Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları NASA’yı Plüton’un ötesini keşfetme misyonunu kısıtladığı için eleştiriyor | uzay

Güneş sisteminin kenarına ulaşmış ve uzayda 5 milyar milden fazla yol kat etmiş olabilir, ancak Yeni Ufuklar uzay aracı Dünya’da büyük dalgalanmalara neden oluyor. NASA’nın amiral gemisi görevi için gelecek yıl finansmanı durdurma kararının ardından bilim adamları ve ABD uzay yetkilileri arasında bir tartışma çıktı.

Yeni Ufuklar baş araştırmacısı Alan Stern, hareketi “yanlış yönlendirilmiş ve talihsiz” olarak nitelendirdi.

Los Angeles’a “Bilimsel olarak yanlış” dedi gözlemci. Diğer birçok büyük alim onu ​​destekledi.

NASA, uzay aracını tamamen kapatmayacağını, ancak uzay aracının uzay havası ve diğer olayları incelemeye devam edebilmesi için bir miktar fon sağlayacağını söyledi. Ancak birincil görevi -gezegenin bileşimini incelemek- durdurulacak.

Yeni Ufuklar, milyarlarca yıl önce güneş gezegenlerinin oluşumundan arta kalan halka şeklindeki buzlu cisimler halkası olan Kuiper Kuşağı’nı incelemek için tasarlandı. Onlarca yıldır araştırmacılar, güneş sisteminin doğuşundan bu fosillerin bazılarının yakın çekimini yakalamayı hayal ettiler, ancak uzaklıkları nedeniyle engellendiler. Bunu düzeltmek için Yeni Ufuklar yaratıldı.

Ocak 2006’da Cape Canaveral’dan fırlatılan sonda, hızını saatte 30.000 milin üzerine çıkarmak için dev gezegen Jüpiter’in yakınından geçerek 14 Temmuz 2015’te Kuiper kuşağındaki en büyük nesne olan Plüton’a ulaştı ve veri aktardı. dünyaya dönüş.. Işık hızında iletilmelerine rağmen bu mesajların Görev Kontrol’e ulaşması dört saatten fazla sürdü. Yükselen buzdağlarının ve geniş donmuş nitrojen ovalarının çarpıcı görüntülerini ortaya çıkardılar.

Plüton’un ayrıca ince, mavi bir atmosfere sahip olduğu keşfedildi ve en büyük ayı olan Charon’daki kırmızımsı kahverengi materyalden bir örtünün yaşam için önemli bileşenler olabilecek organik moleküllerden yapıldığı bulundu. Güneş etrafında böylesine uzak bir yörüngede bulunan bir dünya için, cüce gezegen ve uyduları şaşırtıcı derecede aktifti.

Yeni Ufuklar, Pluto ve Charon’u geçtikten sonra Kuiper Kuşağı’na daldı ve 1 Ocak 2019’da bir uzay aracı tarafından şimdiye kadar tespit edilen en uzak ve en ilkel nesne olan Arrokoth’un yakınından geçti. Görüntüler, Powhatan-Algonquin dilinde “gökyüzü” anlamına gelen bir Kızılderili terimi olan Arrokoth’un, güneş sistemimizin tarihinin başlarında bir parçacık bulutu içinde nazikçe birleşmeden önce ayrı ayrı oluşmuş olabilecek iki lobdan oluştuğunu gösteriyor.

READ  Webb'in nadir bulunan bir ana kuşak kuyruklu yıldızındaki gizemli keşfinden sonra astronomlar için beklenmedik yeni bir görev

Yeni Ufuklar’ın diğer Kuiper Kuşağı nesnelerine ilişkin gözlemleriyle birleşen bu keşif çok önemliydi.

Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi’nden gezegen bilimci Michelle Bannister, dergiye “Gezegen oluşumunun temel özellikleri hakkında çok şey öğrendik. Tamamen dönüştürücüydü” dedi. doğa geçen hafta.

Bu nokta Stern tarafından desteklendi: “Kuiper kuşağı, gezegenlerin yapı taşları olan gezegenimsilerden oluşur. Yeni Ufuklar tarafından geri gönderilen veriler sayesinde, bu yapı taşlarının nasıl bir araya gelip birleşip başladığını artık anlıyoruz.” gezegen oluşum süreci.Bu, güneş sistemimizi ve gezegenleri anlamak için temel olarak önemlidir.” diğer yıldızlar hakkında.

Yeni Ufuklar’ın, 1951’de bir gazetede varlığını öneren Hollandalı-Amerikalı astronom Gerard Kuiper’in adını taşıyan Kuiper Kuşağı’ndaki yolculuğunu tamamlaması dört veya beş yıl daha alacaktı. Arrokoth gibi başka bir gezegen.

Ancak kuşağın içinden geçtiği yolun yakınında böyle bir hedef bulmak zordu.

Stern, “Yaklaşmak için uygun başka bir nesne bulmak çok zor, ancak başka bir şey bulmak için çok çalışıyoruz” dedi.

Sanırım NASA’da henüz başka bir uçuş hedefi olmamasından kaynaklanan bir hayal kırıklığı var ve bu hayal kırıklığını anlıyorum. Bunu düzeltmek için elimizden geldiğince çok çalışıyoruz ama bu zor bir sorun. Ancak, fon kesintimiz yalnızca başka bir uçan hedef olmayacağını garanti ediyor.

Yeni Ufuklar, Pluto ve ötesinde inşa etmek için 800 milyon dolardan (650 milyon £) fazlaya mal oldu. Görev kontrol maliyetleri yılda yaklaşık 10 milyon dolara ulaştı. Misyonu gezegen biliminden uzaklaştırarak ve Kuiper Kuşağını inceleyerek ve bunun yerine güneş fiziğine, güneş fiziğine ve onun güneş sistemiyle ilişkisine odaklanarak, bu yıllık bütçeden muhtemelen birkaç milyon dolar kesilecek.

Stern, “Bu sahte bir ekonomi” dedi. “Yeni Ufuklar, Kuiper Kuşağı’nda kaldığı süre boyunca hala büyük bilim yapabilir. Ancak bunu gelecek yıl durdurmak, bilimsel olarak erken ve maliye politikası açısından akıllıca değil. Bu konuda çok endişeliyim ve haklı olarak şunu söyleyebilirim ki iyi bir şirkette.”