Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM’den Türk, İtalya’ya göçmenlere uygulanan ‘sert’ vergiyi kaldırma çağrısı yaptı – bianet

BM’den Türk, İtalya’ya göçmenlere uygulanan ‘sert’ vergiyi kaldırma çağrısı yaptı – bianet

(ANSA) – Roma, Nis. 14 – BM insan hakları sorumlusu Volker Durk, Akdeniz’i aşıp İtalya’ya gelen insan sayısındaki keskin artışın ortasında İtalyan hükümetini göçmenlere yönelik baskıyı sona erdirmeye çağırdı.
Turk, Başbakan Georgia Meloni hükümetinin bu hafta göçmen akını nedeniyle durumu yönetmeyi kolaylaştırmak için olağanüstü hal ilan etme kararı hakkında yorum yapıyordu. Turk, “Olağanüstü hal kapsamındaki herhangi bir yeni politika, İtalya’nın insan hakları yükümlülüklerine uygun olmalıdır.” dedi.
Yüksek komiser, Akdeniz’deki STK’lar tarafından yürütülen arama ve kurtarma gemilerinin operasyonlarını düzenlemek için bu yılın başlarında kabul edilen bir yetkiyi geri çekmesi için Roma’ya “temyizde bulundu”.
Yetki kapsamında, STK tarafından işletilen gemiler, başkalarına yardım etmek için denizde kalmak yerine, yetkililerden bir kurtarma operasyonundan sonra kendilerine güvenli bir liman tahsis etmelerini derhal talep etmelidir.
Uyulmaması, büyük para cezalarına ve gemilere el konulmasına neden olabilir.
İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, STK gemilerinin bir “çekme” faktörü olarak hareket ettiğini ve göçmen tekne geçişlerini teşvik ettiğini söyledi.
Türk’ün yaptığı açıklamada, “acımasız yeni yasa … sivil arama ve kurtarma operasyonlarını kısıtlıyor” ve “hükümet, hayat kurtarıcı yardım sağlamaya karışanları suçlu bulmaktan kaçınmalı” dedi.
Ancak İtalya da övgü aldı.
“Geçen Cuma gününden bu yana yaklaşık 2.000 kişiyi kurtaran İtalyan Sahil Güvenliğinin çabalarına övgüde bulundu”.
Geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 7.900 olan 2023’te İtalya’ya şimdiye kadar yaklaşık 31.300 göçmen geldi.
“Şimdi İtalya ile dayanışma ve tüm insanların insan haklarının korunması için işbirliğini güçlendirme zamanıdır.” diyen Türk, AB üye ülkelerini göç yönetimi konusunda koordinasyon sağlamaya çağırdı. (ANSA).

Tüm hakları saklıdır © Telif hakkı ANSA