Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AT&T veri ihlali: Etkilenip etkilenmediğinizi nasıl anlarsınız?

AT&T veri ihlali: Etkilenip etkilenmediğinizi nasıl anlarsınız?

New York (AFP) – Bir şirkete ait hassas bilgiler çalındı Milyonlarca mevcut ve eski AT&T müşterisi Telekom devi bu hafta sonu, yakın zamanda çevrimiçi olarak keşfedildiğini söyledi.

Cumartesi günü veri ihlaline değinen bir duyuruda AT&T, “karanlık ağ”daki veri setinin, yaklaşık 7,6 milyon mevcut hesap sahibi ve 65,4 milyon önceki hesap sahibine ait bazı Sosyal Güvenlik numaraları ve şifreleri de dahil olmak üzere bilgiler içerdiğini söyledi.

Dallas merkezli şirket, “AT&T'den veya tedarikçilerinden birinden elde edilen” verilerin bilinmediğini belirterek, olayla ilgili bir soruşturma başlattığını da sözlerine ekledi. AT&T ayrıca kişisel bilgileri ele geçirilen müşterilere bildirimde bulunmaya başladı.

İşte bilmeniz gerekenler.

Bu ihlalde hangi bilgiler ele geçirildi?

Her müşteriye ve hesaba göre değişmekle birlikte AT&T, bu ihlale dahil olan bilgilerin Sosyal Güvenlik numaralarını ve şifreleri içerdiğini söylüyor; bunlar, şifrelerden farklı olarak genellikle dört haneli dijital PIN'lerdir.

Tam adlar, e-posta adresleri, posta adresi, telefon numaraları, doğum tarihleri ​​ve AT&T hesap numaraları da ele geçirilmiş olabilir. Şirket, etkilenen verilerin 2019 veya daha öncesine ait olduğunu ve mali bilgileri veya çağrı geçmişini içermediğini söyledi.

Etkilenip etkilenmediğimi nasıl anlarım?

Bu ihlalden etkilenen tüketiciler, olayla ilgili olarak doğrudan AT&T'den bir e-posta veya mektup almalıdır. AT&T sözcüsü Associated Press'e e-posta bildirimlerinin Cumartesi günü gönderilmeye başladığını doğruladı.

AT&T ne gibi önlemler aldı?

Bu bildirimlere ek olarak AT&T, mevcut kullanıcıların şifrelerini zaten sıfırladığını söyledi. Şirket, gerektiğinde kredi izleme hizmetleri için ödeme yapacağını da sözlerine ekledi.

AT&T ayrıca durumu daha fazla araştırmak için iç ve dış siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte “agresif bir soruşturma başlattığını” söyledi.

AT&T daha önce buna benzer veri ihlalleri gördü mü?

AT&T, boyut ve etki açısından çok sayıda veri ihlaliyle karşılaştı Yıllar sonra.

READ  Rogers, büyük bir aradan sonra test ederek yapay zekaya 10 milyar Kanada doları yatırım yaptı

Şirket, bu son ihlale ilişkin verilerin yaklaşık iki hafta önce bir bilgisayar korsanlığı forumunda ortaya çıktığını söylese de bu, 2021'de ortaya çıkan ancak AT&T tarafından hiçbir zaman kabul edilmeyen benzer bir ihlale çok benziyor. Siber güvenlik araştırmacısı Troy Hunt Cumartesi günü AP'ye söyledi.

Kurucu Hunt, “Bunu değerlendirip yanlış karar verirlerse ve etkilenen müşterilere bildirimde bulunulmadan yıllar geçerse, şirket büyük ihtimalle yakın zamanda toplu davalarla karşı karşıya kalacak” dedi. Avustralya merkezli bir web sitesi, kişisel bilgileri ifşa edildiğinde insanları uyarıyor.

AT&T sözcüsü Pazar günü bu benzerlikler sorulduğunda daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Gelecekte kendimi nasıl koruyabilirim?

Dijital dünyamızda veri ihlallerinden tamamen kaçınmak zor olabilir, ancak tüketiciler gelecekte kendilerini korumaya yardımcı olacak bazı adımlar atabilirler.

Temel bilgiler, tahmin edilmesi zor şifreler oluşturmayı ve kullanmayı içerir Çok faktörlü kimlik doğrulama Mümkün olunca. Bir ihlale ilişkin bildirim alırsanız şifrenizi değiştirmeniz ve şüpheli işlemlere karşı hesap etkinliğinizi izlemeniz iyi bir fikirdir. Güvenilir iletişim bilgileri için şirketin resmi web sitesini de ziyaret etmeniz gerekir; dolandırıcılar bazen kimlik avı benzeri e-postalar veya telefon çağrıları yoluyla güveninizi kazanmak için veri ihlalleri gibi haberlerden yararlanmaya çalışırlar.

Federal Ticaret Komisyonu'na ek olarak Notlar Equifax, Experian ve TransUnion gibi ülke çapındaki kredi büroları, tüketicilerin kendilerini kimlik hırsızlığından ve diğer kötü niyetli faaliyetlerden korumaya yardımcı olmak için ayarlayabilecekleri ücretsiz kredi dondurma ve dolandırıcılık uyarıları sunuyor.

___

AP muhabiri Matt O'Brien bu rapora Providence, Rhode Island'dan katkıda bulundu.