Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Başbakan, Çin’in teknolojide kendine güvenme arayışını ikiye katlayacağını söyledi

PEKİN (Reuters) – Çin Başbakanı Li Keqiang Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in bilim ve teknoloji politikalarının, hükümetin büyük teknolojik atılımlar için kaynakları bir araya getirmedeki rolünü daha iyi kullanırken, kendi gücünü ve özgüvenini oluşturmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Li, ülkenin, herhangi bir ülkenin adını vermeden, inovasyon yoluyla reel ekonominin gelişimini teşvik ederek ve yeni büyüme motorlarını teşvik ederek, son beş yılda Çin’in gelişimini bastırmaya ve kontrol altına almaya yönelik dış girişimlere etkili bir şekilde karşı koyduğunu söyledi.

Çin, Çin yarı iletkenlerine ve yapay zeka teknolojisine erişimi kısıtlama konusunda ulusal güvenliği gerekçe gösteren ABD’nin artan baskısı altında.

Başkan Xi Jinping, ulusu bilim ve teknolojide kendine olan güvenini artırmaya ve küresel bir teknolojik güç merkezi olarak çabalamaya devam etmeye çağırdı.

Pekin merkezli Çin Merkezi başkanı Alfredo Montovar Helu, ABD ile yoğun teknolojik rekabetin ortasında çalışma raporunun aktardığı “aciliyet duygusuna” rağmen, Çin’in sicili kendi kendine yeterliliğe ulaşmanın zor olacağını gösteriyor. konferans panosunda.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Giden başbakan Li, Çin parlamentosunun yıllık toplantısının açılışında yaptığı çalışma raporunda şunları söyledi: “Bilim ve teknoloji politikaları, ülkemizin bilim ve teknolojideki gücünü ve özgüvenini artırmayı amaçlamalıdır.

“Ülke çapında kaynak seferberliğine ilişkin yeni sistem iyileştirilmeli, büyük teknolojik atılımlar için kaynakların birleştirilmesinde hükümetin rolünü daha iyi kullanmalı ve işletmeler inovasyonda ana aktörler olmalıdır.”

Li, Çin’in ileri teknolojilerin araştırma ve geliştirmesini hızlandırması ve uygulamalarını teşvik etmesi gerektiğini söyledi. Platform ekonomisinin gelişiminin desteklenmesi ve düzenli denetim yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Platform ekonomisi, Alibaba Group (9988.HK) ve Tencent Holdings (0700.HK) gibi Çin’in en büyük teknoloji şirketlerini içeriyor. Bu tür şirketler, Pekin’in şimdi hafiflettiğini söylediği uzun ve zahmetli bir düzenleme kampanyasının hedefi oldu.

READ  Texas Electricity Grid ERCOT: Texas Electrical Güvenilirlik Konseyi, ısı dalgası talebi artırdıkça korumayı teşvik ediyor

Çin Maliye Bakanlığı ve hükümet planlamacısı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Pazar günü bu hedeflere desteklerini teyit eden raporlar yayınladı.

Maliye Bakanlığı, entegre devreler gibi alanları desteklemek için sanayi ve imalat sektörlerine yönelik özel fonları bu yıl 4,4 milyar yuan artırarak 13,3 milyar yuan’a (1,93 milyar $) çıkaracağını söyledi. Yerel düzeyde bilimsel ve teknolojik ilerleme için 2 milyar yuan artışla 6,5 ​​milyar yuan açıkladı.

Komisyon, yapay zeka, 5G ve büyük veri dahil olmak üzere sağlam teknik altyapının inşasını hızlandıracağını ve Çin’in tüketici sektörü için önemli pazarlama kanalları olan perakende anında teslimat ve çevrimiçi e-ticaretin sağlıklı gelişimini destekleyeceğini söyledi.

Ülke küresel tedarik zincirinde kilit konumlara sahip olduğundan, Çin’in elektrikli arabalar ve güneş panelleri gibi alanlarda “lider konumunu” pekiştireceğini söyledi.

Bununla birlikte, devlet planlamacısı, Çin’in tedarik zincirlerinin birçok darboğaz ve “tıkanma noktası” riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı ve hükümetin, ülkenin “uluslararası rekabetin sınırındaki” gücünü artırmak için bir dizi büyük bilimsel ve teknolojik proje planlayıp uygulayacağını söyledi. “.

Analist Montovar-Helou, Pekin’in 2015’te başlattığı yüksek teknolojili bir endüstriyel kalkınma hamlesi olan Made in China 2025’in, 2020’ye kadar yerli değer zincirlerinde tüketilen çiplerin %40’ını ve 2025’te %70’ini üretme hedefine ulaşamadığına dikkat çekti. Çin’in mikroçip tüketimi 2021’de yurt içinde yalnızca %16 idi.

“Bu, son yıllarda sektöre pompalanan yüz milyarlarca yuanlık yatırıma rağmen” dedi.

(1 $ = 6,9048 CNY)

Brenda Goh, Eduardo Baptista ve Josh Horowitz’in ek raporları; William Mallard’ın Düzenlediği

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.