Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asteroide ilk bakış onun kayıp okyanus dünyasının bir parçası olduğuna dair ipuçları veriyor: ScienceAlert

Asteroide ilk bakış onun kayıp okyanus dünyasının bir parçası olduğuna dair ipuçları veriyor: ScienceAlert

NASA bilim insanları gezegenden getirilen parçaları yeni analiz etmeye başlıyor Asteroid Bennuİlk kanıtlar, içerdiği malzemenin eski bir okyanus dünyasından geldiğini gösteriyor.

Bu varsayım asteroitte keşfedilen fosfat kabuğuna dayanmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin fosfat minerali, atmosferden geçerek Dünya'ya ulaşan minik uzay kayaları olan meteorlarda daha önce hiç görülmemişti.

Mineralin kimyası, Satürn'ün uydusunun buzlu kabuğunun altından çıkan buharda bulunanlara esrarengiz bir benzerlik taşıyor. Enceladus.

Fosfat aynı zamanda yaşam için de bir yapı taşıdır ve Dünya'daki yaşamın ilk olarak, gezegenimizin çalkantılı erken tarihi sırasında yüzeye çarpan asteroitler tarafından geride bırakılan materyaller tarafından yaratıldığı hipotezine ağırlık katmaktadır.

Bilim insanları, Bennu'nun da parçası olduğu dünyanın muhtemelen Enceladus'la benzerlikler taşıdığını ancak onun yaklaşık yarısı büyüklüğünde olduğunu söylüyor. Güneş sistemi oluşurken başka bir cisimle çarpışarak yok olacak ve binlerce asteroit oluşacaktı.

Bunlar bilim adamları için çok heyecan verici araştırmalar çünkü asteroit örneklerini inceleme fırsatı çok nadir. the OSIRIS-REx misyonu Bu, tarihte bir asteroidin parçalarını alıp Dünya'ya geri göndermeyi başardığımız yalnızca üçüncü sefer.

Bennu'nun durumunda gidiş-dönüş toplam yedi yıl sürdü ve 6,21 milyar kilometrelik (3,86 milyar mil) önemli bir mesafe kat etti. Numune kapsülü Eylül 2023'te güvenli bir şekilde geri döndü.

Arizona Üniversitesi'nden gezegen bilimci Dante Lauretta, bir basın toplantısında Leonard David'e “Çok uzun bir süre meşgul olacağız” dedi. Space.com'un web sitesi. “Bu bizim için çok büyük miktarda örnek.”

Dünyanın dört bir yanındaki ekipler asteroit parçalarını daha yakından inceliyor. Arizona Üniversitesi'nde, en büyüğü 3,5 cm (1,4 inç) olan binlerce parçacığı eleniyor.

Bunlar asteroit örneklerine uygulanan teknikleri içerir. X-ışını difraksiyonTemas ettiği malzemenin doğası hakkında daha fazla bilgi edinmek için elektromanyetik radyasyon kalıplarının analiz edildiği yer.

READ  Samanyolu'nun kalbindeki kayıp yıldızlara ne oldu?

Bennu'nun yaklaşık 4,5 milyar yıl önce güneş sisteminin oluşumundan kalan materyali temsil ettiğine inanılıyor. Nereden geldiğini anlamak bize nereden geldiği hakkında da daha fazla şey öğretecektir.

Bu araştırmanın hâlâ çok erken aşamalarındayız ve gelecekte pek çok keşif ve keşif bekleyebiliriz; belki de keşif türünün doğrulanması da dahil. gezegensel Bu da Benno'yu doğurdu.

Şu ana kadar yapılan keşiflerin Teksas'ta düzenlenecek 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda sunulması planlanıyor.