Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Barbie ve Lily Gladstone nerede duruyor?

Barbie ve Lily Gladstone nerede duruyor?

Ödül Çemberi Köşesi: Sandra Holler çifte Oscar adaylığına mı gidiyor ve 'The Holdovers' En İyi Film dalında karanlık bir at mı?

BAFTA film adaylıkları bu yıl hem dahil (ve hariç) hem de sürprizlerle dolu oldu.

Her zaman Oscar'ların ilginç bir öncüsü olan bu ödül, kısmen jürinin adayları bir araya getirirken müdahale etmesinden dolayı, son birkaç yıldır aralarında daha az örtüşme meydana geldi. Jürilerin yalnızca şok edici olayların çoğunun görüldüğü yönetmenlik ve oyunculuk yarışları için mevcut olduğu göz önüne alındığında, bu durum BAFTA'ların genel ödül ortamı açısından ne anlama geldiğini anlamayı daha da karmaşık hale getiriyor.

Oscar adaylıkları bu hafta başında sona erdi, dolayısıyla seçmenler üzerinde doğrudan bir etkisi yok. Bunun yerine BAFTA adaylıkları, adaylıklar açıklandığında göreceklerimiz hakkında yalnızca bir rehber niteliğindedir.

İşte BAFTA adaylıklarından öğrendiğimiz beş şey:

Barbie'nin destekçileri uluslararası seçmen gibi görünmüyor.

Barbie, Barbie rolünde Margot Robbie, 2023. © Warner Bros.  / Everett Koleksiyonunun izniyle

“Barbie”
© Warner Bros./Everett Koleksiyonunun izniyle

Barbie'nin kötü performans gösterdiği, uluslararası bir oylama organı tarafından seçilen Altın Küre Ödülleri'nin sonuçlarını yorumlamak için büyük miktarda enerji harcandı. Yalnızca Orijinal Şarkı ve yeni oluşturulan Gişe Başarısı kategorisinde kazandı (Oscar bağlantısı yok). Aynı zamanda Eleştirmenlerin Seçimi'nde komedi, orijinal senaryo ve çok sayıda teknik dahil olmak üzere altı saygın ödül aldı. Ancak BAFTA ödülüyle birlikte 15 uzun listeye girdikten sonra yalnızca beş adaylık alabildi ve bunların arasında En İyi Film veya Yönetmen yer alamadı. Bir oyuncakla ilgili bir filmin uluslararası seçmenler arasında pek popüler olmaması şaşırtıcı değil; bu da oy veren demografinin yerli meslektaşları kadar coşkulu tepki vermeyebileceğinin bir işareti. Daha alaycı gözlemciler bunun, milyar dolarlık bir filmi yöneten ilk kadın olan Greta Gerwig'e yönelik olası bir küçümsemeye işaret ettiğini düşünebilir. Bu, Ben Affleck'in “Argo” filmini kaçırdığında yaşananlara benzer bir duruma mı yol açacak? Veya daha önce de belirttiğimiz gibi türlü Podcast Yuvarlak Masa Bu haftaki ödül töreninde Barbie'nin yeterince etkileyici olması yeterli mi?

BAFTA Ödülleri'nde bir filmin daha iyi performans göstermediğini, En İyi Film ve Yönetmenlik – 2022'nin En İyi Filmi “CODA” ödülünü kaçırdığını da belirtmekte fayda var. Hatta geçen yılın Her Yerde Her Yerde kurgu dalındaki tek BAFTA'sını kazandıktan sonra yedi Oscar topladı.

Dikkat et Bunların her ikisi de Jonathan Glazer ve Justin Tritt En İyi Yönetmen dalında aday olurken, Sandra Holler da yardımcı oldu.

Düşme ilgi alanının anatomisi

Neon/A24

Martin Scorsese (“Killers of the Flower Moon”), Yorgos Lanthimos (“Zavallı Şeyler”) ve Greta Gerwig'in (“Barbie”) hariç tutulması dışında, yönetmen kadrosunu ayrıştırmayı daha da zorlaştıran şey, en iyi ikisinin kim olduğunu tahmin etmek. Oy alanlar öyle. Kurallara göre en iyi yönetmenler cinsiyete bakılmaksızın otomatik olarak aday gösteriliyor, geri kalanlar ise jüri tarafından belirleniyor. Güvenli varsayım, Nolan'ın Oppenheimer'ın yanında yer alanlar arasında olduğu ancak kimin onun yanında olduğu tartışmaya açık.

Beni en çok ilgilendiren, Jonathan Glazer'ın “The Zone of Interest”teki katılımları ve Justine Tritt'in “Anatomy of a Fall”ın gücünü ödül yarışında ustalıkla aktaran çalışmaları. Ödül stratejistleri ve seçmenlerle yapılan görüşmelerde birçok kişi, her iki uluslararası yönetmenin de Oscar adayı yönetmenler arasında olabileceğine inanıyor. Ancak bunların yerine kimin geçeceği kafa karıştırıcı. Gözden kaçan üç yazardan herhangi biri olabilir mi? Belki.

İlginç bir şekilde her ikisinin de dahil edilmesi, hem Anatomy hem de Zone'da rol alan aktris Sandra Holler'ın baş döndürücü performansıyla tarihi çift oyunculuk adaylığına doğru gidebileceğine dair en önemli ipucu olabilir. Bu, ilk kez bir oyuncunun İngilizce olmayan iki programa iki kez aday gösterilmesi olacak.

Bradley Cooper'ın “Maestro” filmine dahil edilmesine gelince, DGA dışında birçok tireli oyuncu CCA, Altın Küre ve şimdi de BAFTA'ya aday gösterilen yönetmenler arasında yer aldı. Çevrimiçi söylemin beklediğinden daha mı güvenli? Kesinlikle sayılmaması gerekiyor.

En iyi aktris Lily Gladstone'u küçümsemek, aşılması gereken büyük bir engeldir.

Lily Gladstone - Ayçiçeği Katilleri

Apple Orijinal Filmleri

Lily Gladstone'un Oscar kampanyası, Çiçek Ayının Katilleri dalında Bafta'yı reddetmesi ve en yakın rakibi Poor Things'den Emma Stone'un tanınmasıyla büyük bir darbe aldı. Gladstone Kadın Oyuncu (Drama) dalında Altın Küre alırken, Stone Kadın Oyuncu (Komedi) dalında Altın Küre kazandı. Dahası, Eleştirmenlerin Seçimi töreninde Stone, eleştirmenlerce beğenilen iki aktris arasındaki potansiyel yarışı göstererek başrol oyuncusu ödülünü evine götürdü.

Gladstone'un BAFTA'dan çıkmasıyla birlikte SAG Ödülleri, kategoriyi kazanmaya yetecek ivmeyi kazanmak için son şans olarak kaldı. Jüri yöntemleri uygulamaya konduğundan bu yana, En İyi Kadın Oyuncu yarışı, değişikliklerden en çok etkilenen yarış oldu. 2020'de BAFTA, Oscar'lara yalnızca iki aktris aday gösterdi: Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”) ve sonunda BAFTA ve Akademi Ödülü sahibi Frances McDormand (“Nomadland”). Carey Mulligan, Umut Veren Genç Kadın dalında BAFTA tarafından reddedilmeseydi, CCA galibiyetini ve Oscar'ı geliştirebilir miydi? Dünya asla bilemeyebilir.

2021'de Oscar adaylarından hiçbirinin En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmemesi, Akademi seçmenlerini kendi hallerine bıraktı ve ödülü, modern çağın BAFTA'sı olmayan tek kazananı “The Eyes of Tammy Faye” ile Jessica Chastain'e verdi. (Film uygun olduğunda).

Gladstone'un küçümsemesi hayal kırıklığı yarattı çünkü onun oyu alan ilk altı kişi arasında olduğunu ve jüri onun yerine üç kişiyi daha seçtiğini varsaymak adil olur. BAFTA kurallarına göre, oyunculuk kategorilerinde en çok oy alan üç oyuncu aday gösteriliyor ve diğer üçü jüri tarafından seçiliyor.

Gladstone SAG'ı kazansa bile, BAFTA Ödülleri Stone'a ivmesini sürdürme fırsatı sunacak, tabii çifte aday Sandra Holler gizlice kazanamazsa ki “Anatomy of a Fall”ın grup için ne kadar başarılı olduğu göz önüne alındığında bu mümkün. .

“The Holdovers” kimsenin tam olarak anlayamadığı bir kara at yarışmacısı.

Hizmetliler

Odaklanma Özelliklerinin İzniyle

Alexander Payne'in yürekten dramı, sektör eleştirmenlerinin ve gazetecilerin “Barbie”, “Ayçiçeği Katilleri”, “Oppenheimer” ve “Kötü Şeyler”e odaklandığı Telluride Film Festivali'ndeki ilk gösteriminden bu yana aday olarak gözden kaçtı. Film, En İyi Film dalında tanınan ilk beş arasında yer almak üzere İngiliz oy bloğundan yedi önemli adaylık aldı. Başrollerde iki isim Paul Giamatti ve Dave Randolph ve orijinal senaryo için güçlü bir aday varken, bu nasıl ilk yarışta zahmetli bir seçim olarak görülmezdi? Bu aynı zamanda BAFTA'da onaylanma yolunda olduğunu gösteren yükselen yıldız Dominic Cessa'nın da işine yarayabilir.

Oppenheimer

“Oppenheimer”
Everett Grubu

İnanmıyorsanız yenilecek kişi Oppenheimer'dır.

Şu ana kadar tüm büyük törenlerde ve televizyonda yayınlanan törenlerde aday gösterilen tek film “Oppenheimer”dır. Christopher Nolan'ın biyografik draması 13 adaylıkla Bafta listesinin başında yer aldı; bu, ilk uzun listede adı geçen neredeyse maksimum 15 adaylık rakamına tekabül ediyor. Yalnızca özel görsel efektler (Oscar adaylığı sağlamayan) ve oyunculuk (Oscar adaylığı sağlamayan) kategorilerini kaçırdı. Salı günü Oscar adaylıklarında da aynı lider rakamı tekrarlayabilir.

READ  Meghan, Harry ile çıkmaya başlayana kadar hırsın kötü sayıldığını fark etmediğini söyledi