Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ateşle yargılama: Ukrayna’nın savaşı zorlu bir topçu çatışmasına dönüştü | Ukrayna

Çarşamba günü öğle saatlerinde telefon geldi. Patlamanın ardından “kimyasal zehirlenme” yaşandı ve hastalardan numune alınması gerekiyordu.

Rus kimyasal silah saldırısı korkuları devam ediyor Ukrayna Neredeyse savaş başladığından beri, Sloviansk’taki gönüllü sağlık görevlileri, tek korumaları olan eski gaz maskelerini ve plastik kıyafetleri giydiğinde, durumun böyle olup olmadığını merak ettiler.

Her halükarda, savaşın en şiddetli bölümlerinden birinde yaralı kadın ve erkekleri onarmak için bombalamanın içinden haftalarca geçtikten sonra kişisel riskler alarak yola çıktılar.

“Grevden sonra sarı-kahverengi bir bulut ve havada kar gibi sarı-beyaz pullar olduğuna dair bir telefon aldık. Barış zamanında küçük bir şef olarak rolüne atıfta bulunarak sadece lakabıyla gitmek isteyen doktor Phet,” “Kasaba” dedi askerler hemen. Nefes almakta güçlük çekiyorlar.” Birkaç mil uzaktaki Rus kuvvetleri tarafından yakalanıp işkence görmesinden korkuyordu.

Ambulans ekibi alarmı duydu ve ardından boğulan askerleri tuzağa düşürmeye gitti. Destekledikleri güçler gibi, sınırlı, modası geçmiş ekipmanı cesaret ve kararlılıkla tamamlarlar.

Özel Vlad, Slovensk'te bir hastanede
Er Vlad, Slovensk’te bir hastanede. Fotoğraf: Ed ​​Ram/The Guardian

Ambulansta kasılmaları olan hastalarını araçtan indirdikten sonra, gazın kimyasal silahlardan değil, Rus mühimmatının vurduğu bir kimyasal tesisten geldiği söylendi.

Ancak belirli bir dehşet korkusu bir anlığına askıya alınırsa, bu savaşın diğer dehşeti, cephe hattından 20 milden daha az olan Donbass’taki bu şehre yaklaşır.

Şubat işgalinden sonra tekrar savaşmak için kaydolan ve şimdi Sloviansk’ta hasta olan Vlad, “Bir muharebeyi kazanabilirsiniz, sonra ertesi gün daha fazla asker var, aynı yere geri gönderilecekler” dedi. klinik. Ailesi Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bölgelerde olduğu ve misillemelerden korktuğu için soyadının açıklanmamasını istedi. Çocuklarından bahsederken yanağı titriyordu ve mücadelesi kişisel ve vatanseverdi.

bir harita

Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bu köşesi, Moskova ordusunun bir salyangoz hızında ilerlemeye devam etseler ve son zamanlarda stratejik olarak önemli bir nehri köprüleme girişimlerine rağmen, hala sürekli olarak toprak kazandığı birkaç bölgeden biri. yenilgiyle sonuçlandı.

Ukrayna, Kiev’deki zaferini, Rus topçularını ülkenin ikinci büyük şehri Harkov’un atış menzilinden geri iterek takip etti. büyük general bu hafta dedi Moskova’nın güçleri, Karadeniz kıyısı da dahil olmak üzere diğer birçok büyük cephede savunmaya geçti ve bakanlar 2014’te kaybedilen toprakları geri almak için bir saldırıdan bahsetmeye başlıyorlar.

Ancak buradaki inişli çıkışlı bozkırlarda coğrafya, Ukrayna ordusunu, birliklerinin başkentin etrafındaki Moskova kuvvetlerini alçaltmasına izin veren bazı avantajlardan mahrum ediyor. Askerler nadiren kafa kafaya savaşacak veya Kiev’i kurtarmalarına yardımcı olan Batı tanksavar füzelerini konuşlandıracak kadar yakınlaştılar. Bunun yerine, topları uçsuz bucaksız açık arazilerde karşı karşıya geliyor, geçen yüzyıldan kalma siperlerin labirentlerine kazılıyor, üstlerinde uçaklar ara sıra çığlık atarken mermilerle birbirini dövüyor.

Pek çok Rus tüfeği, savaşın başlangıcında Ukrayna ordusu tarafından ateşlenen tüfeklerden daha uzağa ateş ediyor, bu nedenle, daha uzun menzilli Batı silahlarını beklerken – ABD’nin gönderdiği ve cephe hattına yeni ulaşmaya başlayan M777 obüsleri gibi -yapmalılar. Sürekli bombardıman altında yaşıyorlar.

5 Mayıs'ta Sloviansk'ta bir apartman yıkıldı
5 Mayıs’ta Sloviansk’ta bir apartman yıkıldı. Fotoğraf: Ed ​​Ram/The Guardian

Serhiy, “Ukrayna ordusunun bulunduğu yerler her gün sürekli top, füze ve hava bombardımanına tutuluyor, bu yüzden bu noktalarda tutunacak hiçbir şey kalmadığı noktaya geliyor ve bu da sorunun bir parçası” dedi. Luhansk bölgesinin askeri yönetiminin başkanı Haidai.

“Tank saldırılarına karşı savaşıyoruz ama topçulara karşı koyma imkanımız yok. O yüzden maalesef geri çekilmek zorundayız. Üç aydır tutukluyuz ve Ruslar bu küçük bölgeyi geçemedi. Ukrayna ordusu hala bu mevzileri elinde tutacak ve beklediğimiz silahlarla karşı saldırı başlatabilir.”

Kiev yakınlarındaki yenilgiyle küçük düşürülen Vladimir Putin, bunun yerine vekil güçlerin 2014’te ele geçirilen toprakları sekiz yıl boyunca elinde tuttuğu Doğu Donbass bölgesindeki Muharebede gücünü ikiye katladı ve Kiev’den daha geniş bir işgal için bir bahane sağlayan “bağımsızlık” iddiasında bulundu.

Çocuk travması uzmanı ve gönüllü yöneticisi Svetlana Druzhenko, bu amaç doğrultusunda başlattıkları sert bombalamanın, Sloviansk kliniğinde tedavi edilen yaralanmaların türü ve ölçeğinde gösterildiğini söyledi. Prijov Mobil HastanesiHangi kimyasal zehirlenme kurbanlarını tedavi etti.

Savaşın ilk ayını başkentin yakınındaki cephelerden yaralıları tahliye ederek geçirdi. “Kiev ve Kiev bölgesinde, burada olduğu kadar çok sayıda yaralı asker görmedik” dedi. “Burada daha ciddi yaralanmalar da görüyoruz: kollar ve bacaklar yırtılıyor veya ampute etmek zorunda kalıyoruz ve çok sayıda kafa yaralanması yaşıyoruz. Buradaki ana yaralanmalar patlamalardan kaynaklanıyor. Kiev yakınlarında ayrıca daha fazla ateşli silah yaralanması gördük.”

Her gün cephelerdeki kurbanları ya da bombalanan evlerdeki sivilleri topluyorlar, onları istikrara kavuşturmak için çalışıyorlar ve daha güvenli hastanelere gönderiyorlar. Ukrayna hükümeti 500’den fazla sağlık merkezinin bombalandığını söylediği için hedef alındıklarını biliyorlar.

Slovansk'ın eteklerinde terk edilmiş bir sağlık tesisi Nisan ayı sonlarında bir hava saldırısıyla vuruldu
Slovensk’in eteklerinde terk edilmiş bir sağlık tesisi, Nisan ayı sonlarında bir hava saldırısıyla vurulmuştu. Fotoğraf: Ed ​​Ram/The Guardian

Zırh için para topladıkları ambulansları bombalandı, Rus uçakları tarafından takip edildiler ve bulundukları şehirler defalarca bombalandı.

Hayday, Ukrayna’nın savaşın gidişatını değiştireceğini umduğu bazı Batı silahlarının, M777 tüfekler, geçmeli çubuklar ve daha fazla tanksavar Cirit dahil olmak üzere savaş alanına gelmeye başladığını söyledi.

Bu hafta sağlık görevlilerini korumaya yardımcı olan Ulusal Muhafız biriminin başkanı, Orlan’ın analiz için Kiev’e gönderdiği bir Rus insansız hava aracının kalıntılarını gösterdi. Savaşçılarının yaklaşık 100 bin dolara mal olan uçağı Amerikan Stinger füzesi ile düşürdüğünü söyledi.

Hayday, silah akışının hala yeterli olmadığını, ancak sevkiyatları hızlandırmayı umduğunu ve topçuların birliklerin geri çekilmesini durdurmadığı sırada Ukrayna ordusunun Rusya’yı yenme konusundaki devam eden becerisinden cesaret aldığını söyledi.

Ücretsiz günlük haber bültenimizin ilk baskısına abone olun – haftanın her günü saat 07:00 GMT’de

geçen hafta Rusya Bir duba köprüsü inşa etmek için iki kez denedim Severodonetsk kuşatması için tanklar, silahlar, atışlar getirmek. Önce Ukrayna tarafından bombalanmış, bu da büyük silah ve can kayıplarına yol açmış, ardından Rus mühendisler aynı yerde yeniden göreve başlamış.

“Bu köprüyle ilgili ilginç olan şey Rus taktiği: onlar inşa etti, silah getirmeye çalıştılar, biz onları aldık, onlar tekrar inşa ettiler ve biz yine aldık” dedi. “Askeri istihbaratla değil, sayıların gücüyle kazanmaya çalıştıklarını gösteriyor.”

READ  Sergei Shoigu: Rusya Savunma Bakanı'nın nerede olduğuyla ilgili sorular havada uçuşuyor