Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları katil Karayip deniz kestanesini tespit etti

Bilim adamları katil Karayip deniz kestanesini tespit etti

NEW YORK – Geçen yıl Karayipler’deki deniz kestaneleri hastalanmaya başladı – dikenlerini dökmek, ölmek ve mercan kayalığı ekosistemlerini kaosa sürüklemek. Şimdi bilim adamları, bu deniz cinayeti gizeminde katili yakaladıklarını düşünüyorlar.

Araştırmacılar Çarşamba günü dergide büyük ölümden sorumlu küçük, tek hücreli bir parazit olduğunu bildirdi. Bilim ilerlemeleri.

Güney Florida Üniversitesi’nde bir deniz mikrobiyoloğu olan çalışma yazarı Mia Breitbart, “Vaka kapandı” dedi.

Uzun dikenli deniz kestaneleri veya Diadema antillarum, Karayipler’deki mercan resiflerinde saklanan dikenli siyah yaratıklardır. Breitbart, mercan resifleri için “çim biçme makineleri” gibi davrandıklarını, resifte büyüyen algleri yuttuklarını söyledi.

Ancak Ocak 2022’de bu hayvanlar, Virgin Adaları’ndan Porto Riko’ya ve Florida’ya sürüler halinde ölmeden önce, keskin dikenleri sarkıyor ve düşüyor, yapışkan ayakları tutuşlarını kaybediyor gibi garip belirtiler göstermeye başladı.

Deniz bilimcileri için bu bir deja vu idi: 1980’lerde başka bir dalga bölgeyi kasıp kavurdu ve deniz kestanesi popülasyonlarını yaklaşık %98 oranında azalttı.

Bu sorun çözülmedi. Ancak bu kez, uluslararası bir araştırma ekibi, genetik kanıt aramak için Karayipler’deki hasta ve sağlıklı kestaneleri örnekleyerek harekete geçti.

Cornell Üniversitesi’nde deniz hastalıklarını araştıran çalışma yazarı Ian Hewson, virüs veya bakteri belirtisi görmediklerini söyledi. Ancak, yalnızca hasta kirpilerde görülen, siliat adı verilen küçük tek hücreli organizmaların izlerini buldular.

Hewson, çoğu siliyer hastalığa neden olmasa da, bu türün diğer sucul hastalık salgınlarıyla bağlantılı olduğunu ve bu durumun onu baş şüpheli haline getirdiğini söyledi.

Katilin yakalandığını doğrulamak için bilim adamları, nasıl tepki vereceklerini görmek için parazitleri bozulmamış, tutsak yetiştirilen kirpilerle birlikte tanklara yerleştirdiler. Genç yaratıklarla karşı karşıya getirilen 10 kirpiden %60’ı, araştırmacıların vahşi doğada gördüğü semptomların aynısını gösterdikten sonra öldü.

READ  Hubble Teleskobu Satürn'ün halkalarındaki gizemli gölgeleri tespit etti

Breitbart, aynı parazitin 1980’lerde de ölüme neden olmasının mümkün olduğunu, ancak bilim adamlarının bundan emin olamadıklarını söyledi.

Ve hasta kirpileri tedavi etmenin bir yolunu bulamamışlar. Ancak Breitbart, ölümlerin kaynağının bilinmesinin mercan resiflerinin korunmasına yardımcı olacağını umduklarını, özellikle de parazitlerin nasıl yayıldığı hakkında bir kez daha öğrenildiğini söyledi.

Çalışmaya dahil olmayan Florida Eyalet Üniversitesi deniz bilimcisi Don Levitan, bu kestane ölümleri ve diğer streslerin mercan resiflerini çoktan değiştirdiğini ekledi.

İlk deniz kestanesi patlamasından önce Levitan, ABD Virgin Adaları’nda dikenli yaratıklarla kaplı mercan resifleri gördüğünü hatırladı. Şimdi, bu resifler çok farklı görünüyor; algler tarafından boğulmuş, mercan hastalıkları tarafından hırpalanmış ve artan sıcaklıklarla strese girmiş durumda.

Levitan, “Karayipler’deki mercan resiflerinin başı belada,” dedi. “30-40 yıl öncesinden farklı bir yerdeyiz.”

___

Associated Press Sağlık ve Bilim bölümü, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Bilim ve Eğitim Medya grubundan destek almaktadır. AP, tüm içerikten tek başına sorumludur.