Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bombus arıları diğer arıları izleyerek bulmaca çözmeyi öğrenirler.

Bombus arıları diğer arıları izleyerek bulmaca çözmeyi öğrenirler.

PLOS Biology’de yayınlanan yeni bir çalışma, bombus arılarının diğer arıları izleyerek ve taklit ederek yeni davranışlar öğrenebildiklerini ve bu davranışın koloni boyunca hızla yayılabileceğini gösteriyor. Araştırma, sosyal öğrenmenin arıların yiyecek aramasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Yeni bir çalışma, arıların diğer arıları izleyerek ve onlardan öğrenerek davranışlarında yeni “eğilimler” yakaladığını ve bir davranış biçiminin, farklı bir sürüm tespit edildiğinde bile bir kolonide hızla yayılabileceğini gösteriyor.

Londra Queen Mary Üniversitesi tarafından yürütülen ve bugün (7 Mart) yayınlanan araştırma Biyoloji ARTısosyal öğrenmenin yaygın yaban arısı davranışına yol açtığına dair güçlü kanıtlar sağlar – bu özel durumda Nasıl Yiyeceklerle beslenirler.

Bunu kanıtlamak için çeşitli deneyler yapılmıştır. Araştırmacılar, sakaroz çözeltisinin %50’sini ortaya çıkarmak için kırmızı sekmeyi saat yönünde veya mavi sekmeyi saat yönünün tersine iterek açılabilen iki seçenekli bir bulmaca kutusu tasarladılar.

Bulmaca kutusundan arıları besleyin

Arılar, mavi sekmeye basarak açık bir yapboz kutusundan beslenirler. Kredi bilgileri: Alice Köprüleri (CC-BY 4.0)

‘Gösterge’ arılar, ‘gözlemci’ arılar izlerken, kırmızı veya mavi sekmeleri kullanmak üzere eğitildi. Bulmacayı çözme sırası gözlemcilere geldiğinde, alternatifi keşfettikten sonra bile ezici bir çoğunlukla ve tekrar tekrar gördükleri yöntemi kullanmayı seçtiler. Öğretilen hıyarlara yönelik bu tercih, öğretilen yöntemle yapılan kutu açılışlarının ortalama %98,6’sı ile tüm arı kolonileri tarafından sürdürüldü.

Bulmaca kare çözümleri elde etmek için sosyal öğrenmenin önemi, göstericisi olmayan kontrol grubu tarafından da gösterildi. Bu grupta, bazı arılar yapboz kutularını açmayı başardılar, ancak başka bir arının bunu ilk önce yaptığını görmekten fayda sağlayanlara göre çok daha az kez açtılar. Göstericili kontrol arıları tarafından günde ortalama 28 kutu açılırken, kontrol kolonisi için sadece bir kutu açılmıştır.

Ek bir deneyde, araştırmacılar “mavi” ve “kırmızı” göstericileri aynı arı gruplarına yerleştirdiler. İlk popülasyonda, 12. günde gözlemciler tarafından gerçekleştirilen 263 kutu açma vakasının %97,3’ü kırmızı yöntemi kullandı. İkinci grupta, gözlemciler günlerin biri hariç hepsinde mavi yöntemi kırmızı renge tercih ettiler. Her iki durumda da, bu, ilk etapta bir popülasyonda davranışsal bir eğilimin nasıl ortaya çıkabileceğini gösterdi – çoğunlukla, herhangi bir arının tercih ettiği davranışı değiştirmesinden ziyade, yiyecek aramayı bırakan deneyimli arılar ve yeni öğrenicilerin ortaya çıkması nedeniyle.


Bir arı, kutu kapağını saat yönünde döndürmek için kırmızı tırnağa basarak bir yapboz kutusu açar. Kredi: Bridges AD ve ark. 2023, PLOS Biyoloji

Benzer deneylerden elde edilen benzer sonuçlar,[{” attribute=””>species such as primates and birds to suggest that they, like humans, are capable of culture. If bumblebees are capable of this, too, this could potentially explain the evolutionary origin of many of the complex behaviors seen among social insects. It might be possible that what now appears instinctive could have been socially learned, at least originally.

Dr. Alice Bridges, the lead author from Queen Mary University of London, said: “Bumblebees – and, indeed, invertebrates in general – aren’t known to show culture-like phenomena in the wild. However, in our experiments, we saw the spread and maintenance of a behavioral “trend” in groups of bumblebees – similar to what has been seen in primates and birds. The behavioral repertoires of social insects like these bumblebees are some of the most intricate on the planet, yet most of this is still thought to be instinctive. Our research suggests that social learning may have had a greater influence on the evolution of this behavior than previously imagined.”

Professor Lars Chittka, Professor of Sensory and Behavioural Ecology at Queen Mary University of London and author of the book ‘The Mind of a Bee’, said: “The fact that bees can watch and learn, and then make a habit of that behavior, adds to the ever-growing body of evidence that they are far smarter creatures than a lot of people give them credit for.

“We tend to overlook the “alien civilizations” formed by bees, ants, and wasps on our planet – because they are small-bodied and their societies and architectural constructions seem governed by instinct at first glance. Our research shows, however, that new innovations can spread like social media memes through insect colonies, indicating that they can respond to wholly new environmental challenges much faster than by evolutionary changes, which would take many generations to manifest.”

Reference: “Bumblebees acquire alternative puzzle-box solutions via social learning” by Alice D. Bridges, HaDi MaBouDi, Olga Procenko, Charlotte Lockwood, Yaseen Mohammed, Amelia Kowalewska, José Eric Romero González, Joseph L. Woodgate and Lars Chittka, 7 March 2023, PLOS Biology.
DOI: 10.1371/journal.pbio.3002019

READ  NASA'nın Artemis 1 roketi, fırtına yaklaşırken zarar verici rüzgarlar yaşayabilir