Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir “süper yanardağ” en son 1538’de İtalya’da patlamıştı. Uzmanlar, onun yeniden “patlamanın eşiğinde” olduğu konusunda uyarıyorlar.

Bir “süper yanardağ” en son 1538’de İtalya’da patlamıştı. Uzmanlar, onun yeniden “patlamanın eşiğinde” olduğu konusunda uyarıyorlar.

Avrupalı ​​araştırmacılara göre, güney İtalya’da uzun süredir uykuda olan bir ‘süper yanardağ’, son patlamasından yaklaşık altı yüzyıl sonra potansiyel bir patlamaya yaklaşıyor.

Rapora göre, Napoli kenti yakınlarında bulunan Campi Flegrei yanardağı zamanla zayıfladı ve bunun sonucunda patlamaya daha yatkın hale geldi. Hakem değerlendirmesi çalışması Araştırma, University College London, İngiltere’den araştırmacılar ve İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülmüştür.

Çalışma, deprem modellerini ve zemin yükselmesini yorumlamak için bir volkan kırma modeli kullandı. Volkanın çevresinde on binlerce deprem oldu ve Campi Flegrei’nin tepesinde bulunan Pozzuoli kasabası, bunların sonucunda yaklaşık 13 fit yükseldi. A.’ya göre, depremler ve heyelanlar volkanın bazı kısımlarını “neredeyse kırılma noktasına” kadar uzattı. Çalışma hakkında basın açıklamasıve dünya bükülmek yerine kırılıyor gibi görünüyor.

Pozzuoli ve Campi Flegrei sahilinin görünümü.

Getty Images aracılığıyla Salvatore Laporta/Controllab/LightRocket


Basın açıklaması, depremlerin yüzeyin altındaki sıvıların hareketinden kaynaklandığını belirtti. Bu sıvıların ne olduğu net değil, ancak araştırmacılar bunların erimiş kaya, magma veya doğal volkanik gaz olabileceğini söylediler.

Depremler volkanik aktivite dönemlerinde meydana geldi. En son 1538’de patlak vermesine rağmen, 1950’lerde, 1970’lerde ve 1980’lerde tırmanan huzursuzlukla onlarca yıldır “çalkantılı”. Araştırmacılar, son 10 yılda “huzursuzluğun daha yavaş bir aşaması” olduğunu söyledi, ancak Nisan ayında 600 deprem kaydedildi ve bu da yeni bir aylık rekor kırdı.

buna göre canlı bilimGenellikle “süper volkan” olarak anılan Campi Flegrei, dünyanın en yüksek Kategori 8’ine kadar bir patlama üretebilir. Volkan patlaması göstergesi. Bununla birlikte, WordsSideKick.com’a göre, Campi Flegrei yanardağının en büyük patlaması teknik olarak Kategori 7 olarak sınıflandırılıyor ve bu hala çok büyük ve yıkıcı bir patlama olarak kabul ediliyor.

Çalışma, “yanan tarlalar” anlamına gelen Campi Flegrei’nin parçalanmaya daha yakın olabileceği, ancak bunun gerçekten bir patlamayı tetikleyeceğinin garantisi olmadığı sonucuna vardı.

University College London’da yer bilimleri okuyan ve çalışmanın baş yazarı Profesör Christopher Kilburn dedi.

Campi Flegrei’nin kırk kraterinden biri olan Solfatara di Pozzuoli.

Getty Images aracılığıyla Vincenzo Izzo/LightRocket


Kilborn, modelin ilk kez gerçek zamanlı olarak bir yanardağa uygulandığını söyledi. Model ilk kez 2017’de kullanıldığından beri, Kilborn, volkanın beklendiği gibi davrandığını, bu nedenle araştırmacıların, uzun uyku dönemlerinden sonra yeniden uyanan diğer volkanlara bakmak için modelin kullanımını genişletmeyi planladıklarını söyledi. Amaç, bir patlamanın meydana gelip gelmeyeceğine karar vermek için daha güvenilir kriterler oluşturmak ve birden fazla yanardağa uygulanabilecek bir model oluşturmaktır.

Kilburn, “Çalışma, aktif bir yanardağda patlama oluşumunu tahmin eden türünün ilk örneği. Bu, dünya çapındaki patlama tahminlerini iyileştirme hedefimizde bir adım değişikliğini temsil ediyor” dedi.

Campi Flegrei, İtalya’nın Campi Flegrei kentinde 09 Aralık 2016’da çoğunlukla Napoli’nin batısındaki Pozzuoli Körfezi’nin altında bulunan bir süper volkan olan Phlegrean Fields olarak da bilinen Campi Flegrei’nin uydu görüntüsü.

/ Getty Resimleri


READ  Beklenmeyen bozon ölçümü, Standart Fizik Modelini tehdit ediyor