Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Apple, OpenAI’yi görünürlük için çalışmaya ikna etmiş görünüyor

Apple, OpenAI’yi görünürlük için çalışmaya ikna etmiş görünüyor

Apple’ın yakın zamanda sonuçlanan yıllık geliştirici konferansında şirket, teknolojisini iPhone ve diğer cihazlara taşımak için OpenAI ile işbirliği yaptığını duyurdu. Büyük bir şirket ile hızla büyüyen bir teknoloji şirketi arasındaki bir anlaşmada büyük miktarda paranın el değiştireceğini hayal etmek kolaydır. Ama yeniye göre Bloomberg Bildirin, bu ortaklıkta kimse kimseye para ödemedi. Apple’ın OpenAI’ye ödeme yapmadığı bildiriliyor çünkü teknolojisini yüz milyonlarca kullanıcının önüne koymanın her türlü nakit ödemeye eşit, hatta bundan daha iyi olduğuna inanıyor.

Apple, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’da yapay zeka görevlerini desteklemek için OpenAI’nin GPT-4o modelini kullanacak. Örneğin Siri, kullanıcılardan liste fikirleri oluşturmasını, makaleleri özetlemesini veya içerdikleri şeyin açıklamasına göre görsel bulmasını isterse ChatGPT’nin yeteneklerinden faydalanacaktır. Apple Yazma Araçları, hikaye yazmak ve mevcut metni yeniden yazmak ve revize etmek için de ChatGPT’yi kullanabilir. Kullanıcılar, ChatGPT’ye giriş yapmak veya ödeme yapmak zorunda kalmadan bu özelliklerin keyfini çıkarabilecek, ancak bir Plus hesabı için ödeme yapmaları halinde ek ayrıcalıklara sahip olacaklar.

beğenmek Bloomberg OpenAI’nin, Apple kullanıcılarının ChatGPT Plus için ayda 20 dolar ödemesini sağlayarak anlaşmadan para kazanabileceğine dikkat çekiyor. Bu kullanıcılar bir Apple cihazından kaydolursa iPhone üreticisi de bir komisyon alacak. Haber kuruluşu, gelecekte Apple’ın ortaklarıyla gelir paylaşımı anlaşmaları yaparak yapay zekadan daha fazla kar elde etmeyi planladığını söylüyor. Özellikle giderek daha fazla kullanıcının arama motorları aracılığıyla yapay zekaya yöneleceğine inandığı için, bu ortakların Apple’ın işletim sistemlerindeki sohbet robotlarından para kazanma sonuçlarından elde edecekleri kazancın bir kısmını yakalamayı amaçlıyor. Bu, Google ile yaptığı uzun vadeli (ve kazançlı) arama anlaşmasından daha az para kazanabileceği anlamına geliyor.

Apple henüz gelecekteki AI ortaklarını açıklamadı ancak bu yılın sonlarında Gemini entegrasyonunu iOS kullanıcılarına getirmek için Google ile görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Ayrıca başka bir seçenek olarak chatbot Claude AI’yi sunmak için Anthropic ile görüştüğü söyleniyor.

READ  iPadOS 16 ne zaman çıkacak?