Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği’ne sığınma talebinde bulunan Türklerin sayısının 2021 yılına kadar yüzde 45’e çıkması bekleniyor.

Eurostat ve BBC Türkiye tarafından yayınlanan yeni verilere göre Avrupa Birliği, 2021 yılına kadar Türklere yönelik sığınma başvuru sayısını yüzde 20 artıracak. Bildirildi Çarşamba günü.

Eurostat’ın son verilerine göre, geçen yıl AB ülkelerinde sığınma talebinde bulunan 13.000 Türk vatandaşına kıyasla, geçen yıl yaklaşık 20.000 Türk Avrupa’ya iltica başvurusunda bulundu.

BBC’ye göre Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Yunanistan sığınma başvurusunda bulunan ilk ülkeler arasında yer alıyor.

Kasım 2021’de Avrupa Birliği, Norveç ve İsviçre’de (AB +), Avrupa Birliği İltica Ajansı’nda (EUAA) 2.571 başvuru ile Türkiye’deki en büyük altıncı sığınmacı grubunu oluşturdu. Bildirildi Ocak ayında.

Euronews Türkiye’ye göre, Avrupa Birliği’ne sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısı 2015 ile 2021 arasında yüzde 506 arttı.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Türkiye’deki darbeden sorumlu Müslüman din adamı Fethullah Gülen’in destekçileri başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği’ne sığındı.

Silahlı Kürt gruplarla barış süreci 2015’te başarısız olunca, Türk hükümetinin hedef aldığı diğer gruplar olan Kürtler, güneydoğuda yeniden başlayan çatışmaların ardından Türkiye’yi terk etti.

READ  Tazmanyalı yıldız Durk Warrior için şok bir yenilginin ardından mola