Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amerikalı Blinken, bölgesel bir çatışma korkusu nedeniyle Irak’a habersiz bir ziyarette bulundu İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Amerikalı Blinken, bölgesel bir çatışma korkusu nedeniyle Irak’a habersiz bir ziyarette bulundu  İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Amerikalı baş diplomatın ziyareti, Lübnan’ın İsrail’i hava saldırısında dört sivili öldürmekle suçlamasının ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşebileceği yönündeki endişelerin arttığı bir dönemde Irak’a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Orta Doğu gezisine çıkan Blinken, Pazar günü Irak Başbakanı Muhammed Şia el Sudani ile görüştü. Washington, İran destekli grupları suçladığı ABD güçlerine yönelik saldırıları bastırmak için Bağdat’tan yardım istiyor. .

Toplantının ardından gazetecilere konuşan Blinken, Sudanlılarla görüşmelerin “verimli” olduğunu ve Iraklı mevkidaşının saldırılarla başa çıkmak için “gerekli önlemleri almak” üzere güvenlik güçleriyle birlikte çalıştığını söyledi.

Blinken, “Bu Irak’ın egemenliği meselesidir” dedi. “Hiçbir ülke milislerin şiddet içeren faaliyetlerde bulunmasını istemiyor.”

Üst düzey ABD’li diplomat şunları ekledi: “Bu saldırıların gerçekleşmemesini sağlamak için ortak bir hedefimiz ve kararlılığımız var.”

El Sudani’nin ofisinden yapılan açıklamada, hükümeti İran’la yakın bağları olan ancak ülkesindeki Amerikan kuvvetlerine yönelik saldırıları kamuoyu önünde kınayan El Sudani’nin Gazze’de ateşkes çağrısını yinelediği ve “saldırıyı kontrol altına almanın acil ihtiyacına” işaret ettiği belirtildi. Krizi önleyin ve yayılmasını önleyin.” izin.

ABD Pentagon, Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine yönelik füze ve insansız hava aracı saldırılarının (bunların çoğu, kendisini “Irak’taki İslami Direniş” olarak adlandıran bir grup tarafından üstlenildi) İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların başlamasından bu yana önemli ölçüde arttığını söylüyor.

İsrail’in silahlı Filistin hareketi Hamas’a karşı yürüttüğü savaş nedeniyle artan ölü sayısı nedeniyle Arap ülkeleri ve bölgedeki silahlı grupların öfkesi artarken Washington, Orta Doğu’daki diplomasisini yoğunlaştırdı.

Blinken’in ziyareti, İsrail ve Ürdün’deki duraklamaların ardından, Lübnanlı yetkililerin, Lübnan ile İsrail arasındaki gergin sınır boyunca artan çatışmalarda İsrail hava saldırısında üçü çocuk dört sivilin öldürüldüğünü söylemesinin ardından gerçekleşti.

READ  Ukrayna, Amerikan ve Alman zırhlı araçlarını alıyor ve Rus ateşkes emirlerini reddediyor

Lübnan merkezli Hizbullah militan grubu Pazar günü, saldırıların “bedelini düşmanın ödeyeceği” uyarısında bulundu.

Hamas gibi İran tarafından desteklenen İsrail ordusu ve Hizbullah, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırılardan bu yana düzenli olarak sınır ötesi çatışmalara giriyor. İsrailli yetkililer, çoğu sivil en az 1.430 kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

Cuma günü Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, daha geniş bir bölgesel çatışmanın göz ardı edilemeyeceği ve İsrail’in, Hamas kontrolündeki bölgedeki yetkililerin en az 9.770 kişinin öldüğü Gazze’yi bombalamaya devam ettiği sürece “tüm senaryoların açık” olduğu konusunda uyardı. Şahsen. insanlar.

Blinken, İran destekli Kataib Hizbullah grubunun diplomatın ziyaretinin “benzeri görülmemiş bir gerilim” ile karşılanacağı yönündeki uyarıları üzerine, Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile görüşmesinin beklendiği Pazar akşamı Türkiye’ye geldi.

Pazartesi günü Sudanlıların İran ve Arap Körfez ülkelerinde bölgesel bir tura başlaması bekleniyor.