Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, ABD’nin “dünyanın bu son derece hareketli anında” Çin ile diplomasiyi hızlandırmaya hazır olduğunu söyledi.

Blinken, ABD'nin "dünyanın bu son derece hareketli anında" Çin ile diplomasiyi hızlandırmaya hazır olduğunu söyledi.

Üst düzey ABD’li diplomat Perşembe günü George Washington Üniversitesi’nde yaptığı uzun konuşmada, yönetimin yaklaşımını “yatırım, uyum, rekabet” olarak tanımladı ve ABD’nin Çin ile çatışma aramasa da çıkarlarını savunmaya istekli olduğunu söyledi.

“Ülkemizde güçlü yönlerimize -rekabet gücümüze, yenilikçiliğimize ve demokrasimize- yatırım yapacağız. Ortak bir amaç ve ortak bir amaç doğrultusunda çalışarak, ortak ve ortak ağımızla çabalarımızı koordine edeceğiz. Ve bu iki temel varlıktan yararlanarak, Çıkarlarımızı savunmak ve gelecek vizyonumuzu oluşturmak için Çin ile rekabet edeceğiz” dedi.

Konuşma, ABD’nin ve uluslararası toplumun odak noktasının Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına kaymasıyla aynı zamanda geldi.

Blinken, “Pekin’in Başkan Putin’in Ukrayna’nın egemenliğini ortadan kaldırma ve Avrupa’da bir etki alanı sağlama savaşını savunmasının” altını çizerek, “Hint-Pasifik’e seslenen hepimiz için alarm zilleri çalması gerektiğini” söyledi ve daha geniş anlamda altını çizdi. Çin hükümetinin Ukrayna’daki savaş devam ederken bile dünyayı şekillendirdiğini söylediği tehditlere odaklanmanın önemi.

Blinken, “Çin, uluslararası sistemi yeniden şekillendirme niyetinde olan ve bunu yapacak ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik gücü artan tek ülkedir” dedi.

Blinken’in yaklaşık 40 dakikalık konuşması, Washington ile Pekin arasındaki ilişkinin “bugün dünyada sahip olduğumuz en karmaşık ve en etkili ilişkilerden biri” haline geldiğinin altını çizmeye çalıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu ilişkiyle nasıl başa çıkmayı planladığını geniş bir şekilde açıklayarak, Çin’in “baskıcı” hükümeti, haksız ticaret uygulamaları ve insan hakları ihlalleri gibi şeyleri açıklayarak iki ülke arasındaki keskin farklılıkları ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, üst düzey ABD’li diplomat, ABD’nin bir dünya gücü olarak Çin’i engellemeye veya siyasi sistemini değiştirmeye veya onunla çatışmaya çalışmadığını defalarca vurguladı.

Blinken, “Biz bir çatışma ya da yeni bir Soğuk Savaş aramıyoruz. Aksine, her ikisinden de kaçınmaya kararlıyız.” dedi.

READ  Ukrayna cumhurbaşkanlığı yardımcısı, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin ikinci turunun bugün gerçekleşeceğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin diplomasiyi güçlendirmeye ve Çin ile “bir dizi meselede” angajmanı artırmaya hazır olduğunu ve iklim değişikliği ve COVID-19 gibi karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirterek, “her ne kadar biz yatırım yapın, eşleştirin ve rekabet edin ya da çıkarlarımızın birleştiği Pekin ile yan yana.”

“Bizi bölen farklılıkların, halkımızın ve dünyanın iyiliği için birlikte çalışmamızı gerektiren önceliklerle ilerlememizi engellemesine izin veremeyiz” dedi.

Blinken, “Bu, dünya için endişe verici bir an” dedi.

Üst düzey ABD’li diplomat, “Böyle zamanlarda diplomasi hayati önem taşıyor” dedi. “En derin korkularımızı bu şekilde açıklığa kavuşturuyoruz, birbirimizin bakış açısını daha iyi anlıyoruz ve birbirimizin niyetlerinden şüphe duymuyoruz.”

“Bir dizi konuda Pekin ile doğrudan temaslarımızı artırmaya hazırız. Bunun olacağını umuyoruz” dedi.

Çin’in yeni dışişleri bakanlığı ekibi

Bu diplomasiyi güçlendirmenin bir yolu olarak Blinken, Dışişleri Bakanlığı’na “Çin Evi” inşa etmek de dahil olmak üzere gerekli araçları vermeye kararlı olduğunu söyledi. Bölgeler, gerektiğinde Kongre ile birlikte çalışıyor.”

Yoğun rekabetle birlikte yoğun diplomasiye bağlı kalmaya devam ediyoruz” dedi.

Ancak Blinken, “Pekin’in rotayı değiştireceğine güvenemeyiz. Bu nedenle, açık ve kapsayıcı bir uluslararası düzen vizyonumuzu ilerletmek için Pekin çevresindeki stratejik ortamı şekillendireceğiz.”

“Çin’in büyük bir güç olarak rolünü engellemeye veya Çin’in – veya bu konuda herhangi bir ülkenin – ekonomisini geliştirmesine veya halkının çıkarlarını ilerletmesine engel olmaya çalışmıyoruz. Ancak Çin’i savunacak ve güçlendireceğiz. Uluslararası hukuk , anlaşmalar, ilkeler ve kurumlar barış ve güvenliği sağlar ve bireylerin ve ülkelerin haklarını koruyan Egemenlik, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin dahil tüm ulusların bir arada yaşamasını ve işbirliği yapmasını sağlar.”

Tayvan’da, üst düzey ABD’li diplomat, Başkan Joe Biden’in geçen hafta yaptığı açıklamalara rağmen, Çin’in egemenliğini iddia ettiği adaya yönelik ABD politikasının değişmediğini yineledi. ABD askeri müdahalede bulunacak Pekin Tayvan’a saldırırsa.

Blinken, “Her iki tarafça da statükoda yapılacak herhangi bir tek taraflı değişikliğe karşıyız. Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemiyoruz ve Boğazlar arası farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini bekliyoruz.” dedi.

READ  Biden Polonya'yı ziyaret ederken batı Ukrayna'da roket saldırıları Lviv'i vurdu | rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Bununla birlikte, Blinken, “Politikamız değişmese de, değişen şey, Tayvan’ın dünya çapındaki ülkelerle ilişkilerini kesmeye çalışmak ve uluslararası örgütlere katılmasını engellemek gibi Pekin’in artan baskısı ve Pekin’in giderek daha kışkırtıcı davranışlarda bulunmasıdır. Halk Kurtuluş Ordusu uçakları gibi söylem ve aktivizm, neredeyse her gün Tayvan yakınlarında uçuyor.”

“Bu sözler ve eylemler istikrarı derinden sarsıyor. Yanlış hesaplama riskini göze alıyor ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı tehdit ediyor. Başkanın Hint-Pasifik bölgesindeki müttefikler ve ortaklarla yaptığı görüşmelerden gördüğümüz gibi, caddenin karşısında barış ve istikrarı sürdürmek hiç de öyle değil. sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarına, bu uluslararası bir endişe meselesidir ve bölgesel ve küresel güvenlik ve refah için kritiktir.”

Üst düzey ABD’li diplomat, Washington ile Pekin arasındaki gerilim devam etse bile, öfkenin Çin halkına veya ABD’deki Çin asıllı insanlara odaklanmamasını sağlamanın önemini de vurguladı.

“Tarihimizden de biliyoruz ki başka bir hükümetle zorlu bir ilişki yürüttüğümüzde, bu ülkeden ya da bu mirasa sahip insanlara, buraya ait olmadıklarını ya da düşmanımız olduklarını hissettirilebiliyor. Bundan ötesi olamaz. hakikatten.”

Blinken, “Çin asıllı birini taciz etmek, ülke olarak savunduğumuz her şeye aykırıdır” diyerek devam etti ve “farklılıkların insanlarımız arasında değil, hükümetler ve rejimler arasında olduğunu” belirtti.