Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir SpaceX kapsülü, en yeni dört kişilik ekibini Uluslararası Uzay İstasyonuna taşıyor

3 Mart (Reuters) – İki Amerikalı astronotu, bir Rus kozmonotu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir astronotu taşıyan bir SpaceX Crew Dragon kapsülü, altı aylık bir bilim yolculuğuyla Cuma günü erken saatlerde kısa bir gecikmeden sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) güvenli bir şekilde ulaştı. görev. . .

Endeavour adlı otonom olarak uçan uzay aracı, NASA’nın Cape Canaveral, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmasından yaklaşık 25 saat sonra, Cuma günü saat 1:40 EDT’den (0640 GMT) kısa bir süre sonra uzay istasyonuna kenetlendi.

Buluşma yeri NASA’dan canlı bir web yayınına göre, Uluslararası Uzay İstasyonu ve kapsül Doğu Afrika kıyıları boyunca Dünya’nın 250 mil (420 km) yukarısında 17.500 mil (28.164 kph) hızla yan yana uçtuğunda bağlantı doğrulandı.

Crew Dragon istasyonda sona yaklaşırken yanaşma manevraları programın gerisinde kaldı.

SpaceX’in yer kontrol ekipleri, kapsülü kenetlenme portuna sabitlemek için kullanılan 12 kilitleme kancasının tamamının, hatalı bir sensöre rağmen düzgün bir şekilde açıldığını doğrularken, kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 20 metre uzağa 23 dakika boyunca park etti. arıza.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Sorun, nihayet yer ekipleri tarafından yazılım bypass’ı etkinleştirildikten sonra çözüldü.

Varışta, mürettebat, istasyonun iç kısmına açılan kapakları açmadan önce, kapsül ile ISS arasındaki geçişte standart bir dizi sızıntı kontrolü ve basınç kontrolü yapmaya gitti, bu işlemin yaklaşık iki saat sürmesi bekleniyor.

READ  SpaceX lansmanı: Turistler Uluslararası Uzay İstasyonuna yeni havalandılar. İşte bilmeniz gereken her şey

Dört kişilik ekip gemiye bindikten sonra, uzayda büyüyen insan hücrelerinin incelenmesinden mikro yerçekiminde yanıcı maddelerin kontrolüne kadar 200’den fazla deney ve teknoloji gösterisinden oluşan yoğun bir iş yüküyle karşı karşıya kalır.

ABD uzay ajansı, araştırmaların bir kısmının NASA’nın Apollo tarafından başarılı olacak Artemis programı kapsamında Ay’a ve ötesine gelecekteki uzun vadeli insan misyonlarının önünü açmaya yardımcı olacağını söyledi.

ISS mürettebatı ayrıca istasyonda bakım ve onarım yapmaktan ve diğer astronotların ve kargo yüklerinin geliş ve gidişine hazırlanmaktan sorumludur.

Belirlenen görev, SpaceX’in milyarder Elon Musk tarafından kurulan özel roket projesinin Mayıs 2020’de Amerikan astronotlarını yörüngeye göndermeye başlamasından bu yana NASA’ya uçtuğu altıncı uzun süreli ISS ekibi olan Crew 6’yı işaret ediyor. Musk, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın (TSLA) CEO’sudur. ).(.O) ve sosyal ağ platformu Twitter.

En yeni mürettebat, üç uzay mekiği uçuşu ve yedi uzay yürüyüşü tecrübesi olarak yörüngede 40 günden fazla oturum açan eski bir ABD Donanması denizaltı subayı olan 59 yaşındaki Stephen Bowen tarafından yönetildi. Elektrik mühendisi, bilgisayar bilimi uzmanı ve atanmış ticari pilot olan 37 yaşındaki NASA astronotu Warren “Woody” Hoburg, ilk uzay uçuşunu yapıyordu.

Mürettebat 6 görevinde ayrıca, ülkesinden uzaya uçan ikinci kişi ve uzun vadeli bir uzay istasyonu ekibinin parçası olarak ABD topraklarından fırlatılan ilk kişi olan 41 yaşındaki Emirlik astronotu Sultan Al Neyadi de yer aldı.

Dört kişilik Mürettebat 6 arasında, Al-Neyadi gibi bir mühendis ve uzay uçuşunda çaylak olan 42 yaşındaki Rus kozmonot Andrei Vidyaev de vardı.

(Los Angeles’tan Steve Gorman tarafından bildiriliyor). Jerry Doyle’un düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.