Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu tür yapay zekadan rahatsız olan şirketler kötü bir şey

Bu tür yapay zekadan rahatsız olan şirketler kötü bir şey

“Bu çok güzel ama bunu müşterilerimize sunabilecek kadar güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayamıyorum.”

Gerçeklik kontrolü

Şimdiye kadar, üretken yapay zeka hakkındaki abartıların çoğunun abartılı olduğu (patlayacak bir balon olmasa da) ve teknolojiye yatırım yapan bazı şirketlerin bunu zor yoldan öğrendiği açık görünüyor.

Teknolojinin eksikliklerini gözden kaçırmak zordur. ChatGPT gibi büyük dil modelleri halüsinasyonlara ve yanlış bilgilerin yayılmasına karşı savunmasızdır. Hem sohbet robotları hem de yapay zeka görüntü oluşturucuları, yazarları ve sanatçıları dolandırmakla suçlanıyor. Genel olarak yapay zekanın kullandığı cihazlar çok büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bu da çevresel tahribata yol açıyor.

Belki de hepsinden önemlisi, bilişsel bilim adamı ve önde gelen yapay zeka araştırmacısı Gary Marcus'a göre şirketler, teknolojiye güvenilemeyeceğini keşfediyor.

“Neredeyse herkes 'Bu çok güzel ama bunu müşterilerimize ulaştıracak kadar güvenilir bir şekilde çalıştıramıyorum' gibi bir raporla geri dönüyor gibi görünüyor,” Marcus Söylemek Aksiyos.

müşteri Hizmetleri

Buna inanmak zor değil. Bir İngiliz şirketi, müşterilere hakaret etmeye ve işverenleriyle uygunsuz konuşmaya başladıktan sonra chatbot'unu devre dışı bırakmak zorunda kaldı. ChatGPT destekli bir araba satıcısının alıcılara 1 dolarlık araba teklif etmeye başlamasının ardından Kaliforniya'daki bir araba bayisi de aynısını yapmak zorunda kaldı.

Daha da üzücü olanı, bir havayolu şirketinin, chatbot'unun yaslı bir müşteriye yalan söylemesi ve büyükannelerinin cenazesi için tam fiyatlı bir bilet almaları halinde daha sonra ölüm indirimi garantileneceğini söylemesi üzerine tazminat ödemek zorunda kalmasıydı.

Yapay zeka danışmanlık firması Humane Intelligence'ın CEO'su Roman Chowdhury, “Kimse bir şeyler yapan bir model üzerine ürün oluşturmak istemiyor” dedi. Aksiyos. “Temel sorun, GenAI modellerinin bilgi erişim sistemleri olmamasıdır” diye ekledi. “Önemli korkuluklar uygulanmadığı sürece, eğitim aldıkları verilerden farklılaşma yeteneği olmadan, kitle kaynak sistemleri kullanıyorlar.”

READ  "Boğazım hâlâ çiğ": Redfall'dan Harvey Smith, Arkane Austin'in sonu hakkında düşünüyor

Kabarcık sorunu

Bu nedenlerden ve çok daha fazlasından dolayı bazı uzmanlar, tıpkı kripto para birimi veya nokta-com girişimleri gibi yapay zekanın da bir balon olduğu konusunda uyardı. Yapay zekanın geleceğine dair beklentiler Değeri trilyon dolardan fazla olan bir sektör Önümüzdeki on yıl kesinlikle bize patlamalardan önce gelen patlamalarla birlikte gelen kibri hatırlatacak gibi görünüyor.

Bu arada, teknik açıdan bakıldığında, teknolojinin bu heyecana ayak uydurabilecek kadar hızlı ilerleyeceğinden ve hatta uzun bir durgunluk döneminden geçebileceğinden bazıları şüphe duyuyor. Çok kısa bir süre içinde sektöre milyarlarca dolar akıtan ve kazançlı bir geri dönüş bekleyen yatırımcıların dayanacak sabrı olmayabilir.

Marcus, “'Sadece birkaç ay uzaktayız' demek kolay” dedi. Aksiyos. “Bu özel durumda olduğumuzu düşünmüyorum. Yapay zekanın veya YZG'nin imkansız olduğunu düşünmediğim için değil, sadece [this] “Belirli bir teknolojinin pek çok sorunu vardır.”

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi: VC, Sam Altman'ı “megalomani” olarak nitelendirerek eleştiriyor