Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Apple’ın WWDC 2024’te ortadan kaldırmaya çalıştığı her şey

Apple’ın WWDC 2024’te ortadan kaldırmaya çalıştığı her şey

Bu yıllar WWDC Reklamlarla doluydu. Apple’ın yeni yapay zekası hakkında daha fazla şey öğrendik, Apple zekasıMacOS, iOS, WatchOS, Apple TV+ ve Vision Pro’ya yönelik önemli güncellemeler. Önemli duyurular boyunca aklımda olan bir şey varsa o da şudur: “Ama Uygulama X bunu zaten yapıyor.” Etkinliğin sonunda Apple’ın kapatmaya çalıştığı üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerin sayısını kaybetmiştim. Ben de hepsini kaydetmeye karar verdim.

Meta Görev Pro

Vision Pro çalışma alanının ekran görüntüsü

Ekran görüntüsü: elma

Her ne kadar 3.500$’lık fiyat tek başına tüketicileri 500$’ı seçmeye ikna etmek için yeterli olsa da Meta Görev 3 Bunun yerine, Apple’ın nihayet benzer VR kulaklıklara özellikleri açısından VisionOS 2 ile rekabet edebilecek konumda olduğu inkar edilemez. Vision Pro kulaklık. Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana yalnızca dört ay geçtiği göz önüne alındığında, Cupertino şirketinin arkasındaki kişilerin şöyle hissettiği açık:… Uygulamaların veya pratik kullanım durumlarının eksikliği Çözmek için acele etmeleri gereken bir sorun vardı.

Açılış konuşmasında, fotoğraflarınızı gerçek boyutunda, daha fazla doğruluk ve artırılmış gerçeklikle görüntüleyerek görme biçiminizi “yeniden keşfetmeyi” amaçlayan VisionOS 2’deki uzamsal hesaplama vurgulandı. Bunu 3D olarak izleyebilir ve uzaktaki arkadaşlarınızla keyfini çıkarmak için Fotoğraflar uygulamasındaki SharePlay’den yararlanabilirsiniz. Mac Sanal Ekranınız da yükseltmeden yararlanır. Geliştirilmiş çözünürlük ve boyuta sahip olacaksınız ve dev bir sanal çalışma alanı gibi etrafınızı saracak şekilde genişletilebileceksiniz.

Kimliği kilitle

Artık üçüncü bir taraf aramanıza gerek yok Uygulamaları kilitlemeye yönelik çözümler iPhone’unuzda. iOS 18, herhangi birinin erişmeye çalışması durumunda kullanıcı kimlik doğrulaması gerektirecek şekilde seçtiğiniz uygulamaları kilitlemek için yerleşik bir özelliğe sahip olacak. Uygulamayla ilgili bilgiler, telefonunuzun arama veya bildirimler gibi diğer yerlerinde görünmez.

iOS 18 aynı zamanda uygulamaları gizleyen hizmetleri de ortadan kaldırıyor. İstediğiniz uygulamayı seçip, telefonunuzu ödünç alan arkadaşlarınızın göremeyeceği gizli bir klasörde saklayabileceksiniz.

Takım Görüntüleyici

paylaşım Ayrıca iki yeni güncelleme alıyor. Şu anda yalnızca iOS cihazlarda ekran paylaşımına izin veriliyor. Artık birinden izin istedikten sonra iPhone veya iPad’ini uzaktan kontrol edebilirsiniz; bu tam olarak olan şeydir Takım Görüntüleyici Bunu yapmanıza izin verir. Başka bir güncelleme, ekranı paylaşırken ekranınıza dokunup çizim yapmanıza olanak tanıyacak, böylece birine cihazında ne yapması gerektiği konusunda rehberlik edebileceksiniz.

kunduz

SmartScript, Math Notes’tan sonra ikinci favorim. Bunun not alma alanında oyunun kurallarını tamamen değiştireceğini hayal edebiliyorum. Bir makine öğrenimi modeli kullanmak, düşüncelerinizi hızla not ettiğinizde el yazınızı geliştirecektir. Bu yine sizin el yazınız olacak ancak daha net görünecektir.

Harici kaynaklardan metin yapıştırıp otomatik olarak el yazınıza dönüştürerek notlarınıza ekleme yapabileceksiniz. SmartScript ayrıca metnin bir bölümünü silmek için karalamanıza da olanak tanır. Daha önce yazdığınız bir şeye ekleme yapmak istiyorsanız, cümleyi manuel olarak bir kenara iterek önüne/sonrasına metin ekleyebilirsiniz.

Hesap makinesi uygulamaları

Ekran görüntüsü: elma

İlginç bir şekilde, tüm açılış konuşmasında beni en çok Hesap Makinesi uygulamasının reklamı etkiledi. Öncelikle iPad’iniz sonunda Hesap Makinesi uygulamasını alacak, böylece iPad’iniz için kullandığınız üçüncü taraf hesap makinesini silebilirsiniz. İkinci olarak, uygulama yenilikleri görecek Matematik notları Sınırlı işlevselliğe sahip diğer hesap makinesi uygulamalarını muhtemelen ortadan kaldıracak özellik.

Matematik Notları ile herhangi bir matematiksel ifadeyi yazabilirsiniz (bir Elma Kalemi) ve önüne eşittir işaretini yazdığınızda sonuç karşınıza çıkacaktır. Ayrıca ifadeyi değiştirmenize ve sonucu gözlerinizin önünde değiştirmenize de olanak tanır.

Math Notes’un bir grafik oluşturmasını sağlayarak sonucu görsel olarak da görüntüleyebilirsiniz. Matematikte beni en çok heyecanlandıran özellik, değişkenlerinizden birinin üzerinde bir kaydırıcının görünmesini etkinleştirebilmeniz, böylece onunla oynayabilmeniz ve grafiğinizin eğrisini nasıl değiştirdiğini görebilmenizdir.

Android

Açıkçası, Apple buna meydan okumaya çalıştı Android Yeni mesajlaşma özellikleriyle. Şimdiye kadar kullanıcıların iMessage’daki beş standart reaksiyondan birini kullanarak tepki vermesine izin veriliyordu. Bu durum, iOS 18’in, kullanıcılara aralarından seçim yapabilecekleri daha geniş bir tepki yelpazesi sunacak olan Dokunma Eylemleri ile değişecek.

Başka bir Android mesajlaşma özelliği olan planlanmış mesajlar da iOS 18’e geliyor. Ayrıca kalın, altı çizili, italik veya üstü çizili gibi metin efektlerini de kullanabileceksiniz.

Windows 11

Cupertino şirketi de karara itiraz etmeye çalıştı Windows 11 Yeni macOS Sequoia’da kendi döşeme özelliği bulunmaktadır. Artık Mac’inizde çoklu görev yapmaya çalıştığınızda ekranın kenarına bir pencere getirebilirsiniz; bu, her pencerenin nereye gitmesi gerektiğini önerecektir. Ayrıca boyutunu sizin için otomatik olarak ayarlayacaktır.

Venmo

Ekran görüntüsü Nakit'e dokunun

Ekran görüntüsü: elma

İOS 18’de sunulan yeni Nakit Nakit özelliği, büyük olasılıkla iPhone kullanıcılarının işlemleri yönetme biçiminin yerini alacak. Tap to Cash ile kullanıcılar, iPhone’larını alıcının iPhone’una yaklaştırarak birine Apple Cash ile ödeme yapabilir. Hızlıdır, özeldir ve e-posta adreslerinin, telefon numaralarının veya Venmo kimliklerinin değiştirilmesini gerektirmez.

Google’la tanışın

FaceTime, FaceTime görüntülü görüşmelerinde Google Meet’ten yerleşik arka planlar sunar. Ayrıca arkanızdaki dağınıklığı ortadan kaldırmak için fotoğraflarınızdan herhangi birini duvar kağıdı olarak da ayarlayabilirsiniz.

1Şifre

Apple nihayet iOS 18, iPadOS 18 ve MacOS 15’te kendi şifre yöneticisi uygulamasını başlattı. Adı “şifreler1Password gibi hizmetlerle rekabet etmeyi hedefliyor. Kullanıcıların diğer şifre yönetimi uygulamalarından şifrelerini içe aktarmalarına, doğrulama kodlarını kolaylaştırmalarına ve iki faktörlü yetkilendirme için kimlik doğrulama uygulaması görevi görmelerine olanak tanıyacak. Parolalar uygulaması aynı zamanda Apple Vision Pro kulaklıklarında ve Windows cihazlarında da çalışacak.

Amazon Yankı Merkezi

Akıllı ev kontrol merkezinin ekran görüntüsü

Ekran görüntüsü: elma

Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, iOS 18’de yenilenen Kontrol Merkezi’nin ön izlemesini yaptı; burada şu anda sahip olduğumuz standart sayfa yerine artık birden fazla sayfa arasında gezinebileceğiz. Kullanıcılar, müzik çalmak için ikinci bir sayfayı görüntülemek ve akıllı ev kontrolleriyle ilgili üçüncü bir sayfayı görüntülemek için Kontrol Merkezini yukarı kaydırabilir. Sürekli kaydırma, tüm Kontrol Merkezi sayfalarında veya gruplarında dolaşabilir. Sol üstteki artı işareti, tek tıklamayla aralarından seçim yapabileceğiniz ve Kontrol Merkezine ekleyebileceğiniz çeşitli kontrollere erişim sağlar.

Parmaklarınızın ucundaki bu kolaylık sayesinde tüketicilerin akıllı ev cihazlarını yürüyerek gitmek yerine telefonlarından kontrol etmeyi tercih ettiklerini hayal edebiliyorum. Özel akıllı ev merkezi.

Google İkizler

Apple yakın zamanda kendi yapay zekasıyla dalga geçti, Apple zekasıDün WWDC’de açıklandı. Bu özelliklerin Google Gemini’ye zorlu bir rekabet sunması muhtemeldir. Açılış konuşmasının yapay zeka kısmının en çok ilgi çeken noktası, bağlamı anlama konusunda yeni keşfedilen yeteneğiydi. Yakında iOS 18 çalıştıran iPhone’unuza “Kyle’ın bana gönderdiği şarkıyı çal” veya “Bu fotoğrafı daha sıcak yap” diyebileceksiniz ve o da bunu sizin için yapacak.

Apple, bildirimlere de bağlam getiriyor. Tüm açılır pencerelerinizi anlayacak, bunları akıllıca analiz edecek ve yeniden önceliklendirecek, böylece hangi görevi hangi sırayla ele alacağınızı bileceksiniz.

Dilbilgisi

Apple’ın iOS 18, iPadOS 18 ve MacOS 15 için yapay zeka yazma araçları Grammarly’nin yerini alma konusunda büyük bir potansiyele sahip. Bu araçlar yazdıklarınızı yeniden yazabilir, özetleyebilir veya düzeltebilir. Mail, Notes, Keynote ve üçüncü taraf uygulamalar da dahil olmak üzere Apple cihazınızın her yerinde mevcut olacak.

READ  700 $ indirimli 65 inç LG OLED TV satın almak için acele edin