Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları uzayda akan çarpıcı bir yıldız nehri keşfettiler: ScienceAlert

Bilim adamları uzayda akan çarpıcı bir yıldız nehri keşfettiler: ScienceAlert

Yaklaşık 300 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir gökada kümesinde, gökadalar arası uzayda akan çarpıcı bir yıldız nehri tespit edildi.

Bu köprüler yıldız akıntıları olarak bilinir; 1,7 milyon ışıkyılı uzunluğundaki yeni adı verilen dev Coma Çayı şimdiye kadar gördüğümüz en uzun akıntıdır. Hepsi bu kadar da değil: soluk nehir, galaksinin dışında görülen türünün ilk örneği.

Keşif büyük bir sürpriz. Galaksi kümesi gibi dinamik ve yerçekimsel açıdan karmaşık bir ortamda, yıldız akışı kadar zayıf bir şeyin uzun süre varlığını sürdürmesi beklenemez.

Ve en nihayetinde, buradayız. Bu keşif, galaksi kümelerini ve bunların içerdiği gizemli karanlık maddeyi daha ayrıntılı olarak incelemek için kullanılabilir.

“Bu dev dere tesadüfen önümüze çıktı.” gözlemsel astrofizikçi Javier Roman diyor Hollanda’daki Groningen Üniversitesi ve İspanya’daki La Laguna Üniversitesi.

“Büyük galaksilerin etrafındaki yıldız halelerini inceliyorduk.”

Dev koma akımı (ortadaki siyah çizgi). (William Herschel Teleskobu/Roman ve ark.)

Samanyolu’nda yıldız akışları oldukça yaygındır. Bunların Samanyolu’ndaki gelgit kuvvetleri tarafından parçalanan yoğun küresel yıldız kümelerinin parçalanmış kalıntıları olduklarına inanılıyor. Ancak onları tanımak zordur; Yıldızların ilişkisi hemen belli olmuyor çünkü yıldızlara olan mesafeleri ölçmek çok zor ve tablolar çok soluk.

Galaksiler arası uzayda bu zayıflık aynı zamanda nesnelerin gevşek bağlantılarının tespit edilmesini de zorlaştırıyor. Uzay çok parlak nesnelerle doludur; Bir şey ne kadar donuksa kaybolma ihtimali o kadar yüksektir.

Ancak son yıllarda teleskop teknolojisi ve analitik teknikler, geçmişte tespit edebildiğimizden çok daha sönük nesneleri ortaya çıkardı; Dev koma akışında da durum böyledir.

Roman ve meslektaşları galaksideki sönük yapıları aramak için 0,7 metrelik Jean Rich Teleskobu ve 4,2 metrelik William Herschel Teleskobu’nu kullanıyorlardı. Koma grubuBilinen binlerce galaksiyi içeren bir gruptur.

Galaktik haleleri, yani dağınık yıldızların ve galaksilerin yerleşik düzlemlerini oluşturan karanlık maddenin dağınık küresel bölgelerini incelemeye çalışıyorlardı.

READ  NASA, konteynerden 4,5 milyar yıllık asteroit örneğini çıkarmaya çalışıyor

Ancak verileri beklenmedik bir şeyi ortaya çıkardı: Bir galaksinin içinde değil, galaksi kümelerinin arasında yer alan uzun, geniş bir yıldız şeridi.

Bu şerit, galaksileri kümeler halinde birbirine bağlayan kozmik ağın kırılgan ipliklerinden açıkça farklıdır. Samanyolu’ndaki yıldız akıntılarına hiç benzemiyordu ama çok daha efsanevi bir ölçekteydi.

Galaksi kümeleri, çok büyük olmalarına ve huzurlu görünmelerine rağmen, yer çekimi nedeniyle, içlerindeki devasa nesnelerin birbirini her yöne itip çekmesiyle kaotik ortamlardır.

Araştırmacılar, böyle bir ortamda bir yıldız akışının uzun süre hayatta kalmasının beklenemeyeceğini, ancak bu ortamın bize akışın kökenleri hakkında bazı ipuçları verdiğini buldu.

Akış sitesini yakınlaştırın. (Roman ve diğerleri, A&A, 2023)

Simülasyonlar yaptılar ve bu tür jetlerin, nadir de olsa, bir galaksi kümesinde (daha büyük galaksilerin yerçekimi nedeniyle parçalanan bir cüce galaksiden) oluşabileceğini buldular.

Kozmik açıdan bakıldığında bunun uzun sürmesi beklenmiyor; Neyse ki, evrenin tarihinin bu döneminde, yapının parçalanmaya devam ettiğini görecek teknolojiye sahibiz.

Ancak onların varlığı bu küme ortamını incelemek için kullanılabilir. Galaksi kümelerinin gizemli karanlık maddeyle dolu olması, bu maddenin neyden oluştuğunu bulmaya çalışan bilim adamlarının ilgisini çekmektedir.

Dev koma akıntısı, benzer yapıların başka gruplarda da bulunabileceğini düşündürüyor. Araştırmacılar, gözden kaçırmış olabileceğimiz diğer sırları bulmak amacıyla bu büyük kümelere daha yakından bakmak için daha büyük teleskoplar kullanmayı umuyorlar.

Dev koma akımına daha yakından bakmayı umuyorlar.

“Akıntı içindeki ve yakınındaki yıldızları tek tek gözlemlemek ve karanlık madde hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyoruz.” gökbilimci Reinier Pelletier diyor Groningen Üniversitesi’nden.

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Astronomi ve astrofizik.