Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Uzay Ajansı: Jüpiter’in buzlu uydularına bir göreve çıkın

  • kaydeden Jonathan Amos
  • BBC Bilim Muhabiri

Europa’nın görevi Jüpiter’in Dünya’dan çok uzaktaki buzlu uydularına fırladı.

Juice uydusu, Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Üssü’nden bir Ariane-5 roketiyle gökyüzüne gönderildi.

Bu, Perşembe günkü fırlatma girişiminin hava nedeniyle durdurulmasının ardından ESA projesinin ikinci kez şanssız olması.

Jüpiter Buzlu Ay Kaşifi (JUICE), ana uyduları Callisto, Ganymede ve Europa’yı incelemek için güneş sistemindeki en büyük gezegene gönderilir.

Bu buzlu kabuk dünyalarının devasa sıvı su rezervlerini barındırdığı düşünülüyor.

Bilim adamları, ayların da yaşama ev sahipliği yapıp yapamayacağını merak ediyor.

Bu kulağa hoş gelebilir. Jüpiter, güneş sisteminin soğuk, dış bölgelerinde, güneşten uzakta bulunur ve Dünya’nın yalnızca 25 katı kadar ışık alır.

Ancak gaz devi gezegenin uyduları üzerindeki yerçekimi baskısı, muhtemelen Dünya’nın okyanus tabanındaki volkanik menfezlerin etrafındakiler gibi basit ekosistemleri sürdürecek enerjiye ve sıcaklığa sahip oldukları anlamına geliyor.

İngiltere Leicester Üniversitesi’nden Profesör Emma Pons, “Europa örneğinde, buzlu kabuğunun altında belki de 100 km derinliğinde derin bir okyanus olduğuna inanılıyor” dedi.

Araştırmacı BBC’ye “Bu okyanus derinliği, Dünya’daki en derin okyanusun on katı ve okyanusun kayalık bir zeminle temas halinde olduğunu düşünüyoruz. Bu, karışımın ve bazı ilginç kimyaların olduğu bir senaryo sağlıyor.” Haberler.

Fotoğraf başlığı,

Juice uzay aracı, Jüpiter’in uydularını incelemek için 10 alet taşıyor

Ariane, suyu en azından yararlı bir zaman diliminde doğrudan hedefine gönderecek güce sahip değil.

Bunun yerine roket, uzay aracını iç güneş sistemi etrafındaki bir yörüngeye gönderecek. Ardından, Venüs ve Dünya’nın bir dizi uçuşu, görevi amaçlanan varış noktasına yerçekimsel olarak yönlendirecektir.

sesli açıklama

Carol Mundell: “Yaşanabilirlik için ön koşul olduğuna inandığımız sıvı su”

Buzla kaplı uydular Callisto, Ganymede ve Europa, yakın zamanda icat edilen teleskopu kullanarak 1610’da İtalyan astronom Galileo Galilei tarafından keşfedildi. Onları Jüpiter’in yörüngesinde dönen küçük noktalar olarak görebilir. (Ayrıca artık Io olarak bildiğimiz, volkanlarla kaplı çok daha küçük bir dünya olan dördüncü bir bedeni de görebilir).

Buz üçlüsünün çapı 4.800 km ile 5.300 km arasında değişmektedir. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, Dünya’nın doğal uydusu yaklaşık 3.500 kilometre çapındadır.

Juice ayları uzaktan inceleyecek. Bu, çatılarının üzerinden uçacakları anlamına gelir; inmeyecek. Güneş sistemindeki en büyük uydu olan Ganymede, uydunun nihai hedefidir. 2034 yılında bu dünya etrafındaki yörüngesine girerek turunu sonlandıracak.

Ayları görmek için radar kullanılacak. yüzeylerinin 3 boyutlu haritalarını oluşturmak için bir lazer ölçüm cihazı olan lidar kullanılacak; Manyetometreler karmaşık elektrik ve manyetik ortamlarını keşfedecek; Diğer sensörler, uyduları çevreleyen dönen parçacıklar hakkında veri toplayacaktır. Kameralar elbette sayısız resim geri gönderecek.

Juicy, belirli “yaşam belirtileri” aramayacak veya okyanusun derinliklerinde egzotik balıklar bulmaya çalışmayacak.

Görevi, sonraki görevlerin yaşam sorununu daha doğrudan ele alabilmesi için yaşanabilirlik hakkında daha fazla bilgi toplamaktır.

Bilim adamları şimdiden Jüpiter’in donmuş uydularından birinin kabuğunu delerek altındaki suya nasıl iniş yapacaklarını düşünüyorlar.

Gezegenin Antarktika’sında araştırmacılar, yerel okyanusun donduğu yerlere su altı araçlarını yerleştirmek için buz tabakasını yüzlerce metre kazmak için ısı kullanıyorlar.

Bu zor bir iş ve buz kabuğunun onlarca kilometre olabileceği Jüpiter ayında daha da büyük bir görev olurdu.

Juice işinde yalnız olmayacak.

NASA kendi uydusu Clipper’ı gönderiyor.

Meyve suyunu sıktıktan sonra Dünya’yı terk edecek olsa da, gelecek yıl Avrupalı ​​kardeşinden önce varması bekleniyor. Daha güçlü bir füze fırlatma avantajına sahiptir.

Clipper, araştırmalarını Europa’ya odaklayacak, ancak aynı işi yapacak.

Avrupa Uzay Ajansı Bilim Direktörü Profesör Carol Mundell, “Harika bir entegrasyon var ve ekipler işbirliği yapmaya çok hevesli” dedi.

BBC News’e verdiği demeçte, “Elbette bol miktarda veri olacak. Ancak önce görevlerimizin Jüpiter’e vardığından ve güvenli bir şekilde faaliyet gösterdiğinden emin olmalıyız.”

görüntü kaynağı, NASA/JPL-Caltech/SWRI/MSSS

Fotoğraf başlığı,

American Clipper misyonu 2024’te başlamalı ve Avrupa’ya odaklanmalı