Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları, Batı Avustralya’nın altında 4 milyar yıllık eski bir Dünya kabuğu parçası keşfettiler.

Earth Slice Interior Core

Dünya üç ana katmandan oluşur: kabuk, manto ve çekirdek.

Lazer, eski kabuğu bulmanın yolunu açıyor.

Curtin Üniversitesi Araştırmacılar, sahil kumundan çıkarılan mikroskobik mineral tanelerini hedef almak için insan saçından daha küçük lazerler kullanarak, güneybatı Batı Avustralya’nın altında yaklaşık dört milyar yıllık bir Dünya kabuğu parçasının kanıtlarını keşfettiler.

Doktora tarafından yönetilen Curtin Dünya ve Gezegen Bilimleri Okulu’ndaki Mineral Sistemlerinin Zaman Ölçekleri Grubu. Öğrenci Maximilian Droelner, lazerin zirkon mineralinin tek tek taneciklerinin parçalarını buharlaştırmak için kullanıldığını ve tanelerin orijinal olarak nerede aşındığını ve ayrıca bölgenin jeolojik tarihini ortaya çıkardığını söyledi. Bu yeni keşif, gezegenin yaşanmaz olmaktan yaşamı desteklemeye nasıl evrimleştiğini açıklamaya yardımcı oluyor.

“İrlanda büyüklüğünde dört milyar yıllık bir kabuk parçasının son birkaç milyar yılda Batı Avustralya’nın jeolojik evrimini etkilediğine ve bu süre zarfında Washington’da oluşan kayaların ana bileşeni olduğuna dair kanıtlar var” diyor. Bay Drollner.

“Bu kabuk parçası Avustralya, Hindistan ve Antarktika arasındaki birçok dağ inşa olayından sağ çıktı ve Batı Avustralya’nın güneybatı köşesinin onlarca kilometre altında hala mevcut görünüyor. Bulgularımızı mevcut verilerle karşılaştırdığımızda, öyle görünüyor ki, Dünyanın birçok bölgesinde, erken kabuk oluşumu ve korunması için benzer zamanlama gözlemlendi.Bu, yaklaşık dört milyar yıl önce göktaşı bombardımanı azaldıkça, kabuk yerleştikçe ve yaşam oluşmaya başladığında, Dünya’nın evriminde önemli bir değişikliği gösteriyor.”

Curtin Dünya ve Gezegen Bilimleri Okulu bünyesindeki Mineral Sistemlerinin Zaman Ölçekleri Grubu’ndan da araştırma sorumlusu Dr Milo Parham, bu bölge üzerinde daha önce büyük ölçekli bir çalışma yapılmadığını ve sonuçların mevcut verilerle karşılaştırıldığında ilgi çekici olduğunu söyledi. . Yeni bilgiler.

Dr. Parham, “Antik kabuk parçasının kenarı, ekonomik açıdan önemli minerallerin nerede bulunacağını kontrol eden önemli kabuk sınırlarını işaret ediyor gibi görünüyor” dedi.

READ  NASA, milyarder astronot ve SpaceX'in Hubble Teleskopunu yükseltmesine izin verebilir

“Eski kabuk kalıntılarının tanımlanması, sürdürülebilir kaynakların optimal keşfinin geleceği için önemlidir. Geçen zamanın çokluğundan dolayı Dünya’nın erken dönemlerini incelemek zordur, ancak Dünya’daki yaşamın ve Dünya’daki yaşamın önemini anlamak çok önemlidir. onu diğer gezegenlerde bulma arayışımız.”

Referans: Maximilian Drollner, Christopher L. Kirkland, Milo Parham, Noreen J. Evans ve Bradley J. MacDonald, “Batı Yelgarn Craton, Batı Avustralya’da Paleolitik Kararlı Plantasyon”, 17 Haziran 2022, Buradan ulaşabilirsiniz. Terra Nova.
DOI: 10.1111 / III.12610

Bay Droelner, Dr. Parham ve araştırma ortak yazarı Profesör Chris Kirkland, Yerbilimleri Araştırma Enstitüsü (TIGeR) ile bağlantılıdır. Curtin’in amiral gemisi Yer Bilimleri Araştırma Enstitüsü, Batı Avustralya Maden Araştırma Enstitüsü tarafından finanse edildi.