Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları yünlü mamutu 4 yıl sonra geri dönüş için reenkarne ediyorlar

Bilim adamları yünlü mamutun reenkarnasyonuCrimsonMonkey – Getty Images

Uzun süredir ölü olan yünlü mamut, 2027 yılına kadar neslinin tükenmesinden geri döneceğini söylüyor kocamaneski canavarı reenkarne etmek için aktif olarak çalışan bir biyoteknoloji şirketi.

Geçen yıl, Dallas merkezli şirket, 2021’de başlattığı devasa gen düzenleme çalışmasına devam etmek için 60 milyon dolarlık ek bir fon sağladı. Başarılı olursa, Colossal yalnızca soyu tükenmiş türlere – şirketin soğuğa dayanıklı fil dediği türlere – geri dönmeyecek. – ama aynı zamanda yünlü mamutları, iklim değişikliğiyle mücadele çabasıyla bir zamanlar yaşadıkları aynı ekosisteme yeniden sokacaktı. Geçen orta Posta.

Colossal, yünlü mamutun kapsamlı göç modellerini, sağlıklı bir Kuzey Kutbu’nu korumanın aktif bir parçası olarak tanımlıyor, bu nedenle hayvanı hayata döndürmenin dünya ekosisteminin sağlığı üzerinde yararlı bir etkisi olabilir. Colossal başlangıçta yünlü mamutu Sibirya’ya yeniden getirmeyi umarken, şirket Diğer seçenekleri keşfedebilir Dünyanın mevcut siyasi çerçevesi temelinde.

Yünlü mamutun DNA’sı Asya fili ile yüzde 99,6 oranında eşleşiyor, bu da Colossal’ın hedefine ulaşma yolunda olduğuna inanmasına neden oluyor. Şirket, “Birçok kişinin zihninde bu yaratık sonsuza dek yok oldu” dedi. o diyor. Ancak bilim adamlarımızın zihninde veya şirketimizin laboratuvarlarında değil. Yünlü mamutun neslinin tükenme sürecindeyiz. Ekiplerimiz canlı DNA örnekleri topladı ve bu muhteşem megafaunanın Kuzey Kutbu’ndan bir kez daha geçmesini sağlayacak genleri düzenliyor.”

Colossal bilim adamları, gen düzenleme yoluyla sonunda yünlü bir mamut embriyosu yaratacaklar. Cenini, büyüklüğünden yararlanmak ve yeni yünlü mamut doğurmasına izin vermek için bir Afrika filine yerleştirecekler. Nihai hedef, Kuzey Kutbu’nun bazı kısımlarını yeni yünlü mamutlarla yeniden doldurmak ve yerel bitki yaşamını canavarın göç kalıpları ve beslenme alışkanlıklarıyla güçlendirmek.

READ  Ailem cep telefonuna izin verilmeyen bir şehri ziyaret etti. Hizmet eksikliği beni daha mevcut bir baba yaptı.

Colossal, yünlü mamutu reenkarne etmede başarılı olursa – olduğu gibi thylacineTazmanya kaplanı olarak da bilinir – çeşitli yeni etik sorular yaratığın nasıl ele alınacağı ve olası yeniden giriş sorunları.

Şunlar da hoşunuza gidebilir