Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Belgesel Ahıska Türklerinin tehcir ve tehcirini anlatıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, yarım asrı aşkın süredir hükümetsiz kalan Meskad Türkleri olarak da bilinen Ahıska Türklerinin tehcir ve tehcirini konu alan yeni bir belgesel hazırlandı.

Müdürlüğün yayınladığı bir rapora göre, “120 Dakika” belgeseli, 1944 yılında Sovyet diktatörü Joseph Stalin tarafından sınır dışı edilen, inançları ve etnik kökenleri nedeniyle vatansız olarak yaşamaya mahkûm edilen Ahıska Türklerinin zor günlerini anlatıyor. .

II. Dünya Savaşı sonunda iktidara gelen Stalin, Gürcistan sınırındaki Ahıska Türklerine toplanıp ülkeyi terk etmeleri için sadece iki saat, Türklerden gelebilecek olası hamlelerin nasıl önleneceği ve Türk kuvvetlerinin nasıl azaltılacağı konusunda süre verdi.

Belgesel, 70 yılı aşkın süredir evinden uzakta yaşayan bir toplumun Türkiye Cumhuriyeti’nin çabalarıyla 120 dakikada anavatanına nasıl dönebildiğini gözler önüne seriyor.

Erzincan ve Bitlis illerinde çekilen, Türkiye’de yaşayan sürgünlerin son tanıkları Ahıska Türkleri ile röportaj yapılıyor.

‘Türkiye her zaman mazlumun yanındadır’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, filmin sınır dışı edilen Ahıska Türklerinin maruz kaldığı baskıyı belgelediğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onları nasıl savunduğunu kaydetti.

Ahıska Türklerine yönelik zulmün dünyanın birçok ülkesinde görmezden gelindiğine işaret eden Al-Dunn, şunları kaydetti: Türkiye Cumhuriyeti dünyanın her yerinde mazlumların yanındadır, Türk ve Müslüman kardeşlerine her zaman yardım elini uzatır.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.