Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brooklyn'de bir hafta içinde ikinci kez bir metro treni raydan çıktı

Brooklyn'de bir hafta içinde ikinci kez bir metro treni raydan çıktı

Polis ve itfaiye yetkilileri, Çarşamba öğleden sonra Brooklyn'de bir metro treninin raydan çıktığını söyledi. Bu, New York şehrinin toplu taşıma sistemindeki bir haftadan kısa süre içinde meydana gelen ikinci raydan çıkma.

Yetkililer, Manhattan'a giden F tipi trenin Coney Island'daki West Eighth Street ve Neptune Avenue istasyonları arasında saat 12.30'dan kısa bir süre önce raydan çıktığını söyledi. New York City Transit'in başkanı Richard Davey, düzenlediği basın toplantısında trende 34 yolcu ve 3 mürettebat bulunduğunu söyledi. Yetkililer, kazada kimsenin yaralanmadığını, kazanın nedeninin araştırıldığını söyledi.

Metropolitan Ulaşım Otoritesi internet sitesinde, trenin raydan çıkması nedeniyle Brooklyn'de F hattındaki hizmetin kısmen durdurulduğunu söyledi. Düzinelerce ulaşım çalışanı ve acil servis çalışanı olay yerindeydi.

Raydan çıkmanın ardından bir saat kadar tesisin yakınında kalan vatandaşlar, yüksek bir ses duyduklarını ve raylardan düşen molozların sesini duyduklarını anlattı.

Coney Island'daki Stillwell Avenue istasyonu yakınında yaşayan Elissa Giles adlı yolcu, trenin ilk vagonundayken “keskin bir sarsıntı” hissettiğini söyledi.

61 yaşındaki Bayan Giles, “Bu bizi tekrar yerimize oturttu” dedi. “Sonra geri atladık. Sonra 'Aman Tanrım' dedim. 'Umarım bu bir raydan çıkma değildir' diye düşündüm.”

Trenin anons sisteminden gelen sesin o kadar zayıf olduğunu, dolayısıyla kendisinin ve diğer yolcuların ne olduğunu anlamadığını söyledi. Sonunda üçüncü ve dördüncü tren vagonlarının da raydan çıkma olayına karıştığını öğrendiğini söyledi.

COVID-19 salgınının en yoğun olduğu dönemde F Hattı boyunca temizlik istasyonlarında çalıştığını anlatan Bayan Giles, “Sonunda bir kurtarma treni getireceklerini öğrendik” dedi. “Kurtarma trenine ulaşmak için kalasın üzerinden yürümek zorunda kaldık.”

“Her zaman F çizgisi olan bir şeydir” diye ekledi.

Çarşamba günkü kaza, 300 kişiyi taşıyan 1 No'lu trenin, hangi trenin geçiş hakkına sahip olduğu konusundaki kafa karışıklığı nedeniyle Manhattan'ın Yukarı Batı Yakası'nda hizmet dışı bir trenle çarpışmasından altı gün sonra meydana geldi. Bunun sonucunda iki tren raydan çıktı ve yirmiden fazla kişi yaralandı.

READ  Kredi Raporlama Kuruluşları Tıbbi Borçların Çoğunu Silecek

Yetkililer, 4 Ocak'taki raydan çıkma olayında meydana gelen yaralanmalardan hiçbirinin hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi. ABD'nin en yoğun toplu taşıma sisteminde en sık kullanılan hatlar arasında yer alan etkilenen hatlarda yaklaşık üç gün boyunca tam hizmet sağlanamadı. Müfettişler neden olarak insan hatasını gösterdiler, ancak özellikle kimin hatalı olduğu belirsizliğini koruyor.

Ulaştırma yetkilileri bir basın toplantısında, öğleden sonra trafiğin yoğun olduğu saatten hemen önce meydana gelen daha önceki raydan çıkmanın, sabotajcıların 1 No'lu trenin acil durum frenlerini devre dışı bırakması ve trenin 79. Cadde'de durması sonrasında meydana geldiğini söyledi.

Soruşturmaya aşina üç ulaştırma yetkilisine göre, yolcular durdurulan trenden indi ve tren hizmetten çıktı ve içinde dört transit işçiyle birlikte yavaş yavaş şehrin yukarısındaki bir depolama alanına doğru ilerlemeye başladı. 96. Cadde istasyonuna yaklaşırken yavaş hızda yolcu taşıyan başka bir 1 No'lu trenle çarpıştı.

MTA ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu müfettişleri kazayı inceliyor. Güvenlik kurulu yetkililerine göre, incelenen konular arasında trenlerde çalışan çalışanların yanı sıra metro sisteminin kontrol merkezinde çalışanların performansı da yer alıyor.

Güvenlik kurulu başkanı Jennifer Homendy, düzenlediği basın toplantısında, kazanın bir kişinin hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorulduğunda, “İnsanları suçlamak kolay” dedi. “İnsan hatası her zaman yeniden tasarlanması gereken bir sistemin belirtisidir.”

Yakındaki bir binaya asansör kuran ekibin amiri Daniel Alicia, F treni Çarşamba günü raydan çıktığında bir McDonald's restoranındaydı. O sırada diğer mürettebat üyeleri de rayların yakınında öğle yemeği yiyorlardı.

Bay Alicia, raydan çıktığını söylediği yerdeki enkazı işaret ederek, “O kadar gürültülüydü ki, tüm inşaat işçileri buradaydı ve hepsi hamamböceği gibi koşturuyordu” dedi.

Şöyle dedi: Sonra hepsi yere düştü. “Tanrıya şükür altında kimse yoktu.”

Ticari binaların temellerini atan inşaat işçisi Cesar Quintero, F treni raydan çıktığında yükseltilmiş rayların yanında çalışıyordu. İspanyolca konuşan adam, eşinin işe gitmek için 1 numaralı trene binmesi nedeniyle endişelendiğini söyledi.

READ  Emekli maaşı alan işçiler için sosyal güvenlik yardımları azaltılabilir

Geçen hafta raydan çıkan 1 numaralı tren için “Eşim o trene binecekti” dedi. “96. Cadde'de çalışıyor. İstasyona girerken raydan çıkan trenin perondan çıktığını gördü.

Sadece iki ay önce, transit işçilerinin Çarşamba günü F treninin raydan çıktığı rayın bazı kısımlarını değiştirdiğini gördüğünü ekledi. Raydan bir metal parçasının düştüğünü ve neredeyse bir kadına çarptığını söyledi.

Quintero, “Bu endişe verici çünkü eve aklı başında ve güvenli bir şekilde gitmek istiyorsunuz ve bunun gibi bir şey trene binerken güvensizlik yaratıyor” dedi.

Geçen haftadan önce, yolcu taşıyan bir metro treninin raydan çıkmasının üzerinden birkaç yıl geçmişti. 20 Eylül 2020'de 100 kişiyi taşıyan bir hızlı tren Manhattan'da 14. Cadde yakınlarında raydan çıktı. Kazada 3 yolcu hafif yaralandı.