Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu küçük kurbağa neden zıplamakta bu kadar kötü?

Bu küçük kurbağa neden zıplamakta bu kadar kötü?

Bir balkabağı kurbağası havaya sıçradığı anda her şey mümkün görünüyor. Bal arısı büyüklüğünde ve renginde olan küçük bir kurbağa böğürtlenKendini yerden fırlatmakta hiçbir sorunu yok. Ancak balkabağı kurbağası yükselmeye başladığında bir şeyler ters gider.

Kurbağanın vücudu dönmeye başlar ve uzuvları denizyıldızı gibi düzleşir. Sonra düşer, acımasızca yuvarlanarak poposuna veya kafasına iner ve istemeden zincir dişlilerini veya kıçını durdurur.

Brezilya’nın Paraná Federal Üniversitesi’nde lisansüstü öğrencisi olan Andre Confetti, bir Zoom çağrısında parmağını havada hareket ettirerek “Bazı erkekler sadece dönüyor” dedi. “Bazı erkekler yapar bu Konfeti, parmaklarını su çarkı gibi daireler çizerek sallayarak ekledi.

Yakında San Jose Eyalet Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olacak olan Amber Singh, “Kurbağalar havada, uzayda kanat çırpıyor” dedi.

Kurbağa olan ama kurbağa olmayan balkabağı kurbağası, sıçramalarıyla yere inerken o kadar kötüdür ki, bu konudaki beceriksizliği bilimsel araştırmaların konusu haline gelmiştir. ABD ve Brezilya’dan Confetti ve Singh’in de dahil olduğu bir araştırma ekibi, bir cevapları olduğunu söylüyor: Küçük bukleler o kadar küçük ki, iç kulaklarındaki sıvı dolu bölmeler, dengeleme işlevlerini bir şekilde etkisiz bir şekilde kontrol ederek cesur küçük halkaları ortadan kaldırıyor. Çarpışma inişlerinin ömrü boyunca.


bu kağıt Kurbağa yavrusu cinsine ait birçok balkabağı kurbağası türünün humerusKanada’daki Carleton Üniversitesi’nde araştırmaya dahil olmayan bir araştırmacı olan Tess Kondis, “kontrolsüz iniş davranışıyla çok sıra dışı bir sıçrama” sunarak dedi.

Veya Confetti’nin dediği gibi, “Bir şeyi doğru yapmıyorlar.”

Arı büyüklüğünde bir omurgalı olmak kolay değil. Balkabağı örgüleri, bacaklarındaki parmak sayısını beşten üçe düşürmek gibi, evrimsel ödünleşimleri o kadar küçük yaptı. Southern Illinois Üniversitesi Edwardsville’de işlevsel bir morfolog ve araştırma makalesinin yazarı Rick Isner, nemleriyle ünlü kurbağaların gençken daha çabuk kuruduğunu söyledi. Ancak bazen küçük olmak işe yarar: “Bir kutu balkabağı için bir karınca büyük bir yemektir” dedi Eisner.

READ  Bilim adamları, akıllara durgunluk veren bir fizik deneyinde 'zamanda çatlaklar' yaratıyor
kendisine atfedilen: andre konfeti
Kabak kurbağası, Brachycephalus coloratus.

kurbağalar evrimleşmiş Karaya çıkma yeteneğini geliştirmeden önce zıplama yeteneği, bu da tüm kurbağaların sürecin ikinci bölümünde ustalaşmadığı anlamına gelir. Eisner daha önce, yeterince sıçrayan, ancak tam yüz nakli yapılan bir grup benzer sakar kuyruklu kurbağa üzerinde araştırma yaptı.

Brezilya’daki Parana Federal Üniversitesi’nde araştırmacı ve makalenin yazarı olan Marcio Bay, Eisner’in pisi balığı kurbağası hakkındaki araştırmasını bulduğunda, Eisner’a balkabağı pulları hakkında e-posta gönderdi. Pie Lab üyeleri, zıplamalarını ve (karaya çıkmalarını) izlemek için vahşi doğadan iribaşları ve diğer minyatür kurbağaları toplamaya başladılar.

Kabak kurbağaları zor bir hayat yaşıyor. Kurbağalar, Brezilya’nın Atlantik Ormanı’nda iki katına çıkan düşen yapraklar altında yaşar ve beslenirler, bu da onları araştırmayı son derece zorlaştırır. Condez, “Onlar çok küçük ve gizli yaratıklar” dedi. “Davranışları hakkındaki bilgilerimizin çoğu, sahadaki nadir gözlemlerden geliyor.”

Brezilya’da böcek büyüklüğünde kurbağa bulmak göz korkutucu bir iştir. Kabak kurbağası bok kadar parlak olmasına rağmen, yaprak çöpü neon mantarlar ve diğer turuncu renkli yaşamlarla doludur. Confetti, “Yaprak çöpünü yakalamak çok zor” dedi. “Özellikle benim için, çünkü ben renk körüyüm.”

Bunun yerine araştırmacılar, kulağa biraz cırcır böceği gibi gelen kurbağanın çağrısını dinlemek zorunda kaldılar. Pie’nin laboratuvarına geri dönen araştırmacılar, her kurbağayı bir bariyerle çevrili bir aynanın üzerine yerleştirdi ve atlama çabalarını filme aldı. (Bazılarının küçük popolarının hafif bir hareketiyle cesaretlendirilmeleri gerekiyordu.)

Eisner görüntüleri görünce gülmeye başladı. Sonra hemen eldeki sorunu tüketti. Kurbağalar, kurbağa soy ağacındaki sıçrayan kuyruklu kurbağalardan çok uzaktaydı, bu da sorunun atalardan kalma olmadığı anlamına geliyordu. Öyleyse neden bir sıçramayla yere inemediler? Eisner, “Bu bir ‘Eureka’ anı değildi. Bir ‘Burada neler oluyor?’ Anıydı” dedi.

kendisine atfedilen: Rick Isner
Brachycephalus koloratus çok çalışmak.

Eisner, biri de dahil olmak üzere çok sayıda bilimsel makaleyi okumaya başladı. Önceki deneyim Araştırmacılar, genellikle mükemmel hazneler olan kamış kurbağalarının vestibüler sistemlerini rahatsız etti. Saldırıya uğramış kurbağalar, kabak kurbağalarıyla ürkütücü derecede benzer iniş sorunları sergilediler.

READ  Artemis I misyonunun lansmanı, NASA'nın ay programı için ileriye doğru tarihi bir adım oldu.

Eisner, kurbağa sorununun bir ölçeğe ulaşıp ulaşmadığını merak etti. Omurgalı organizmalar, vestibüler sistemimiz sayesinde dünyada kendimizi dengeleyebilir ve yönlendirebilir: iç kulağımızdaki sıvı dolu oda ve kanallardan oluşan karmaşık bir sistem. Başımızı hareket ettirmek, endolenf adı verilen sıvının, duyusal tüy hücrelerini ve merkezi sinir sistemimizden gelen sinyalleri, duruşumuzu ve hareketimizi kontrol etmek için saptıran bir kuvvet üretmesine neden olur. Omurgalıların vücut ölçülerinin çok çeşitli olmasına rağmen, bu kanalların boyutu oldukça sabit kalır. Eisner, “Bir kurbağa ile bir insan veya balina arasında beklediğiniz kadar değişmezler” dedi.

Araştırmacılar, kurbağanın daha küçük gövdesinin ve daha küçük kafatasının, iç kulaklarındaki yarım daire biçimli kanalların boyutunu sınırlayabileceğinden ve içerideki sıvının serbestçe akmasını engelleyebileceğinden şüpheleniyorlardı. Eisner, “Bir tüp alıp küçültüp küçülttüğünüzde, sıvı akışına karşı direnç artar” dedi.

Florida Doğa Tarihi Müzesi’nde herpetoloji küratörü David Blackburn ve müze yardımcı bilim adamı Edward Stanley, en büyüğü (en büyük kurbağa türü) dahil olmak üzere 147 kurbağa türünün müze örneklerinin kesitsel bir araştırmasını yaptı. Goliath kurbağa), en küçük kurbağalar (“en küçük kurbağalar için koşan iki kurbağa türü vardır,” diye belirtti Stanley) ve balkabağı kurbağaları. Kurbağalar, Stanley’nin tanımladığı gibi, “biraz sert ve çok esnek olmayan standart bir kurbağa konumunda” tutuldu. Korunmuş kurbağaları, fıstıklarla dolu Ziploc torbalara doldurdu ve milyon dolarlık makinesiyle sildi. Singh daha sonra CT taramasından kurbağaların yarım daire kanallarının 3D modellerini sağladı.

Ortaya çıkan ölçümler yarım daire biçimli kanalları ortaya çıkardı. humerus Mini kurbağalar Bidofrin En küçük yetişkin omurgalılardı, motor kontrol kaybına ve dolayısıyla kaotik inişlere neden oldular.

Araştırmacılar diğer olası açıklamaları da değerlendirdiler. Belki de ilk atlama sırasında balkabağı örgülerinin üç parmaklı ayakları kaymıştır? Ya da belki de sarkık yaprakları düşen yapraklara benzemek, yiyecek arayan yırtıcıları aldatmak için mi tasarlanmıştı? Araştırmacılar, videoların kurbağaların kalkışında çok fazla kayma göstermediğini ve küçük örgülerin bir yaprağa benzeyecek kadar uzun kalmadığını yazdı.

READ  Delta 4 Heavy Rocket, Son Batı Kıyısı Uçuşunda Casus Uydu Fırlattı

BT taramaları ayrıca, pleksusların, çarpışma sırasında onları daha güvenli hale getirmek için bazı dahili kemik kalkanları geliştirmiş olabileceğini de ima etti. Stanley, balkabağı kurbağası türlerine atıfta bulunarak, “Tamamen kemikten oluşan bir sırt çantası takıyorlar” dedi. Brachycephalus epippium. Bununla birlikte, balkabağı kurbağasının bir sıçramadan daha fazla salya sürmesi muhtemeldir. Eisner, atlamanın büyük olasılıkla bir kaçış tepkisi olduğunu, tehlikeli bir durumdan alelacele kurtulmanın bir yolu olduğunu öne sürdü. Ezilmenin yenilmekten daha iyi olduğu söylenir. Ayrıca, Eisner, “Bir karasinek boyutundaysanız, kemikleri kırma konusunda endişelenmenize gerek yok” diye ekledi.

Brezilya’da canlı balkabağı örgüsü atlantik ormanı, Gezegendeki biyolojik olarak en çeşitli yerlerden biridir. “Brezilya’nın güneyindeki her dağın yeni bir tür doğaya sahip olma potansiyeli vardır. humerusTatlı dedi. “Ne kadar olduğunu bilmiyoruz humerus Bizim arka bahçemizde var.”

Ancak bölgenin yüzde 85’i ormansızlaştırıldı ve geriye kalanlar oldukça parçalı. Eisner, “Bu türlerden kaç tanesini şimdiye kadar bileceğimizi merak ediyorum, çünkü çoktan ortadan kayboldular” dedi.

Belki de Toad Pumpkin’den alınan paket, her şeyin iyileştirilmesi gerekmediğidir. Bir şeyde kötü olmanız, bunu yapmamanız gerektiği anlamına gelmez, özellikle de gizli bir kemik sırt çantanız ve toksik toksik bezleriniz varsa. Bir balkabağı kurbağasının küçük sıçraması bir lokomotifin eşdeğeri olsa bile at çizimiBu, kaybolan bir ormandaki nemli yapraklar arasında istediği gibi yürümemesi, zıplamaması veya tökezlememesi gerektiği anlamına gelmez. Her tür, olağanüstü bir şekilde başarısız olma hakkına sahip olmalıdır, ancak kendi şartlarında.

kendisine atfedilen: Rick Isner
Brachycephalus brunneus Çaba göstermek.