Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri yükselen enflasyonu dizginlemek için gereken “fedakarlık” konusunda uyardı

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri yükselen enflasyonu dizginlemek için gereken "fedakarlık" konusunda uyardı

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, güçlü bir önlem alınmazsa fiyat artışının kontrolden çıkma riskinin olduğu konusunda uyarıda bulunan Avrupa Merkez Bankası yetkililerine göre, enflasyonu dizginlemek için önceki parasal sıkılaştırma krizlerinden daha büyük bir “fedakarlık” gerekecek.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabelle Schnabel ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Gallo Cumartesi günü Avrupa para politikasının uzun bir süre sıkı kalması gerektiğini söyledi.

ABD’nin Wyoming kentinde dünyanın dört bir yanından merkez bankacılarının Jackson Hole toplantısında yaptıkları açıklamalar, Cuma günü FED Başkanı Jay Powell’ın sözlerini tekrarladı. “Devam et” sözü verin enflasyonu kırmak için.

Fiyat artışının hızı, birçok gelişmiş ekonomide on yıllardır görülmeyen bir seviyede.

Schnabel, “Enflasyonun küreselleşmesi merkez bankalarının fiyat baskılarını kontrol etmesini zorlaştırdığından, fiyatlar yerel ekonomik koşullardaki değişikliklere daha güçlü tepki verse bile, merkez bankalarının 1980’lere kıyasla daha yüksek bir fedakarlık oranı yaşaması muhtemel” dedi.

Kurban oranı, enflasyonu tekrar kontrol altına almak için zayıf büyüme ve daha az istihdam açısından merkez bankalarının ne kadar acı çekmesi gerektiğini ölçer.

Villeroy, bankanın faiz oranlarını sözde nötr oranın, yani büyümeye ne yardımcı ne de kısıtlamayan bir seviyenin ötesine yükseltme arzusu hakkında “hiç şüphe” olmaması gerektiğini söyledi. Bu oranın yüzde 1 ile 2 arasında olduğunu tahmin etti. Villeroy, bu seviyeye “yıl sonundan önce” ulaşabileceğini belirterek, “Misyonumuzu yerine getirme isteğimiz ve yeteneğimiz koşulsuz.”

Euro Bölgesi enflasyonunun, Çarşamba günü en son verilerin açıklanacağı Ağustos ayına kadar olan dönemde yüzde 9’luk yeni bir rekor kırması bekleniyor.

Schnabel, “enflasyonu hızla hedefe geri döndürmek için güçlü bir kararlılık” çağrısında bulundu. Merkez bankası, “çoğumuzun son bir buçuk yıldır yaptığı gibi – kalıcı enflasyonun önemini küçümserse ve sonuç olarak politikalarını uyarlamakta yavaş olursa, maliyetlerin önemli olabileceğini” de sözlerine ekledi.

READ  Ücretler artmaya devam ediyor, bu işçiler için iyi ama Merkez Bankası için endişe verici

bu Avrupa Merkez Bankası Geçen ay sekiz yıllık negatif faiz oranlarını, önceki rehberliği geçerek mevduat oranını yarım yüzde puanı sıfıra yükselterek sona erdirdi. 25 kişilik yönetim konseyinin bazı üyeleri, 8 Eylül’deki toplantısında yüzde 0,75 puanlık bir artışla ilerlemeyi düşünme çağrısında bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kuruluna 2020’nin başında katılan eski bir Alman ekonomi profesörü olan Schnabel, piyasa operasyonları başkanı olarak merkez bankasının siyasetteki en etkili seslerinden biri. Ve “benzeri görülmemiş boru hattı baskıları, sıkı işgücü piyasaları ve toplam arz üzerindeki kalan kısıtlamalar, üzerinde daha fazla isteksiz davrandıkça kontrol edilmesi giderek zorlaşan enflasyonist bir süreci beslemekle tehdit ediyor” konusunda uyardı.

Çoğunluğu fiyatların Avrupa Merkez Bankası’nın birkaç yıldır yüzde 2’lik hedefinden daha fazla artmaya devam etmesini bekleyen kamu ve profesyonel tahminciler arasında enflasyon beklentilerinin arttığını belirten Schnabel, kurumun güvenilirliğinin tehlikede olduğunu da sözlerine ekledi.

Schnabel, “Beklentilere dayanan mevcut yüksek enflasyonun hem potansiyeli hem de maliyeti rahatsız edici derecede yüksek” dedi. “Bu ortamda merkez bankalarının agresif davranması gerekiyor.”

Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulunda genellikle merkezci olan Villeroy, şahin tonu yineledi. Ancak Fransa merkez bankası başkanı, “Eylül ayında bir başka önemli adımı” desteklediğini söyleyerek, önümüzdeki ay 0,5 puanlık bir faiz artışının yeterli olacağına hala inandığını belirtti.

Yorumlar Powell’ın yorumlarından bir gün sonra geliyor Beklentileri sıfırla Federal Rezerv, kısmen arz ve aynı zamanda aşırı taleple ilgili faktörlerin yol açtığı aşırı fiyat baskılarıyla boğuştuğundan, ABD faiz oranlarının ne kadar ve ne kadar süreyle yükseltilmesi gerektiği konusunda.

ABD merkez bankası başkanı, ekonomiyi sakinleştirme çabalarının muhtemelen düşük büyüme, daha zayıf bir işgücü piyasası ve hane halkı ve işletmeler için “biraz acı” içeren “sürdürülebilir bir dönem” gerektireceği konusunda uyardı.

READ  Londra Heathrow Havalimanı yolcu sayısını sınırlayacağını söyledi

ECB’deki muadilleri gibi, Powell da enflasyonu şimdi başarılı bir şekilde kontrol altına almamanın ileride daha yüksek maliyetlere yol açacağını ve Fed’in yakın zamanda sıkılaştırma döngüsünü durdurma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Buna karşılık, Jackson Hole panelinin soru-cevap bölümünde dinleyicilere konuşan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, ülkesinin neden agresif bir şekilde para politikasını sıkılaştırmadığını açıkladı.

Ücretler ve fiyatlar istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde yükselene kadar parasal gevşemeye devam etmekten başka seçeneğimiz yok” dedi. Kuroda, Japon enflasyonunun bu yılın sonuna kadar yüzde 3’e yaklaşmasını ve ardından gelecek yıl yüzde 1,5 civarında yavaşlamasını bekliyor.