Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları, Webb’in uzayda yaşam belirtilerini belirlemede ilk adım olacağını umuyor

Bilim adamları, Webb'in uzayda yaşam belirtilerini belirlemede ilk adım olacağını umuyor

Uzayda yaşam olabilir mi? Bilim adamları, James Webb Uzay Teleskobu’nun cevaba yaklaşmalarına yardımcı olacağını umuyor.

Gökbilimciler henüz bizimkine çok benzeyen bir güneş sistemi bulamadılar. Bilinen binlerce ötegezegenden hiçbiri kozmik arka bahçedeki gezegenlerle tam olarak uyuşmuyor. Ancak bilim adamları, güneş sisteminin dışındaki bu gezegenlerin yüzeyini henüz çizmeye başlıyorlar. Bir sonraki adım içeriye bakmaktır.

Webb, bazıları muhtemelen yaşanabilir olan ötegezegenlerin atmosferlerine bakacak. 1990’larda ilk ötegezegenlerin keşfinden bu yana, birçok kişi orada başka bir Dünya, B Gezegeni olarak adlandırılan bir yer bulabilir miyiz diye merak etti.

Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde bir Web projesi bilimcisi olan Klaus Pontopedan dedi.

yaşam işaretleri: Webb Teleskobu, güneşimizden çok daha küçük yıldızların yörüngesinde dönen ötegezegenlerin atmosferlerinin içine bakacaktır. Bu gezegenler ilginç bir fikirle bağlantılıdır: Ya yaşam, Dünya’nın dışında farklı şekilde meydana gelirse? Bu teleskopun haleflerinin önümüzdeki yıllarda araştırabilecekleri bir şey.

Aslında, diğer gezegenlerdeki yaşam belirtilerini belirleme görevi, aşağıda gösterilenler gibi gelecekteki teleskoplar için zaten belirlenmiştir. Yakın zamanda yayınlanan Astro2020 on yıl anketi Bu, potansiyel olarak yaşanabilir 25 ötegezegeni arayacaktır.

Cornell Üniversitesi’nde astrofizikçi ve astronomi yardımcı doçenti olan Nicole Lewis, “Dünya’ya pek de benzemeyen bir şey üzerinde yaşam bulabilmemizi gerçekten istiyorum” dedi.

Anladığımız kadarıyla hayatın doğru enerjiye, sıvılara ve sıcaklığa ihtiyacı olduğunu söyledi. Olası bir yaşam belirtisi ortaya çıktığında ne olur? Astrofizikçi, gezegen bilimcisi ve MIT’de profesör olan Sarah Seeger, işareti bulmak büyüleyici ve bir sonraki adımı bilmek çok önemli, dedi.

Lewis, potansiyel bir yaşam belirtisi yaratmanın başka bir yolu olmadığı belirlenirse, işbirliğinin kilit bir unsur olacağını söyledi. Astronomi ve gezegen bilimleri dışındaki çeşitli disiplinlerden kimyagerler, biyologlar ve insanlarla etkileşim kurmak ileriye giden yolu belirleyebilir.

“Umarım dikkatli oluruz ve bunun gerçekten sadece bu gezegende yaşamın var olduğu anlamına gelebilecek bir imza olup olmadığını anlamaya çalışmak için ilgili tüm uzmanlara ulaşacağız ve sonra bunu yapmayı umuyoruz. halk,” dedi Lewis.

Bir gökbilimci ve SETI Araştırma Merkezi’nin eski müdürü Jill Tarter, yaşamı bulmanın cevabının biyometriden ziyade teknik parmak izlerine dayanabileceğine inanıyor, çünkü geçmiş veya mevcut teknolojinin kanıtları “potansiyel olarak daha az belirsiz”.

READ  NASA'nın Azim sondası garip bir arapsaçı keşfetti

Biyometri, yaşam belirtileri gösteren gazlar veya parçacıklar olabilir. Teknik imzalar, akıllı yaşamın üretebileceği sinyallerdir.

Uzayda yaşam arayışı hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Daha fazla gör: