Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir NASA kapsülü, ay yörüngesinden önceki son büyük adım olan ayın üzerinde uçuyor

Bir NASA kapsülü, ay yörüngesinden önceki son büyük adım olan ayın üzerinde uçuyor

CAPE CANAVAL, Fla. (AP) – NASA’nın Orion kapsülü Pazartesi günü aya ulaştı, uzak tarafı daire içine aldı ve astronotlar için test mankenleri ile rekor kıran bir yörüngeye doğru ay yüzeyini salladı.

NASA’nın 50 yıl önceki Apollo programından bu yana ilk kez bir ay kapsülü ziyaret edildi ve geçen Çarşamba başlayan 4,1 milyar dolarlık test uçuşunda önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

Uçuş Direktörü Judd Freleng’e göre, yaklaşan Ay’ın ve 230.000 milden (370.000 km) daha uzaktaki soluk mavi gezegenimizin videosu, çalışanları Mission Control’ün evi olan Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde “dönmeye” bıraktı. Uçuş kontrolörlerinin kendileri bile “tamamen şaşkına dönmüştü”.

Orion program yöneticisi Howard Ho, “Yalnızca gülümseyin,” dedi.

Yakınlaşma, mürettebat kapsülü ve üç telli maketi Ay’ın uzak tarafındayken 81 mil (130 kilometre) uzaklıkta gerçekleşti. Yarım saatlik bir iletişim kesintisi nedeniyle, Houston’daki uçuş kontrolörleri, kapsül Ay’ın arkasından çıkana kadar kritik motor fırlatmasının iyi gidip gitmediğini bilmiyordu. Kapsülün kameraları, siyahla çevrili küçük mavi bir nokta olan Dünya’nın bir görüntüsünü geri gönderdi.

NASA, kapsülün radyo bağlantısını yeniden kazandığında 5.000 mil / saat (8.000 kph) üzerine çıktığını söyledi. Bir saatten kısa bir süre sonra Orion, 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in indiği Huzur Üssü’nün üzerinden uçtu. Pist karanlıkta olduğu için alanın fotoğrafları yoktu, ancak yöneticiler dönüşte fotoğraf çekmeye söz verdiler. uçuş. İki hafta içinde.

Orion’un geniş, orantısız ay yörüngesine girmeye yetecek kadar hız kazanması için ayın etrafında sapan atması gerekiyordu. Cuma günü başka bir motor yangını kapsülü o yörüngeye sokacak.

Önümüzdeki hafta sonu Orion, 1970 yılında Apollo 13 tarafından belirlenen, Dünya’dan yaklaşık 250.000 mil (400.000 kilometre) uzaklıkta, astronotlar için tasarlanmış bir uzay aracı için NASA mesafe rekorunu kıracak. Pazartesi yaklaşık 270.000 mil (433.000 km).

READ  'Ölümsüz denizanası': İspanya'dan yeni bir çalışma, bu türün yaşlanmayı nasıl tersine çevirdiğinin sırrını ortaya çıkarabilir

Kapsül, eve dönmeden önce Ay’ın yörüngesinde yaklaşık bir hafta geçirecek. Pasifik Okyanusu’nda 11 Aralık’ta yapılması planlanan bir su sıçraması var.

Orion’un aya iniş aracı yok. İniş, NASA astronotları SpaceX uzay aracını kullanarak 2025’te aya inmeye çalışana kadar gelmeyecek. Bundan önce, astronotlar 2024 gibi erken bir tarihte Orion’u ayın etrafında bir yolculuğa çıkaracaklar.

Misyon Direktörü Mike Saravin, görevin ilerlemesinden memnun kaldı ve şimdiye kadar ona “ihtiyatlı bir şekilde iyimser bir A artı” verdi.

Sarafin gazetecilere, NASA tarafından şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olan Uzay Fırlatma Sistemi roketinin emekleme döneminde çok iyi performans gösterdiğini söyledi. Ekiplerin geçici çözümler gerektiren iki sorunla uğraştığını söyledi – biri seyir yıldız izleyicileriyle ilgili, diğeri güç sistemiyle ilgili,

322 fitlik (98 m) roket, Kennedy Uzay Merkezi fırlatma rampasında beklenenden daha fazla hasara neden oldu. 8,8 milyon pound’luk (4 milyon kilogram) kalkış itişi o kadar büyüktü ki asansörün patlama kapılarını yırtarak kullanılamaz hale getirdi.

Sarafin, platformdaki hasarın bir sonraki fırlatmadan çok önce onarılacağını söyledi.

___

Associated Press Sağlık ve Bilim bölümü, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Bilim Eğitimi Bölümü’nden destek almaktadır. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.