaceX 11, devasa bir yörünge testi roketi hazırlarken bir motor ateşledi

Deneylerin başlangıcında, karanlık toprak daha az asidikti ve kontrol toprağından daha fazla kum ve silt içeriyordu. Ayrıca 30 kat daha fazla fosfor, 6 kat daha fazla kalsiyum, 5 kat daha fazla çinko ve 4 kat daha fazla demir, karbon ve bakır içerirler.

Saksı bitkilerinin büyümek için zamanları olduktan sonra, toprak bazı besin maddelerini tüketmiştir. Ancak karanlık toprağa sahip saksılar, mineraller açısından kontrol toprağından çok daha zengindi.

Şu anda Amazon bölgesinde meydana gelen ormansızlaşmanın çoğu, Sığır otlatmak için yol açın. Ancak bu meralar, muazzam miktarda karbon depolayan ve çok çeşitli yaşam formlarını destekleyen yeri doldurulamaz bir ekosistem pahasına yaratılıyor.

Karanlık Dünya toprakları, ısınan bir dünyada bile bu kaybolan yaşam alanlarını eski haline getirmek için uzun bir yol kat edebilir. Sadece yüzde 20 koyu toprak içeren bir toprak karışımı, sıcaklık kontrollü bir serada ağaç büyümesi için en faydalı olanıydı. Aslında, bozulmuş toprakla karıştırılan küçük bir doz doğal ADE, ortalama 34 °C sıcaklıkta tek başına ADE’nin yaklaşık yüzde 100 bitki büyüme potansiyeli sağladı.

Daha koyu topraklarda barındırılan mikrobiyal topluluk, daha fazla bozulmuş topraklara sahip topluluklara kıyasla daha çeşitliydi.

Mikroplar, toprak kimyasal moleküllerini bitkilerin emebileceği besinlere dönüştürür. Açıklamak São Paulo Üniversitesi moleküler biyoloğu ve ortak baş yazar Anderson Santos de Freitas.

“Verilerimiz gösterdi ki [Amazonian dark earth] Bu toprak dönüşümünde daha iyi olan mikroorganizmaları içerir, böylece bitki gelişimi için daha fazla kaynak sağlar. “

Örneğin deneylerde yabani otlar, kontrol grubuna göre yüzde 20 ADE içeren toprakta 3,4 kat ve saf ADE topraklarında 8 kat daha kalın büyüdü.

Bazı ağaçlar ayrıca ADE içeren toprağa dikildiğinde üç ila altı kat daha uzun büyüdü. Birincil veya kolonyal türler Ambay Pumpwood (Cecropia pachystachya) ADE’ye ve onun önemli minerallerine erişimi olmasa bile büyümeyecektir.

READ  Yerçekimi ışığı bükme, şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliklerden birini ortaya koyuyor

ADE olmadan, bulgular Amazon’daki bazı ağaçların hiç kök salmayabileceğini gösteriyor.

Karanlık toprak, iyileşmelerinin anahtarı olabilir.

Çalışma yayınlandı Toprak biliminde sınırlar.