Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Araştırmaya göre Namibya ve Avustralya’daki gizemli “peri çemberleri” o kadar da nadir değil

Araştırmaya göre Namibya ve Avustralya’daki gizemli “peri çemberleri” o kadar da nadir değil

Thomas Dressler/ImageBroker/Shutterstock

Namibya’daki Namib Çölü’nün kenarında kilometrelerce uzayabilen desenler oluşturan peri daireleri veya çıplak yamalar görülüyor.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

“Peri daireleri” olarak bilinen yuvarlak çorak toprak diskler, yerden kilometrelerce yukarıya yayılabilen puantiye sıralarına benziyor. Bu olgunun gizemli kökenleri onlarca yıldır bilim adamlarının ilgisini çekmektedir ve daha önce düşünülenden çok daha yaygın olabilir.

Peri halkaları daha önce yalnızca Güney Afrika’nın Namib Çölü’nün kurak topraklarında ve Batı Avustralya’nın taşra bölgelerinde görülüyordu. Ancak yeni bir çalışma, üç kıtada 15 ülkede yüzlerce yeni lokasyonda peri çemberlerine benzeyen bitki desenlerini belirlemek için yapay zekayı kullandı. Bu, bilim adamlarının kimerik devreleri ve bunların kompozisyonunu küresel ölçekte anlamalarına yardımcı olabilir.

Pazartesi günü dergide yayınlanan yeni anket için Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler KitabıAraştırmacılar, yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini içeren veri kümelerini analiz etti. Kurak topraklarVeya dünyanın dört bir yanından az yağış alan kurak ekosistemler. Hayali devre benzeri kalıpların araştırılmasında, bilgiyi beyninkine benzer şekilde işleyen bir tür yapay zeka olan bir sinir ağı kullanıldı.

Disiplinlerarası Çevre Enstitüsü’nde veri bilimcisi olan baş çalışma yazarı Dr. Emilio Gerado, “Uydu görüntülerinde yapay zeka tabanlı modellerin kullanılması, hayali daire benzeri desenlerin tespit edilmesi için büyük ölçekte ilk kez yapılıyor” dedi. İspanya’daki Alicante Üniversitesi’ndeki çalışmalar, e-postayla.

İlk olarak, çalışmanın yazarları, Namibya ve Avustralya’dan alınan 15.000’den fazla uydu görüntüsünü girerek sinir ağını hayali daireleri tanıyacak şekilde eğitti. Resimlerin yarısı peri çemberlerini gösteriyordu, diğer yarısı ise göstermiyordu. Bilim adamları daha sonra yapay zekalarını, her biri yaklaşık 2,5 dönüm (1 hektar) büyüklüğünde, dünya çapında yaklaşık 575.000 arazi parselinin uydu gözlemleriyle bir veri kümesiyle beslediler. Sinir ağı, bu görüntülerdeki bitkileri taradı ve iyi bilinen hayali daire desenlerine benzeyen yinelenen dairesel desenleri belirledi ve dairelerin boyutlarını ve şekillerini, konumlarını, desen yoğunluklarını ve dağılımlarını değerlendirdi.

READ  NASA'nın çarpıcı Ay Kamerası mozaiği Ay'ın güney kutbuna ışık tutuyor

Girado, bu analizin sonuçlarının daha sonra insan incelemesi gerektirdiğini söyledi. “Görüntülerin yorumlanması ve bölgenin bağlamı nedeniyle peri çemberi olmayan bazı yapay ve doğal yapıları manuel olarak ortadan kaldırmak zorunda kaldık” diye açıkladı.

Sonuçlar, Namibya ve Avustralya’daki hayali dairelere benzer dairesel desenlerin bulunduğu 263 kurak alan alanını gösterdi. Bu kurak bölgeler Afrika’nın her yerine (Sahel, Batı Sahra ve Afrika Boynuzu) dağılmıştı ve aynı zamanda Madagaskar ve batı Orta Asya’nın yanı sıra orta ve güneybatı Avustralya’da da kümelenmişti.

Bir manzarada yuvarlak, tekrarlanan noktalar oluşturabilen tek doğal olay peri halkaları değildir. Almanya’daki Göttingen Üniversitesi Ekosistem Modelleme Bölümü’nden araştırmacı Dr. Stefan Getzen, peri çemberlerini diğer bitki örtüsü boşluklarından ayıran bir faktörün, çemberler arasında güçlü bir şekilde organize edilmiş bir modelin varlığı olduğunu söyledi.

Getzen ve meslektaşları Kasım 2021’de bir makale yayınladılar Hayali dairelerin tanımı Genel stil yapısının ayrıntılarına odaklanarak onu benzersiz kılan şeyin ne olduğunu CNN’e bir e-postada anlattı. Son araştırmaya dahil olmayan Getzen’e göre yeni keşfedilen modeller yetersiz.

“Hayali devreler prensipte şu gerçekle tanımlanır: “Uzamsal periyodik” bir desen oluşturma yeteneği.Getzen, bunun diğer kalıplardan “önemli ölçüde daha düzenli” olduğunu ve anketteki kalıpların hiçbirinin bu yüksek eşiği aşmadığını söyledi.

Ancak gerçekte hayali dairelerin evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur, dedi Girado. Kendisi ve meslektaşları, yayınlanmış çeşitli çalışmalarda oluşturulan yönergelere atıfta bulunarak, bireysel devrelerin boyutunu ve şeklini ve aynı zamanda kolektif olarak oluşturdukları modelleri ölçerek potansiyel kimerik devreleri belirlediler. Eski ve yeni fantazi devrelerindeki bu mekansal kalıpların ölçekleri “hemen hemen aynı” dedi.

Belirlenen yeni lokasyonlardan bazıları, uluslararası bir ekibin parçası olarak Avustralya taşrasındaki peri çevrelerini araştıran Dr. Fiona Walsh’tan onay almayı başardı. Walsh, “Avustralya’daki modellerin dağılımı, daha önce bildirdiğimiz bazı bilgilerle tutarlı görünüyor” dedi. Batı Avustralya Üniversitesi’nden bir etnometodolog. Walsh yeni ankete katılmadı.

READ  Tiangong: Çin, NASA liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonuna alternatif sunduğu için uzay istasyonunun boyutunu iki katına çıkarıyor

Çalışma yazarları ayrıca dairelerin gözlemlendiği çevresel verileri de derleyerek, dairelerin oluşumuna neyin sebep olduğuna dair ipucu verebilecek kanıtlar topladılar. Araştırmacılar, peri dairesi benzeri desenlerin, alkalinite oranı yüksek ve nitrojen oranı düşük, çok kuru, kumlu topraklarda ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirledi. Bilim adamları ayrıca peri dairesi benzeri desenlerin ekosistemlerin istikrara kavuşmasına yardımcı olduğunu, bölgenin sel veya şiddetli kuraklık gibi rahatsızlıklara karşı direncini artırdığını da buldu.

Ancak “Hayali çemberler nelerden oluşur?” Araştırmanın yazarları, konunun karmaşık olduğunu ve peri çemberlerini oluşturan faktörlerin bölgeden bölgeye farklılık gösterebileceğini belirtiyor. Getzen daha önce, bitkilerdeki öz düzenlemeyle birlikte belirli iklim koşullarının Namibya’da peri halkaları oluşturduğunu ve termitler gibi böceklerin kuru noktalardan yararlanırken, faaliyetlerinin doğrudan desen üretmediğini yazmıştı. .

Ancak Walsh, Avustralya’daki peri çevrelerinin termit faaliyetleriyle yakından bağlantılı olduğunu söyledi. Onların takımı AraştırmaAborijin halkıyla yakın işbirliği içinde yürütülen araştırmada, Batı Avustralya ve Kuzey Bölgesi’ndeki termitlerin, Manyjilyjarra dilinde “linyji” ve Warlpiri dilinde “mingkirri” olarak adlandırılan peri çemberlerinin işleyişinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. CNN’den bir e-posta.

Walsh, “Yerli insanlar bu kalıpları en azından 1980’lerden beri açıklıyor ve bunları nesiller, belki de binlerce yıldır bildiklerini söylüyorlar” dedi.

“Avustralya’da termitler sadece bir rol oynamıyor” diye ekledi. “Bu temel mekanizmadır ve açıklamalar termit, çimen, toprak ve su dinamiklerine odaklanmalıdır.”

Peri çemberleriyle ilgili pek çok sorunun hâlâ yanıtlanması gerekiyor ve yeni çalışmanın yazarları, küresel atlaslarının bu tuhaf çorak noktalara ilişkin çalışmalarda yeni bir sayfa açacağı konusunda iyimser.

Girado, “Gazetede yayınladığımız bilgilerin, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarına, kimerik devre modellerinin oluşumundaki yeni gizemleri çözecek yeni çalışma alanları sunacağını umuyoruz” dedi.

Mindy Weisberger, çalışmaları Live Science, Scientific American ve How It Works’te yer alan bir bilim yazarı ve medya yapımcısıdır.