Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AT&T, Nokia’yı devirerek 14 milyar dolarlık ağ yenilemesi için Ericsson’la anlaştı

AT&T, Nokia’yı devirerek 14 milyar dolarlık ağ yenilemesi için Ericsson’la anlaştı

(Bloomberg) — AT&T Inc. başvuracak… Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kablosuz ağını modernize etmek için Ericsson AB’ye, beş yıl içinde yaklaşık 14 milyar dolar değerinde olabilecek bir proje.

Bloomberg’den en çok okunanlar

Halihazırda AT&T’nin ABD’deki ağının yaklaşık üçte ikisinden sorumlu olan Ericsson için bu anlaşma, AT&T’nin işlerinin diğer üçte ikisini oluşturan rakip Nokia Oyj’a karşı büyük bir zaferi temsil ediyor. Bu, Ekim ayında 5G altyapı işinde daha geniş çaplı mücadelelerin yanı sıra işten çıkarmalar ilan eden Nokia’nın Finlandiya merkezli yan kuruluşu Espoo’ya bir başka darbe oldu.

Nokia hisseleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki satış sonrası ticarette %9,3 düştü ve AT&T için 5G ekipman satıcıları listesinden çıkarılabileceği yönündeki spekülasyonlar nedeniyle daha önceki satışları sürdürdü. Stockholm merkezli Ericsson’un hisseleri Pazartesi günü geç saatlerde New York’ta %4,6 arttı.

Pazartesi günü yapılan şirket açıklamasına göre, anlaşma kapsamında Ericsson, AT&T’nin açık mimari ağını kuruyor ve bu da satıcıların bileşen tedariği için rekabet etmesine olanak tanıyor. Günümüzde çoğu ağ, tek bir üreticiyle olan ilişkiyle sınırlıdır.

AT&T Network’ün başkan yardımcısı Chris Sambar bir röportajda açık mimarinin ağda daha fazla esneklik sağladığını söyledi. “Daha yaratıcı oluyorsun.”

Bloomberg İstihbarat Teşkilatı ne diyor:

Ericsson’un açık Radyo Erişim Ağı (RAN) teknolojisini benimseme yönündeki geç ama cesur hamlesi, AT&T ile beş yıl içinde yaklaşık 14 milyar dolar değerinde olabilecek yeni bir sözleşme sayesinde meyvelerini erken ödüyor gibi görünüyor. Nokia’yı mağlup eden bu galibiyet, yatırımcıların durgun satış eğilimine ilişkin endişelerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak anlaşmanın çok tedarikçili yapısı marjlar üzerinde baskı yaratabilir

—BI Kıdemli Endüstri Analisti Matthew Bloxham

Ericsson CEO’su Borje Ekholm yaptığı açıklamada, anlaşmayı “sektörde stratejik bir değişim” olarak nitelendirdi ve bunun “operatörlerin ağdan para kazanmaları için yeni yollar yaratacağını” ekledi.

READ  Piyasa teknoloji kazançlarını beklerken BTC, ETH Düz

Nokia ayrı bir açıklamada, kararın çift haneli işletme marjlarına ulaşma zaman çizelgesini iki yıla kadar geciktireceğini söyledi. AT&T, bu yıl şu ana kadar şirketin net mobil ağ satışlarının %5 ila %8’ini oluşturdu. Nokia CEO’su Pekka Lundmark, “AT&T’den gelen haberler hayal kırıklığı yaratıyor” dedi.

AT&T yetkilileri, şirketlerin baz istasyonlarının dibindeki baz istasyonları, tepedeki antenler ve aralarındaki iletişimler de dahil olmak üzere ağ için gerekli ekipmanı sağlamak için rekabet etmelerini bekliyor.

Şirket, bu çabanın Dallas merkezli AT&T’yi ticari ölçekli açık radyo erişim ağı veya Open RAN olarak bilinen teknolojide ABD lideri haline getireceğini söyledi.

ABD’li yetkililere göre çok sayıda tedarikçiye sahip olmak esnekliği artırabilir, maliyetleri azaltabilir ve Huawei Technologies Co. gibi güvenlik riski olarak tanımlanan ABD dışındaki satıcılara bağımlı olmayı önleyebilir.

Amerika’nın üçüncü büyük cep telefonu sağlayıcısı AT&T, yeni ağın “yeni nesil kablosuz teknolojiden hızla yararlanmasına” olanak tanıyacağını söyledi. Şirket, açıklamasında, faydaların arasında daha düşük enerji ve daha yüksek performansa sahip sürdürülebilir ağların yer aldığını belirtti.

(Yedinci paragrafa Nokia’nın yorumu ve BI’dan gelen tepki eklenir. Bu makalenin önceki bir sürümü, Ericsson’un CEO yazımı kullanılacak şekilde düzeltilmiştir.)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2023 Bloomberg L.P