Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları, soyu tükenmiş süper yırtıcı megalodon’un orcas yiyebilecek kadar büyük olduğunu söylüyor

Bilim adamları, soyu tükenmiş süper yırtıcı megalodon'un orcas yiyebilecek kadar büyük olduğunu söylüyor

2018 filmi “The Meg”in ilham kaynağı olan Otodus Megalodon, 23 milyon yıldan fazla bir süre önce yaşadı. Soyu tükenmiş devin fosillerini bulmak zordur: Bol miktarda fosilleşmiş köpekbalığı dişi olsa da, vücutları kemikten ziyade kıkırdaktan yapılmıştır ve nadiren korunurlar.

Swansea Üniversitesi’nde paleobiyolog olan Jack Cooper tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, köpekbalığının hareketi ve davranışı hakkında bilgi edinmek için nadir ve iyi korunmuş bir megalodon omurgasından 3D modellemeyi kullanmaya başladı. Araştırmaları yayınlandı bilim ilerlemesi Çarşamba.

Araştırmacılar, “Yetişkin bir megalodonun, günümüzde herhangi bir köpekbalığı türünden daha hızlı mutlak hızlarda gezinebileceğini ve avını modern apeks yırtıcılarının büyüklüğünde tamamen tüketebileceğini tahmin ediyoruz” diye yazdı.

Megalodon hakkında bildiklerimizin çoğu bilimsel çıkarımlardan geliyor: Bilim adamları, soyu tükenmiş köpekbalıklarını, her ikisi de en üstte olmak üzere “mevcut en iyi ekolojik meslektaşı” olduğuna inanılan büyük beyaz köpekbalıklarıyla karşılaştırarak 65 fit uzunluğa kadar olabileceğini tahmin ettiler. Besin zincirinin makalesine göre.

Araştırmacılar, üç boyutlu bir iskelet oluşturmak için Belçika’dan bir megalodon omurgası, Amerika Birleşik Devletleri’nden bir diş ve bir kafatasının kıkırdaklı eşdeğeri olan kraniyal kıkırdağı kullandılar. Daha sonra, etin megalodonun iskeletine nasıl oturacağını tahmin etmek için büyük beyaz bir köpekbalığının tüm vücut taramasını kullandılar.

Tam bir 3D render ile, tüm köpekbalığının vücudunun büyüklüğü ve kütlesi hakkında tahminler yaptılar. Sayıları modern köpekbalıklarının boyutlarıyla karşılaştırarak, köpekbalıklarının yüzme hızlarını, mide değerlerini, kalori ihtiyaçlarını ve av karşılaşma oranlarını tahmin ettiler.

Tasarladıkları megalodon yaklaşık 16 metre veya 52 fit uzunluğundaydı. Tahminlerine göre yaklaşık 61.560 kilogram veya 135.717 pound ağırlığındaydı.

Megalodon’un, 26 fit uzunluğa ve 8.000 pounddan fazla ağırlığa sahip olabilen orca büyüklüğündeki avı sadece beş ısırıkta yiyebileceğini tahmin ettiler.

READ  Starliner uzay aracının fırlatılması öncesinde Boeing ile büyük bir tedarikçi arasında çatışmalar

Araştırmacılara göre, modern bir kambur balina büyüklüğündeki av, megalodon’un tamamen yemesi için çok büyüktü. Büyük av yemek, megalodon’a diğer avcılara göre rekabet avantajı sağlamış olabilir. Bir seferde büyük porsiyonlar yemek, modern büyük beyaz köpekbalıkları gibi, bir daha yemek yemeden uzun mesafeler kat etmelerine de izin verirdi.

Yetişkin bir megalodonun günde 98.175 kalori alması gerekir ki bu, yetişkin bir büyük beyaz köpekbalığından 20 kat daha fazladır. Araştırmacılar, yaklaşık 31.9 kilogram köpekbalığı kası yiyerek hayati ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini tahmin ettiler.

Megalodon, saatte yaklaşık 3,1 mil teorik ortalama seyir hızıyla, yaşayan herhangi bir köpekbalığından daha hızlıydı. Bu hız, daha fazla av almasına izin vererek, büyük kalori ihtiyacını karşılamasına yardımcı olurdu.

Araştırmacılar, genel olarak, 3D modelden elde edilen verilerin “okyanus boyunca süper bir yırtıcı” resmi çizdiğini söylüyor.

Neyse ki, bugünün orkaları dev bir köpekbalığına çarpma konusunda endişelenmek zorunda değil. Megalodon yaklaşık 3,6 milyon yıl önce soyu tükendi. Birleşik Krallık Doğa Tarihi Müzesi’ne göre, Bilim adamlarının hala anlamaya çalıştıkları nedenlerden dolayı.