Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim insanları, Dünya’nın iklim açısından felaket niteliğinde beş devrilme noktasının eşiğinde olduğu konusunda uyarıyor çevre

Bilim insanları, Dünya’nın iklim açısından felaket niteliğinde beş devrilme noktasının eşiğinde olduğu konusunda uyarıyor  çevre

Bilim insanları, karbon kirliliğinin gezegeni çok daha tehlikeli seviyelere kadar ısıtması nedeniyle insanlığın en tehlikeli tehditlerinin çoğunun yaklaştığı konusunda uyardı.

Rapora göre halihazırda aşılma tehlikesiyle karşı karşıya olan beş önemli doğal eşik bulunuyor Küresel dönüm noktaları raporuDünyanın sanayi öncesi sıcaklıkların 1,5 santigrat derece (2,7 Fahrenheit) üzerinde ısınması durumunda 2030’larda üç taneye daha ulaşılabilir.

Bu gezegensel değişimleri tetiklemek yalnızca sıcaklıkların önümüzdeki yüzyıllarda kontrolden çıkmasına neden olmakla kalmayacak, aynı zamanda insanlara ve doğaya geri dönüşü olmayan ciddi ve kapsamlı zararlar da verecektir.

Exeter Üniversitesi Dünya Sistemleri Enstitüsü’nden Tim Linton, “Dünya sistemindeki devrilme noktaları, insanlığın daha önce hiç karşılaşmadığı ölçekte tehditler oluşturuyor” dedi. “Bu, tüm ekosistemlerin kaybı ve temel mahsullerin yetiştirilme yeteneğinin kaybı da dahil olmak üzere yıkıcı domino etkilerine yol açabilir; kitlesel yer değiştirme, siyasi istikrarsızlık ve finansal çöküş gibi toplumsal etkilere de yol açabilir.”

Risk altındaki devrilme noktaları arasında Grönland ve Batı Antarktika’daki büyük buz tabakalarının çökmesi, permafrostun geniş çapta erimesi, sıcak sulardaki mercan resiflerinin ölümü ve Kuzey Atlantik’teki bir okyanus akıntısının çökmesi yer alıyor.

Daha sıcak sıcak hava dalgaları ve daha yoğun yağışlar gibi iklimdeki diğer değişikliklerin aksine, bu sistemler sera gazı emisyonlarına göre yavaş yavaş değişmiyor, bunun yerine bir durumdan tamamen farklı bir duruma geçebiliyor. İklim sistemi bazen ani bir şokla tersine döndüğünde, gezegenin çalışma şeklini kalıcı olarak değiştirebilir.

Bilim insanları bu sistemlerin ne zaman geçiş yapacağı konusunda ciddi bir belirsizlik olduğu konusunda uyarıyor ancak rapor, yakında listeye üç sistemin daha eklenebileceğini ortaya koydu. Bunlar arasında sıcaklıkların 1,5°C ile 2°C arasında artması durumunda bazı bölgelerde ölmesi beklenen mangrovlar ve deniz çayırları ile 1,4°C veya 5°C kadar geç ısınabilecek kuzey ormanları yer alıyor.

READ  Uluslararası Para Fonu, finansal sistemdeki sarsıntıların ortasında büyüme tahminlerini düşürdü
Mangrov ormanları kara alanlarını deniz seviyesinin yükselmesinden ve kıyı erozyonundan koruyabilir, ancak savunmasızdırlar. Fotoğraf: Hotli Simanjuntak/EPA

Bu uyarı, dünya liderlerinin Dubai’deki COP28 iklim zirvesinde buluşması sırasında geldi. İklim Eylemi Takipçisi Salı günü yaptığı tahminde, ülkelerin daha önceki bir zirvede sıcaklığı 1,5 santigrat derece ile sınırlamaya yönelik vaatlerine rağmen, 2030 emisyon hedeflerinin gezegeni yüzyılın sonuna kadar 2,5 santigrat dereceye kadar ısınma yoluna sokacağını tahmin etti.

200 araştırmacıdan oluşan uluslararası bir ekip tarafından hazırlanan ve Bezos Dünya Fonu tarafından finanse edilen Devrilme Noktası raporu, iklim değişikliğinin daha aşırı etkilerine ilişkin bir dizi uyarının sonuncusu.

Bilim insanları, bazı değişimlerin gezegeni ısıtan geri bildirim döngüleri yaratabileceği veya hava durumunu başka devrilme noktalarına yol açacak şekilde değiştirebileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılar, sistemlerin o kadar yakından ilişkili olduğunu ve “basamaklı geçişleri” göz ardı edemeyeceklerini söyledi. Örneğin, Grönland buz tabakası parçalanırsa, bu, ısının çoğunu Körfez Akıntısı’na aktaran önemli bir akım olan Atlantik’in devrilme sirkülasyonunda ani bir değişime yol açabilir. Bu da gezegendeki en güçlü hava modellerinden biri olan El Niño Güney Salınımının yoğunlaşmasına yol açabilir.

Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü’nden ortak yazar Sina Lauriani, devam eden belirsizliklere rağmen taşma noktası risklerinin felaket olabileceğini ve ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Önceki bülten promosyonunu atla

“Bu eşiklerin aşılması, Dünya sistemimizin önemli parçalarının kaderini yüzlerce veya binlerce yıl boyunca geri dönülemez şekilde belirleyebilecek temel ve bazen ani değişikliklere yol açabilir” dedi.

En son haliyle İklim Değişikliği Bilim İncelemesiHükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, geçiş eşiklerinin belirsiz olduğunu ancak gezegen ısındıkça risklerin daha muhtemel hale geleceğini tespit etti.

“Buz tabakasının dengesizliği veya tropik ormanlardan ekosistem kaybı gibi tek büyük ölçekli olaylar veya devrilme noktalarıyla ilişkili riskler, 1,5°C ila 2,5°C arasında yüksek riske ve 2,5°C ila 4°C arasında çok yüksek riske geçer. dedi.

Devrilme Noktası Raporu ayrıca yenilenebilir enerji fiyatlarındaki düşüş ve elektrikli araç satışlarındaki büyüme gibi “olumlu taşma noktaları” olarak adlandırdığı şeylere de baktı. Bu tür dönüşümlerin kendi başlarına gerçekleşmediğini, ancak yeniliği teşvik ederek, pazarları şekillendirerek, girişimciliği ve halkı eğiterek ve harekete geçirerek mümkün kılınması gerektiğini tespit etti.

A Staj Raporun ortak yazarı Manjana Melcuret, geçen yıl, yaygın veya kontrol edilemeyen ölçekte mevcut olmayan çözümler vaat ederek sosyal dönüm noktaları etiketinin aşırı kullanılmasına karşı uyarıda bulundu.

“Bilim umuttan yararlanırken, sosyal dönüm noktalarını iklim değişikliğinin zaman baskısına potansiyel çözümler olarak sunarken dikkatli olmamız gerekiyor” diye yazdı.