Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Arjantin, Çin ithalatını dolar yerine yuan ile ödeyecek

Arjantin, Çin ithalatını dolar yerine yuan ile ödeyecek

Çarşamba günü Arjantin hükümeti, ülkenin azalan dolar rezervlerini rahatlatmayı amaçlayan bir önlem olarak, Arjantin’in Çin ithalatı için dolar yerine yuan ile ödemeye başlayacağını duyurdu.

Hükümetten yapılan açıklamada, Nisan ayında yaklaşık 1 milyar dolarlık Çin ithalatının dolar yerine yuan olarak ödenmesini hedeflediği, ardından aylık yaklaşık 790 milyon dolarlık ithalatın yuan olarak ödeneceği belirtildi.

Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, Çin büyükelçisi Zhou Xiaoli ve çeşitli sektörlerden şirketlerle yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen etkinlikte, kararın yurt dışına dolar akışını kolaylaştırmayı amaçladığını söyledi.

Karar, Güney Amerika ülkesinin, tarihi bir kuraklık nedeniyle tarımsal ihracatta keskin bir düşüşün yanı sıra bu yılki seçimler öncesindeki siyasi belirsizliğin ortasında dolar rezervlerindeki kritik seviyelerle boğuşurken geldi.

Geçen yıl Kasım ayında Arjantin, Arjantin’in uluslararası rezervlerini artırmak amacıyla Çin ile döviz takaslarını 5 milyar dolar artırdı.

Massa, anlaşmanın Arjantin’in standart 180 gün yerine 90 gün içinde onaylanan yuan cinsinden ithalat siparişleri ile ithalat oranını artırma “olasılığını değerlendirmesine” izin vereceğini de sözlerine ekledi.

(Walter Bianchi tarafından bildiriliyor). Sarah Moreland’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  İsrail Gazze'deki Jabalia mülteci kampını bombaladı