Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşik Krallık, evrendeki ilk anları ortaya çıkarmak için uluslararası çabalara katılıyor | Bilimler

Birleşik Krallık’tan araştırmacılar, evrenin patlamadan bir saniye sonra neye benzediğini ve bugün gördüğümüz kozmik düzenin ilkel kaostan nasıl ortaya çıktığını ortaya çıkarmak için uluslararası bir çabaya katılıyor.

Altı İngiliz üniversitesi verileri analiz edecek ve Şili’nin Atacama Çölü’nün 5,300 metre yukarısındaki Cerro Toco’da ayrıcalıklı bir konumdan gökyüzünü inceleyen bir grup teleskop olan Simmons Gözlemevi için yeni araçlar inşa edecek.

Gözlemevi, 20 metrelik bir teleskop ve ölçüm yapan üç küçük 16 inçlik alet içerir. kozmik mikrodalga arka plan (CMB) – evrenin doğuşundan kalan ısı. İngiliz bilim adamları, tesisin hassasiyetini artırmak için iki ek teleskop inşa edecekler.

Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi’nde astronomi direktörü yardımcısı Dr Colin Vincent, Birleşik Krallık’taki araştırmacılar için fon sağlamanın, diğer ülkelerden ekiplerle birlikte “keşiflere öncülük etmelerine” ve “tarihin başlangıcından bu yana sırları” ortaya çıkarmalarına izin vereceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki radyo astronomları, 1960’larda gökyüzünün her yerinden gelen şaşırtıcı bir “uğultu”nun kökenlerini araştırdıklarında SPK’nın varlığına rastladılar. Gizemli mikrodalgalar, genişledikçe soğuyan evrenin başlangıcından itibaren usulüne uygun olarak ısıya kadar takip edildi.

CMB radyasyonunun ayrıntılı ölçümleri sayesinde, gökbilimciler, evrenin başladıktan sonra saniyenin trilyonda birinin trilyonda birinin trilyonda birinin trilyonda birinin nasıl görüneceğini bilmeyi umuyorlar. Birçok bilim adamı, evrenin kozmik şişme olarak bilinen derin bir genişleme döneminden geçerken, erken evrendeki enerjideki küçük dalgalanmaların galaksilerin ve galaksi kümelerinin tohumları olduğuna inanıyor.

Simmons gözlemevi, araştırmacıların evrenin şişirme için önerilen birçok modelden hangisini izlediğini belirleyebilmeleri için kesin kozmik arka plan radyasyonunu doğru bir şekilde ölçmeyi amaçlıyor. Gözlemevi ayrıca karanlık maddeye, galaksilere tutunan gizemli karanlık maddeye ve önerilen karanlık maddeye ışık tutmayı amaçlıyor. karanlık enerji Evrenin genişlemesini sağladığına, ilkel yerçekimi dalgalarını aradığına inanılıyor – ortaya çıktığı andan itibaren evrenden geçmiş olabilecek uzay-zamandaki kısa seğirmeler.

ABD liderliğindeki proje, Imperial College London ve Cambridge, Cardiff, Manchester, Oxford ve Sussex üniversiteleri ile birlikte 13 ülkeden 85 enstitüyü önümüzdeki aydan itibaren gözlemevinde yeni projeler üstleniyor.

Fizik Okulu’nda Profesör Ermenia Calabrese ve astronomi Cardiff’teki gözlemevi, gözlemevinin mikrodalga gökyüzünü önümüzdeki on yıl içinde benzeri görülmemiş bir hassasiyetle haritalayacağını söyledi. “CMB radyasyonundaki küçük dalgalanmalar bize evrenin kökenini, içeriğini ve evrimini ve bugün gece gökyüzünde gördüğümüz tüm yapıların nasıl başladığını anlatıyor” dedi.

“Cardiff, başlangıcından bu yana Simmons Gözlemevi’nin bir üyesidir, ancak bu yeni Birleşik Krallık yatırımı, katılımını önemli ölçüde artıracak ve benzersiz Birleşik Krallık teknolojilerini kullanarak enstrümantasyon ve veri işlemeye yeni katkılar sağlayacaktır.”

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Simons Gözlemevi’nin bir sözcüsü olan Profesör Mark Devlin, projeye katılan İngiltere ekipleri hakkında “son derece heyecanlı” olduğunu söyledi. “Yeni teleskopların ve araştırmacıların eklenmesi, programımıza önemli bir katkı olacak ve Simmons Gözlemevi’nin gelecek yıllarda inanılmaz bilimi geri getirmesini sağlamaya yardımcı olacak” dedi.

READ  Güçlü GOES-T uydusu, Dünya'nın hava durumunu ve iklimini izlemek için fırlatıldı