Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Andromeda’nın eteklerinde keşfedilen olağandışı fosil galaksi – evrenin tarihini ortaya çıkarabilir

Ultra-Faint Dwarf Galaxy Pegasus V

Gemini Kuzey Teleskobu, en eski galaksilerin izlerini ortaya çıkarıyor.

NSF’nin NOIRLab Bilim ve Veri Merkezi tarafından işlenen arşiv verilerini inceleyen amatör bir astronomun seçici gözleri sayesinde Andromeda galaksisinin dış kenarlarında son derece sönük bir cüce galaksi keşfedildi. Cüce gökada – Pegasus V – çok az ağır element içerdiği ortaya çıktı ve muhtemelen f’deki ilk fosil gökadalardan biri olacak.NSF NOIRLab’ın bir programı olan Gemini Uluslararası Gözlemevi’ni kullanan profesyonel gökbilimciler tarafından yapılan takip gözlemleri.

Birkaç NSF’nin NOIRLab tesislerinin yardımıyla Andromeda Gökadası’nın kenarında son derece soluk, olağandışı bir cüce gökada keşfedildi. Pegasus V adı verilen galaksi, ilk olarak İspanya’daki Instituto de Astrofísica de Andalucía’dan David Martinez-Delgado tarafından koordine edilen Andromeda cüceleri için sistematik bir aramanın parçası olarak, amatör astronom Giuseppe Donatello’nun verilerde garip bir “leke” keşfettiği zaman keşfedildi.[{” attribute=””>DESI صورة استطلاعات التصوير القديمة.” width=”777″ height=”396″ srcset=”” sizes=”” ezimgfmt=”rs rscb1 src ng ngcb1 srcset” loading=”eager” importance=”high”/>

تم التقاط الصورة بكاميرا الطاقة المظلمة المصنّعة من وزارة الطاقة الأمريكية على تلسكوب Víctor M. Blanco الذي يبلغ ارتفاعه 4 أمتار في مرصد Cerro Tololo Inter-American (CTIO). تمت معالجة البيانات من خلال خط أنابيب المجتمع الذي يديره مركز علوم المجتمع والبيانات (CSDC) التابع لـ NOIRLab.

Pegasus V’teki sönük yıldızlar, daha büyük Gemini Kuzey Teleskopu, GMOS cihazı ile 8.1 metrelik teleskop kullanan gökbilimciler tarafından daha derin bir takipte tespit edildi ve Andromeda Gökadası’nın eteklerinde çok sönük bir cüce gökada olduğunu doğruladı. Hawaii’deki İkizler Kuzeyi, Gemini Uluslararası Gözlemevi’nin yarısıdır.

İkizler ile yapılan gözlemler, gökadanın benzer cüce gökadalara kıyasla daha ağır elementlerde son derece yetersiz göründüğünü gösterdi, bu da onun çok eski olduğu ve muhtemelen evrendeki ilk fosil gökadalardan biri olduğu anlamına geliyor.

İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nden bir gökbilimci ve keşfi duyuran makalenin başyazarı Michelle Collins, “Yıldızları evren tarihinin çok erken zamanlarında oluşmuş çok sönük bir gökada bulduk” yorumunu yaptı. “Bu keşif, Andromeda galaksisi çevresinde, bu görev için özel olarak tasarlanmamış bir astronomik araştırma kullanılarak, bu zayıf ışığa sahip bir galaksinin ilk kez bulunduğunu temsil ediyor.”

Çok soluk cüce gökada Pegasus V

Cerro’daki Víctor M. Blanco 4 metrelik Teleskopu üzerinde ABD Enerji Bakanlığı’nın Karanlık Enerji Kamerasından alınan arşiv verilerini inceleyen amatör bir astronomun keskin gözleri sayesinde Andromeda Gökadası’nın dış kenarlarında son derece sönük bir cüce gökada keşfedildi. Tololo Inter-Amerikan Gözlemevi (CTIO) ve Topluluk ve Veri Bilimi Merkezi (CSDC) tarafından işlenir. İkizler Uluslararası Gözlemevi’ni kullanan profesyonel gökbilimciler tarafından yapılan takip, cüce gökadanın – Pegasus V – çok az ağır element içerdiğini ve muhtemelen ilk gökadaların fosili olduğunu ortaya çıkardı. İlgili her üç tesis de NSF’nin NOIRLab programlarıdır. Kredi: Gemini Uluslararası Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURA, Teşekkür: Görüntü İşleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’nin NOIRLab’ı), M. Zamani (NSF’nin NOIRLab’ı) ve D. de Martin (NSF’nin NOIRLab’ı)

Dim galaksiler, oluşan ilk galaksilerin fosilleri arasındadır ve bu galaksi kalıntıları, ilk yıldızların oluşumu hakkında ipuçları içerir. Gökbilimciler, evrenin Pegasus V gibi sönük gökadalarla dolup taştığını düşünürken,[2] Henüz teorilerinin öngördüğü şeyleri keşfetmediler. Beklenenden gerçekten daha az sönük gökada varsa, bu, gökbilimcilerin kozmolojiyi ve kozmolojiyi anlamalarında ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. karanlık madde.

Bu nedenle, bu sönük gökadaların örneklerini keşfetmek hem önemli hem de zorlu bir uğraştır. Zorluğun bir kısmı, bu soluk gökadaların, gökyüzünün devasa görüntülerinde gizlenmiş sadece birkaç dağınık yıldız olarak görünmeleri için son derece zor olmasıdır.

Surrey Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan ve aynı zamanda çalışmaya katılan Emily Charles, “Bu çok sönük gökadalarla ilgili sorun, normalde onları mesafelerini belirlemek ve ölçmek için kullandığımız çok az parlak yıldız içermeleridir” dedi. . “İkizler’in 8,1 metrelik aynası sönük eski yıldızları bulmamızı sağlayarak Pegasus V’e olan uzaklığı ölçmemizi ve oradaki yıldızların sayısının çok eski olduğunu belirlememizi sağladı.”

Ekibin Pegasus V’te bulduğu güçlü antik yıldız konsantrasyonu, cismin muhtemelen ilk galaksilerin bir fosili olduğunu gösteriyor. Andromeda çevresindeki diğer soluk gökadalarla karşılaştırıldığında, Pegasus V benzersiz bir şekilde yaşlı ve minerallerden yoksun görünüyor, bu da yıldız oluşumunun aslında çok erken durduğunu gösteriyor.

Collins, “Pegasus V’nin kimyasal özelliklerinin daha fazla araştırılmasının, evrendeki yıldız oluşumunun erken dönemlerine dair ipuçları sağlayacağını umuyoruz.” “Erken evrenden gelen bu küçük fosil galaksi, galaksilerin nasıl oluştuğunu ve karanlık madde anlayışımızın doğru olup olmadığını anlamamıza yardımcı olabilir.”

Ulusal Bilim Vakfı Gemini Program Sorumlusu Martin Steele, “Kamuya açık Gemini North teleskopu, topluluk gökbilimcileri için bir dizi yetenek sağlıyor” dedi. “Bu durumda Gemini, cüce galaksinin varlığını doğrulamak, onu Andromeda galaksisine fiziksel olarak bağlamak ve karmaşık yıldız kümelerinin mineral eksikliği olan doğasını belirlemek için bu uluslararası ekibi destekledi.”

Yaklaşan astronomik tesisler, sönük galaksilere daha fazla ışık tutacak. Pegasus V, evren tarihinde yeniden iyonlaşma olarak bilinen bir döneme tanık oldu ve bu zamana kadar uzanan diğer nesneler yakında gözlemlenecek. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu. Gökbilimciler ayrıca gelecekte NSF NOIRLab’ın bir programı olan Vera C. Rubin Gözlemevi’ni kullanarak başka sönük gökadaları da keşfetmeyi umuyorlar. Rubin Gözlemevi, Uzay ve Zamanın Mirası (LSST) araştırması adı verilen optik gökyüzünün on yıllık benzeri görülmemiş bir araştırmasını yürütecek.

Notlar

  1. Karanlık enerji spektroskopik enstrümantasyon (DESI) proses hedeflerini belirlemek için eski DESI görüntüleme araştırmaları yapıldı. Bu araştırmalar, gece gökyüzünün üçte birini izleyen üç projenin benzersiz bir kombinasyonunu içerir: Enerji Bakanlığı’nın Víctor M. Blanco 4- üzerinde yerleşik Karanlık Enerji Kamerası (DECam) tarafından gözlemlenen Kalıtsal Karanlık Enerji Kamerası Araştırması (DECaLS). Şili’deki Cerro Tololo Pan-Amerikan Gözlemevi’ndeki (CTIO) metrelik teleskop; Kitt Peak Ulusal Gözlemevi’ndeki (KPNO) Nicholas U. Mayall 4 metrelik Teleskopu üzerindeki Mosaic3 kamerası ile Mayall z-bandı Miras Araştırması (MzLS); Arizona Üniversitesi’nin sahibi olduğu ve işlettiği ve KPNO’da bulunan 2,3 metrelik Bock Teleskopu üzerindeki 90 Prime Kamera ile Pekin-Arizona Gökyüzü Araştırması (BASS). CTIO ve KPNO, NSF NOIRLab bağlı kuruluş programlarıdır.
  2. Pegasus V, Pegasus takımyıldızında keşfedilen beşinci cüce gökada olduğu için bu ismi almıştır. Pegasus V ile gökyüzündeki Andromeda galaksisi arasındaki mesafe yaklaşık 18.5 derecedir.

daha fazla bilgi

Bu araştırma, “Pegasus V – Andromeda’nın eteklerinde yeni keşfedilen bir ultra hafif cüce gökada” başlıklı bir makalede sunulmuştur. Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.

Referans: “Pegasus V – Andromeda’nın eteklerinde yeni keşfedilen ultra hafif bir cüce gökada” Michelle L.M. Collins, Emily J.E. Charles, David Martinez-Delgado, Matteo Monelli, Nuchin Creme, Giuseppe Donatello, Eric J. Tollerud ve Walter Buchen , Kabul, Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.
arXiv: 2204.09068

Ekip, Michel LM Collins (Fizik Bölümü, Surrey Üniversitesi, Birleşik Krallık), Emily GE Charles (Fizik Bölümü, Surrey Üniversitesi, Birleşik Krallık), David Martinez-Delgado (Endülüs Astrofizik Enstitüsü, İspanya), Matteo Monelli ( Instituto) de Astrofísica de Canarias (IAC) ve Universidad de La Laguna, İspanya), Noushin Karim (Fizik Bölümü, Surrey Üniversitesi, Birleşik Krallık), Giuseppe Donatiello (UAI – Unione Astrofili Italiani, İtalya), Erik J. Tollerud ( Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü, ABD), Walter Boschin (Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC), Universidad de La Laguna, Fundación G. Galilei – INAF (Telescopio Nazionale Galileo), İspanya).

READ  NASA'nın Webb Uzay Teleskobu'ndan ilk görüntüler