Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden gelişen piyasalara yatırım yaparken Xi G20’yi görmezden geliyor

Biden gelişen piyasalara yatırım yaparken Xi G20’yi görmezden geliyor

WASHINGTON, 7 Eylül (Reuters) – ABD Başkanı Joe Biden bu hafta sonu Hindistan’da yapılacak G20 toplantısına Küresel Güney’e yönelik bir teklifle geldi: Çin ekonomisine ne olursa olsun, ABD kalkınmanızı finanse etmenize yardımcı olabilir.

Dünya Bankası parasıyla ve ABD’nin sürdürülebilir katılımı vaadiyle donanmış olan Biden, Afrika, Latin Amerika ve Asya’da hızla büyüyen ekonomileri, gelişmekte olan ülkelere milyarlarca dolar aktaran Çin’in Kuşak ve Yol projesine bir alternatif olduğuna ikna etmeyi umuyor. Ancak birçok insanı borç içinde bıraktı.

En azından bir avantajı olacak: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping toplantılara katılmayacak.

Biden “hayal kırıklığına uğradığını” söylerken, Çin’in sallanan ekonomisinde Xi’nin yokluğu, Washington’un harekete geçirmekte zorlandığı siyasi kulübün gündemini yeniden şekillendirmesi için dar bir fırsat penceresi yaratıyor.

Biden’ın teklifinin merkezinde, Dünya Bankası’nda reform yapılması ve borç verenin gelişmekte olan dünyada iklim ve altyapı yardımına yönelik finansmanın artırılmasına yönelik öneriler yer alıyor; bu, hibe ve krediler için yüz milyarlarca dolarlık yeni finansmanın serbest kalmasını sağlayacak.

Beyaz Saray, ABD ve yakın müttefiklerinin, Kuşak ve Yol’a alternatif olan Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı için 2027 yılına kadar kamu ve özel fonlardan 600 milyar dolar toplamak amacıyla attığı önceki adımları tamamlamak üzere Kongre’den 3,3 milyar dolar istiyor. Çin.

American Enterprise Institute’da Asya odaklı kıdemli bir araştırmacı olan Zach Cooper, “Xi’nin G20’de yer almaması, ABD’ye bir fırsat veriyor; bu, Çin’deki ekonomik krizin Kuşak ve Yol harcamaları üzerinde yaratacağı zorluklar nedeniyle daha da kötüleşebilir” dedi.

“Fakat asıl soru, ABD’nin çabalarını yoğunlaştırıp yoğunlaştıramayacağı.”

Hızlı büyüme ve yüksek borç

Çin Başbakanı Li Qiang, liderlerinin azalan büyüme ve potansiyel bir ipotek borcu kriziyle karşı karşıya olduğu G20’de Çin’i temsil edecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de etkinlikte yer almayarak Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’u gönderdi.

READ  Hindistan kökenli eski Singapur bakanı başkanlık seçimlerini kazandı

Uluslararası Para Fonu, Orta Doğu ve Orta Asya bölgesinin, Asya’daki gelişmekte olan ülkelerin ve Sahra Altı Afrika’nın gelecek yıl GSYH’de %3,2 ila %5,0 arasında bir büyüme elde etmesini bekliyor; bu, ABD için beklenen %1,0’dan daha hızlıdır. ve dünya genelinde %3,0.

Ancak bu ülkeler, iklim değişikliği testleri nedeniyle sömürge dönemi altyapısının sıklıkla eskimesi nedeniyle potansiyellerini gerçekleştirmede ciddi zorluklarla karşı karşıyadır.

COVİD-19 salgını, yüksek enflasyon ve artan ABD faiz oranları bir araya gelerek bu ülkelerin borç yüklerini giderek sürdürülemez hale getirdi ve 1999’da G20’nin kurulmasına yol açan Asya mali krizine benzer sorunların yaşanacağı korkusuna yol açtı.

Xi Jinping’in on yıl önce başlattığı Kuşak ve Yol Girişimi önemli bir rol oynadı. Çin kurumlarının çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerdeki altyapının büyük kısmını finanse etmesini öngören proje kapsamında Çin, yüz milyarlarca dolar borç verdi.

Ancak son yıllarda krediler kurudu ve faiz oranlarının artmasıyla birlikte pek çok ülke borçlarını ödemekte zorlanıyor.

Washington, Dünya Bankası’nın yeniden başlatılmasının Küresel Güney’in ihtiyaçlarını karşılayabileceğine ve kendi çıkarlarına hizmet edebileceğine inanıyor.

Biden temsilcisi Jake Sullivan, “Tüm bunlardaki en büyük şüpheci olan son yönetim bile dış yardıma yatırım yaptı çünkü bu yatırımlar ABD’nin çıplak çıkarlarına olduğu kadar yapılacak doğru şeydi” dedi. . Ulusal Güvenlik Danışmanı, eski Başkan Donald Trump yönetimine atıfta bulunuyor.

Biden’ın gezisi öncesinde düzenlediği basın toplantısında Sullivan, “Dünya Bankası reformunun Çin’le ilgili olmadığını, büyük ölçüde Çin’in Dünya Bankası’nın hissedarı olması nedeniyle” olduğunu vurguladı.

Ancak Beyaz Saray geçen ay Kongre’den bu çabayı finanse etmek için para istediğinde, Beyaz Saray milletvekillerine yazdığı bir mektupta “Çin Halk Cumhuriyeti’nin zorlayıcı ve sürdürülemez borç verme ve altyapı projelerine güvenilir bir alternatif sunmamızın şart olduğunu” söyledi. gelişim.” Dünyanın her yerindeki gelişmekte olan ülkeler.”

READ  Kaşifler, 1.000'den fazla Müttefik savaş esiriyle batık bir 2. Dünya Savaşı gemisi buldu

“Taraf olmak”

Biden dış politikasını Ukrayna’daki Rusya savaşına karşı koymaya, Çin ile rekabeti yönetmeye ve Demokratların 2024 başkanlık seçimlerinde potansiyel Cumhuriyetçi rakibi olan selefi Trump tarafından ihmal edilen Amerikan ittifaklarını yeniden kurmaya dayandırdı.

Bu çabalar ABD’nin geleneksel ortaklarıyla başarılı oldu, ancak Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi, Batılı yatırımları artırmaya çalışırken bile Washington’un Pekin ve Moskova ile olan çatışmalarına maruz kalmaktan kaçınmaya çalışan gelişmekte olan ülkelerle daha az yankı buldu.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın eski dış politika danışmanı Khulu Mbatha, “Ukrayna savaşında yaptığımız gibi taraf tutmadan manevra yapabilmeliyiz” dedi.

Xi, Mayıs ayında Orta Asya liderlerinin bir araya geldiği ve kalkınmayı tartıştığı bir toplantıya ev sahipliği yaparak, gelişmekte olan dünyayla etkileşime geçmenin yeni yollarını da arıyor. Geçen ay Güney Afrika’daki BRICS zirvesinde Çin ekonomisinin “büyük bir canlılık” yaşadığını söyledi.

Çin ve Güney Afrika’nın yanı sıra Brezilya, Rusya ve Hindistan’ı da içeren BRICS, G20’nin en yeni üyesi, Washington’u hariç tutuyor ve yakında listesine Suudi Arabistan, İran, Etiyopya, Mısır, Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni eklemeyi planlıyor.

Xi’nin Kasım ayında San Francisco’da düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine de katılması ve burada Biden ile görüşmesi bekleniyor.

(Washington’da Trevor Hunnicutt, Nandita Bose ve Michael Martina ve Johannesburg’da Karen du Plessis tarafından hazırlanan raporlar – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Yazan: Trevor Hunnicutt. Düzenleyen: Don Durfee ve Grant McCall

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar