Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Betelgeuse yine garipleşiyor. ne oluyor? : BilimAlert

Betelgeuse yine garipleşiyor.  ne oluyor?  : BilimAlert

2019’un ikinci yarısında ve 2020’nin başlarında meydana gelen Büyük Karartma olarak bilinen olaydan bu yana, kırmızı dev yıldız Betelgeuse bununla dalga geçmekten vazgeçmedi.

Ölmekte olan yıldızın düzenli parlaklık dalgalanma döngüleri değişti ve Betelgeuse artık alışılmadık derecede parlak. Yazarken, o oturuyor Doğal parlaklığının yüzde 142’si.

Birkaç aydır küçük ama istikrarlı bir yükseliş trendinde ileri geri sallanıyor ve En son zirve yüzde 156 Nisan içinde.

Şu anda, Betelgeuse gökyüzündeki en parlak yedinci yıldız – en parlak onuncu olarak normal konumundan, Betelgeuse’nin muhteşem bir süpernovada patlamak üzere olduğu spekülasyonlarına yol açıyor.

Ne yazık ki, muhtemelen değil. Betelgeuse kozmik zaman ölçeğinde neredeyse ölü olmasına rağmen, insan zaman ölçeğinde süpernova 100.000 yıl uzakta olabilir.

Bilim adamlarına göre, mevcut davranışının 2019 kararmasından sonra biraz sürekli dalgalanma olması muhtemel ve yıldız on yıl içinde normale dönecek.

Dünya’dan yaklaşık 700 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Betelgeuse, gökyüzündeki en muhteşem yıldızlardan biridir. Üstümüzde asılı duruyor, kan çanağı bir göz gibi parlıyor, ömrünün sonunu işaret eden kırmızı dev evresindeki bir yıldız.

Ancak Betelgeuse, kırmızı bir dev için bile alışılmadık bir yıldız türüdür. Bir zamanlar mutlak bir canavardı: mavi-beyaz bir O-tipi yıldız, en büyük yıldız ağırlık sınıfı.

Bu kütle aralığındaki yıldızlar, hidrojen depolarını daha hafif olan yıldızlardan daha hızlı yakarlar. Betelgeuse hemen hemen 8 ila 8,5 milyon yıl önce. Bunu, 4.6 milyar yaşındaki ve hidrojen yakma çağının ortasında olan Güneş gibi bir yıldızla karşılaştırın.

Betelgeuse, kabaca hidrojen rezervlerinden geçerken spektral türünü değiştirdi. Şimdi helyumu karbon ve oksijene dönüştürüyor ve devasa bir boyuta ulaştı: yaklaşık Güneş’in 764 katı büyüklüğünde ve kütlesinin yaklaşık 16,5 ila 19 katı.

READ  Zengin bir adamın ikinci kez uzaya gitmesi bu yüzden bu kadar önemli.

Eninde sonunda yakacak yakıtı bitecek, süpernovaya dönüşecek, dış maddesini atacak ve çekirdeği bir nötron yıldızına dönüşecek.

Büyük Karartma Olayı, yıldızın parlaklığının önemli miktarda azaldığını gördü. yaklaşık yüzde 25. Astronomlar nedenini bulmak için çabaladılar. Betelgeuse yüzeyindeki soğumanın, yıldız üzerinde büyük bir toz bulutunun yoğunlaşmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Bu bulut daha sonra çıkarıldı ve Betelgeuse’u kısmen gizleyerek soluk görünmesine neden oldu. Bilim adamları bunun bir kırmızı dev yıldız için oldukça normal bir davranış olduğunu söylüyor; Genelde böyle ön sıralarda oturmayız.

Büyük Karartma’dan önce, Betelgeuse ayrıca düzenli döngülerde parlaklıkta dalgalanmalar yaşıyordu. Bu döngülerin en uzunu yaklaşık 5,9 yıldır; son 400 gün. Ancak Büyük Karartma, bu dalgalanmalarda bazı değişikliklere neden olmuş gibi görünüyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi Morgan MacLeod tarafından yönetilen ve arXiv ön baskı sunucusuna yüklenen yeni bir makale, şunu buluyor: 400 günlük döngü yarıya inmiş görünüyor.

Bu titreşen döngü, yıldızın içindeki genişleme ve büzülme tarafından yönlendirilir. MacLeod ve meslektaşları tarafından yapılan simülasyonlara göre, Betelgeuse içindeki konvektif duman yanarak yıldızdan ayrılan malzeme haline gelmiş olabilir.

Süreçte, bu çıkış, 400 günlük döngünün bir aşamasını bozarak, yıldızın şu anda sergilediği kabaca 200 günlük döngüyü oluşturdu.

Bu nedenle, Betelgeuse hala büyük karartmanın etkisindedir, bu da mevcut parlaklığının devam eden sorunlarla ilişkili olmasının pek olası olmadığı anlamına gelir.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi ve Betelgeuse uzmanı Andrea Dupree olarak – Maclean ekibinin ortak yazarı – Söylemek Bilimsel amerikalı“Malzemeden büyük bir yığın çıkardığınızı hayal edin. O zaman geri kalan her şey dışarı akar ve yuvarlanır… Sanırım üst katmanlar normale dönmekte zorlanıyor.”

Ancak ekip, sonunda Betelgeuse’de normal hayatın geri döneceğini ve bir süre daha binlerce yıl görece barış içinde yaşamaya devam edeceğini tahmin ediyor.

READ  Devam eden helyum sızıntısı, Boeing'in Starliner uzay aracında ek gecikmelere neden oluyor