Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim insanları, doğal seçilimin aslında evrimi yavaşlatabileceğini söylüyor

Bilim insanları, doğal seçilimin aslında evrimi yavaşlatabileceğini söylüyor

Doğal seçilim terimini duyduğunuzda muhtemelen aklınıza değişim gelecektir, ancak yeni araştırmalar mekanizmanın popülasyonlar arasındaki benzerlikleri de koruyabildiğini öne sürüyor.

Biyologlar evrimin temel sürecine ilişkin çok güçlü bir anlayışa sahiptir. Bir popülasyondaki genetik çeşitlilik, mutasyonların sonucudur; bunlardan bazıları bireylerin mevcut ortamda daha iyi büyümesine yardımcı olan özellikler yaratır. Bu özelliklerin gelecek nesillere aktarılma şansı yüksektir, ancak yararlı olmayan özellikler gelecek nesillerde ortaya çıkmama eğilimindedir. Bu doğal seçilimdir.

Evrimci biyologlar genellikle popülasyonlar ve türler içindeki ve arasındaki varyasyonları incelerler, ancak yaşamda hepimizi farklı kılan şeylerden çok daha fazlası vardır.

“Her zaman hayattaki büyük çeşitlilikten bahsediyoruz ve konuşmalıyız. Bu inanılmaz.” o diyor Yeni çalışmanın baş yazarı, Michigan State Üniversitesi'nden evrimsel biyolog Jeff Conner.

“Doğal seçilim bize bu çeşitliliğin çoğunu, belki de çoğunu verdi. Ancak doğal seçilim benzerliklere de neden olabilir.”

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'den Conner ve meslektaşları yabani turplar üzerinde çalıştılar (Ravanus ravanstrumu). Polen üreten organları eskiden eşit uzunlukta iken, günümüzde iki kısa ve dört uzun erkek organları bulunmaktadır.

beklenmedik bir şekilde, Önceki arama Nedenini bilmesek de seçilimin “anter ayrılması” olarak bilinen bu uzunluk farkını koruduğu ileri sürülmektedir.

Yabani turp çiçeği. (Jeff Conner)

Bir özelliğin evrimleşmesi için birden fazla genin katkıda bulunduğu eklemeli genetik çeşitlilik gereklidir. Kısıtlama olarak bilinen durumda, bu çeşitliliğin olmayışı, evrim açısından olumlu olsa bile, evrimi engelleme eğilimindedir.

Kısıtlama, türler zamanla değiştikçe bazı açılardan genetik esnekliklerini kaybedebilecekleri ve bazı özelliklerin nesiller boyunca sabit kalmasına neden olabileceği fikrine dayanıyor.

Doğal seçilimin değişimin motoru olduğu yerde kısıtlama frendir.

Conner, “Bizim çalışmamız senaryoyu biraz değiştiriyor” dedi o diyor. “Seçimin de işleri yavaşlatabileceğini ve farklılıklar kadar benzerliklere de neden olabileceğini öneriyoruz.”

READ  Perseverance'ın Mars örnekleri en iyi ihtimalle 2033'e kadar Dünya'ya ulaşmayacak

Ekip, önceki çalışmada kısıtlamanın anter ayrılmasının gelişmesini engelleyip engellemeyeceğini bilmek istedi. Yabani turpları üremek için yapay seçilimi kullanarak, görünüşlerini stamenler arasındaki daha küçük bir boşluktan oluşan daha ilkel hallerine geri döndürdüler.

Yazarlar, “Bir özellik yapay seçilime yanıt veriyorsa açıkça evrimleşebilir” diyor. makalelerinde açıkladılar.

“Fakat eğer özellik yanıt vermezse, genetik çeşitlilik eksikliğinden kaynaklanan bir kısıtlama var demektir.”

Çalışma, 3.437 yabani turp bitkisinin yetiştirildiği ve ölçüldüğü altı nesli içeriyordu. Yapay seçilim yoluyla araştırmacılar, erkek organ uzunluklarındaki farkı yüzde 30'dan fazla azaltmayı başardılar.

Yabani turp, siyah bir arka plan üzerinde görünür stamenlerle kaynaklanıyor.
Doğada yabani turpların solda görüldüğü gibi uzun ve kısa organları vardır. Yapay seçilim yoluyla araştırmacılar, sağda gösterildiği gibi uzunlukları eşitliğe yaklaştırmayı başardılar. (Connor ve diğerleri, Yeni Botanikçi2023)

Bu değişiklik bugün yabani turp gibi görünüyor belki Akrabalarhâlâ gelişmek için ihtiyaç duydukları genetik çeşitliliğe sahipler ve bu da onların kısıtlanma olasılığını ortadan kaldırıyor.

Bunun yerine, doğal seçilimin erkek organ uzunluklarındaki çeşitliliği koruduğu görülüyor.

“Bu bitki ailesi dört uzun ve kısa olma özelliğini 50 milyon yıl boyunca korumuş ve aradaki farkın üçte birini beş kuşakta, yani beş yılda ortadan kaldırabiliyoruz.” o diyor. “Sanırım devam edersek eşit uzunlukta altı organa geri döneceğiz.”

Bilim adamları, değişen erkeklik organı uzunluklarının herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını görmek için deneyler tasarladılar R. Ravanistrum Tozlayıcıların bitkiyle etkileşime girme şekline gelince.

“Doğal seleksiyon çok önemli” o diyor Connor. “İnsanların seçimlerin yapamayacağını düşündüğü pek çok şey var ve biz de seçimlerin yapabileceğini öğreniyoruz.”

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Yeni Botanikçi.