Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği, kendisini Çin ve Rusya’dan uzaklaştırırken Latin Amerika ile Karayipler arasındaki ilişkileri canlandırmaya çalışıyor

Avrupa Birliği, kendisini Çin ve Rusya’dan uzaklaştırırken Latin Amerika ile Karayipler arasındaki ilişkileri canlandırmaya çalışıyor

BRÜKSEL, 17 Temmuz (Reuters) – Avrupa Birliği, Latin Amerika ve Karayipler’den 50’den fazla lider sekiz yıl aradan sonra ilk zirvelerini Pazartesi günü düzenleyerek Avrupa Birliği’nin yeni siyasi ve ekonomik müttefikler kurma çabalarına ivme kazandıracak. Ukrayna savaşı ve Ukrayna. Çin şüpheli.

Brüksel’de yapılacak iki günlük EU-CELAC zirvesinde her iki tarafın da ekonomik ortaklıklar konusunda istekli olması bekleniyor, ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Avrupa’nın köle ticaretindeki rolü hakkındaki hassas tartışmalar müzakereleri zorlaştırabilir.

Sonuç ne olursa olsun, yetkililer toplantının kendisinin daha güçlü bağlara doğru bir adım olduğunu söylediler.

Arjantin’in Latin Amerika ve Karayipler Dışişleri Müsteşarı Gustavo Martinez Pandiani, Brüksel’de küçük bir grup gazeteciye, “Toplantıdaki en önemli konu, toplantının kendisidir” dedi. “Sekiz yıl sonra nihayet yeniden bağlantı kurabiliyoruz.”

AB, Rusya’yı kınayan ortak bir bildiri istediğini, ancak bunu başarmanın zor olacağını bildiğini söyledi. Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’ndaki çoğu ülke, Şubat ayında Rus kuvvetlerinin derhal geri çekilmesi çağrısında bulunan bir Birleşmiş Milletler kararını desteklerken, Nikaragua buna karşı oy kullandı ve Bolivya, Küba ve El Salvador çekimser kaldı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, kendisini potansiyel bir tarafsız barış komisyoncusu olarak sundu.

Ve Avrupa Birliği, geçen yıl Şubat ayında Ukrayna savaşının patlak vermesine kadar Avrupa Birliği’nin en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya ile bağlantısını kesti.

Ayrıca Çin’e olan bağımlılığını azaltmak ve ticarete daha fazla pazar açmak, elektrikli otomobiller için gerekli mineralleri güvence altına almak ve Çin’in hakim olduğu bir tedarik zinciri olan düşük karbon ekonomisine daha geniş bir geçiş için “güvenilir ortaklar” ile ittifaklar kurmak istiyor.

AB, Çin bölgede büyüdükçe Latin Amerika’daki ortaklarını bazen ihmal ettiğini kabul etti, ancak AB ile Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu arasındaki düzenli zirveler Pekin’e karşı bir denge sağlayabilir.

READ  İşgal tankları güney Gazze'ye yeni bir saldırı için Han Yunus şehrinin merkezine ulaştı

60 liderin tamamı Brüksel müzakerelerine davet edildi, ancak El Salvador, Meksika, Peru ve Venezuela cumhurbaşkanları seyahat etmesi beklenmeyenler arasında.

AB’ye yatırım yapmaya hevesli olmalarına rağmen, CELAC’ın ortakları genellikle şarj metallerinin başka bir yerde işlenmesinden daha düşük getiriler yerine, lityum pillerin veya elektrikli araçların işlenmesi ve üretilmesinin ekonomik faydalarını istemektedir.

Avrupa Birliği, dünyanın en büyük bakır üreticisi ve ikinci en büyük lityum üreticisi olan Şili ile bir ticaret anlaşmasını ilerletiyor ve yetkililer anlaşmanın gelecek yıl yürürlüğe girebileceğini söylediler.

Yetkililer zirve sırasında atılım beklentilerini küçümsemesine rağmen, 2018’de Meksika ile ve 2019’da Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’dan oluşan Mercosur bloğu ile yaptığı ticaret anlaşmalarını da açmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği ve Arjantin, zirve başlamadan önce enerji alanında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı imzalayacak.

AB, Küresel Ağ Geçidi girişiminin bir parçası olarak Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu için altyapı projelerine 10 milyar avro (11,2 milyar dolar) yatırım yapma planları hakkında da ayrıntılar sağlayabilir (1 dolar = 0,8907 avro).

(Philip Blenkinsop tarafından bildiriliyor) Kurgu: Barbara Lewis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.